Buitenland Wateren voor Somalië gevaarlijk Robert Mugabes privémilities regeren weer KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 San Francisco maakt zich op voor fakkeltocht President Zimbabwe wil via intimidatie en geweld macht houden. PZC Donderdag 10 april 2008 7 SAN FRANCISCO - De Zuid-Afrikaanse bisschop Des- mond Tutu spreekt tijdens een pro-Tibetdemonstratie in San Francisco. De autoriteiten in de Amerikaanse stad hadden strenge veiligheidsmaatregelen genomen om de estafette met de olympische vlam rustig te laten verlopen, nadat het in Parijs en Londen tot ongeregeld heden was gekomen. De fakkelloop in San Francisco be gon gisteravond laat. China zei gisteren niet toelaten dat de olympische fakkeltocht in eigen land tot ongere geldheden zal leiden. foto Noah Berger/AP door Carel Coseling DEN HAAG - De Franse kapitein van het op 4 april door piraten overvallen luxezeilschip Le Ponant heeft bewust het risico genomen onbeschermd door een van de ge vaarlijkste wateren ter wereld te va ren. Voor de kust van Somalië en Punt- land vinden de meeste overvallen op schepen plaats. Volgens het In ternationaal Maritiem Bureau (1MB) vorig jaar 31 keer. Le Ponant ligt nu op de rede voor Garaad in Puntland, het sinds 1998 onafhankelijke noordoostelijke deel van Somalië. Volgens het 1MB zijn piraten er extreem gevaarlijk. Zij gebruiken zelfs granaatwerpers om controle over schepen te krij gen. De piraten werken vanaf moe derschepen die ver uit de kust lig gen. Zij gaan met speedboten op vaartuigen af. Zo bestrijken zij een gebied tot vierhonderd kilometer uit de kustlijn. Inmiddels heeft de Franse regering veertig marineduikers en een tien tal speciale agenten naar Djibouti gezonden, dat hemelsbreed onge veer 1000 kilometer verwijderd is van Garaad. Er is ook een Frans marineschip in de richting van Ga raad gestuurd. Militaire experts zien echter wei nig heil in een aanval op Le Po nant. Die zal vrijwel zeker tot een bloedbad leiden. De piraten zijn, zo weten de Fransen, prima geor ganiseerd en uitgerust. Ze hebben geavanceerde wapens én commu nicatieapparatuur waaronder radar en satellieten. Het ongemerkt naderen van Le Po nant is dus onmogelijk. Bekend is dat de piraten er niet voor terug schrikken gegijzelden te doden om hun zin te krijgen: losgeld voor de gegijzelden en het schip. Daarbij gaat het in dit geval zeker om meer dan een miljoen euro. door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - De hele nacht voeren schimmen oorlogsdansen uit rond flakkerende houtvuren. In het vroege ochtendlicht veranderen zij in jonge mannen met kapmessen en stokken. Deze 'oorlogsveteranen', een privé- militie van de Zimbabwaanse pre sident Robert Mugabe, proberen de overgebleven blanke boeren te verjagen. Driehonderd 'blanke' boerenbedrij ven - ooit waren het er enkele dui zenden - telde Zimbabwe vorige week nog. Maar er zijn alweer zes tig blanke boerenfamilies op de vlucht gejaagd. De achterblijvers zijn doodsbang. „Ik weet zeker dat de order voor de acties van de oorlogsveteranen van hogerhand komt", vertelt een vrouw op een boerderij in de pro vincie Masvingo. Haar woeste hon den weerhielden de oorlogsvetera nen bij het huis te komen. Maar de onderkomens van de zwarte ar beiders waren onbeschermd. „Zij werden verbaal bedreigd en kre gen af en toe een klap of een duw", aldus de boerin. Haar fami lie slaapt nu 's nachts bij toerbeurt om waakzaam te blijven. De oorlogsveteranen bedienen zich van dezelfde tactiek als acht jaar geleden, toen de meeste boer derijen van blanken werden ontei gend. Daarbij vielen doden en ge wonden onder de blanke boeren. Tijdens een recente toespraak riep president Robert Mugabe Zimbab- wanen op het land 'te verdedigen' dat de onteigende blanken weer te rug wilden. In de chaotische week na de ver kiezingen, waarin de oppositie aan vankelijk dacht te winnen, voeren leger, politie en pro-Mugabe-mili- ties de repressie en intimidatie op. Slachtoffers zijn niet alleen blan ken. Ook zwarte tegenstanders van het regime zijn het doelwit. In de steden lopen knokploegen door de straten. De politie laat ze ongemoeid. De oppositie beschuldigt de rege ring ervan met geweld een tweede ronde in de presidentsverkiezin gen te willen forceren. Zij wordt lastig gevallen door de politie, en leden van de oppositionele Bewe ging voor Democratische Verande ring (MDC) worden afgeranseld. 'Hier zou een opstand mogelijk zijn als mensen niet zo bang waren' Legerleiders uiten via de staatsme dia dreigende taal. In Matabeleland, in het zuidwes ten van het land, heerst voelbare spanning. Daar woont het Ndebe- levolk. Dat volk heeft president Robert Mugabe nooit vergeven dat hij twintigduizend mensen doodde die zijn regime zouden hebben on dermijnd. Een Europeaan in de stad Bula- wayo: „Hier zou een opstand mo gelijk zijn als mensen niet zo bang waren voor het geweld van het staatsapparaat." Absolute KRAS-Topper! Boek nu 'Klassiek Sicilië', één van onze populairste rondreizen voor deze zomer! Vanaf slechts 699 bezoekt u alle highlights en zijn het ontbijt, diner en luchthavenbelastingen inbegrepen! UW REISPROGRAMMA IN 'T KORT Dag 1: vlucht van Amsterdam naar Catania met aansluitend bezoek aan het prachtig hooggele gen Taormina en zijn Griekse theater. Dag 2: via het fraai gelegen bedevaartsplaatsje Tindari rijden we naar vissersplaatsje Cefalü. Dag 3: we beginnen deze dag met een stadstour door de 'gelukkige stad' Palermo, langs o.a. het fantastische Noormannenpaleis. Aansluitend be zoeken we de Duomo van Monreale, één van de belangrijkste monumenten op Sicilië. Dag 4: 's ochtends bezoeken we Segesta, waar we het Griekse theater en de oude verla ten Dorische tempel bewonderen. In de middag rijden we door de binnenlanden naar Agrigento, waar we het 'dal van de tempels' bezichtigen. Dag 5: in het fraaie Piazza Armerina zien we de Romeinse keizerlijke villa. De vloermozaïeken zijn van een ontroerende schoonheid. Dag 6: op naar Syracuse! We bekijken de oude stad, de kathedraal van Maria del Piliero, het Griekse theater, de Apollo en Artemistempei, het Romeinse amfitheater, het Castello Maniace... gewoon te veel om op te noemen! Dag 7: optionele excursie naar de Etna, één van de grootste nog actieve vulkanen in Europa. Dag 8: terugvlucht naar Nederland. 8 dgn FLY-DRIVE SICILIË v.a. 699 Ontdekt u Sicilië liever op eigen gelegenheid? Kies dan voor deze fly-drive inclusief autohuur, hotelovernachtingen en ontbijt. Voor reisbeschrij ving/reservering, zie www.kras.nl/35027 INCLUSIEF: vliegreis A'dam-Catania v.v., vlieg en luchthavenbelastingen, rondreis per bus, ver blijf in goede hotels, 7 x ontbijt en diner, Ned. sprekende reisleiding, excursieprogramma. Vertrekdata: donderdag van 24/4 t/m 23/10 April v.a. 779 Augustus v.a. 699 Mei v.a. 749 September v.a. 739 Juni v.a. 699 Oktober v.a. 749 Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/ reservering, zie www.kras.nl/35020 waarom zou je verder zoeken 15 cpm /t&p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7