hoofddoek voor de klas Tjeenk Willink: democratie is in gevaar Comfortabele intelligentie Vmbo'er leest met moeite Voorzitter Raad van State mist debat tussen parlement en kabinet. www.jensenbed.nl Onderzoek: één op de vijf leerlingen heeft liever les met beeld. PZC Donderdag 10 april 2008 5 inzien vond de school twee mei den met een hoofddoek voor de klas geen goed idee, ze straalden de christelijke identiteit niet uit. Het autochtone meisje mocht wel blijven, hoewel zij had toegegeven dat ze niet in God gelooft. Meteen ging Samira op zoek naar een andere stageschool. Noodge dwongen kon ze terecht op een is lamitische basisschool. „Ik had het daar niet naar mijn zin. Ik mag dan wel een moslima zijn, ik wil lesgeven op een goede school en dat was deze niet." Voor haar vierdejaars stage boorde ze haar netwerk via de Hoge school Inholland aan. Dat leidde uiteindelijk tot de stageschool waar Samira nu een baan heeft. „Door mijn vechtersmentaliteit is me dat gelukt, maar niet iedereen heeft dat in zich." Samira kent een medestudent die zestig sollicitatiebrieven heeft ge schreven. Anderen worden niet eens uitgenodigd als scholen een buitenlandse naam zien staan. De genen die wel een uitnodiging krij gen, worden eindeloos doorge zaagd over hun religie. Een me destudent van Samira moest belo ven de hoofddoek niet voor de klas te gaan dragen. „Als ze niet hogerop wilde dan onderwijsassis tent kon de hoofddoek wel", zegt Samira. De Antilliaanse vierdejaars pa bo-student Chantal de Haseth merkt dat zij zich op stage even eens extra moet bewijzen. „Eén klein taaifoutje en je bent weg." Chantal werd niet geweigerd, maar zij merkt wel dat stagebege leiders de eerste weken op een nieuwe school tegen haar praten alsof ze een beetje dom is. „Zo vra gen ze bijvoorbeeld heel vaak of ik alles wel begrijp." Joske van Duimen, adviseur diver siteit aan de pabo van de Hoge school Utrecht, herkent het beeld. Ze verklaart keihard op te treden tegen basisscholen die stagiairs weigeren. „Wij gaan altijd eerst praten met scholen, maar als ze volharden, ver breken wij het contract. Dan krij gen ze helemaal geen stagiairs meer." Samira Akkouh werkt sinds twee jaar op de christelijke Juliana van Stolberg basisschool in Rotterdam. foto Phil Nijhuis/CPD DEN HAAG - De democratie loopt gevaar. Dat zegt voorzitter Tjeenk Willink van de Raad van State in het jaarverslag van dit belangrijk ste adviesorgaan over wetgeving en bestuur. Hij constateert dat het vertrouwen van de burger in de rechtsstaat de afgelopen decennia is afgebrokkeld en het wantrouwen ten opzichte van bestuurders is toegenomen. Zo gelden de geconstateerde pro blemen van de onderwijsvernieu wingen volgens hem ook voor veel andere beleidsterreinen. Tjeenk Willink stelt dat er veel te weinig afstand is tussen de coalitie partijen in het parlement en het kabinet. „Er is vrijwel nooit een de bat over grote maatschappelijke vraagstukken, omdat daarover af spraken in het regeerakkoord wor den gemaakt. Zonder dergelijke confrontaties nemen tegenstellin gen in de samenleving toe." Ook hebben politici volgens de PvdA'er en oud-voorzitter van de Senaat een gebrekkige kennis van de beginselen van de democrati sche rechtsstaat. Bij politieke par tijen mist hij een samenhangende visie, een 'groot verhaal' waarin onder meer keuzes worden ge maakt die afwijken van andere par tijen. Hij meent ook dat er van in spraak en medezeggenschap wei nig terechtkomt. In het jaarverslag noemt de raad het zorgelijk dat de meeste ministeries door bezuini gingen nauwelijks in staat zijn de juridische kwaliteit te waarborgen van beleid en besluitvorming. WJ Voorzitter Tjeenk Willink van de Raad van State stelt dat het ver trouwen van de burger in de rechtsstaat is afgebrokkeld en het wantrouwen is toegenomen. Verkrijgbaar bij de volgende bedspeciaalzaken: Jensen Experience Stores: Breda T 076-5436544 Den Bosch T 073-6134530 Jensen Experience Shop in Shops: Axel Pot Interieur T 0115-562010 Eindhoven Schellen Slaapcomfort T 040-2441344 Jensen Dealer: Tilburg Ditvoorst T 013-5422122 AMSTERDAM - Van de vmbo-leerlin- gen heeft 20 procent veel moeite met lezen. Zij hebben liever les met beeldmateriaal dan met een geschreven tekst. Dit blijkt uit een onderzoek onder veertienhonderd leerlingen van het vmbo dat giste ren werd gepresenteerd. Waar schijnlijk ligt het werkelijke percen tage nog aanzienlijk hoger, zegt on derzoekster Karin van Steensel, want leerlingen zullen niet snel van zichzelf zeggen dat ze moeite hebben met lezen. Van alle scholieren bezoekt onge veer 60 procent het vmbo. Zij wil len het liefst dat de docent de les stof voor hen meteen zo concreet mogelijk maakt. „Als de leraar de opdracht geeft om een stoel te ma ken, zullen ze direct vragen hoe die stoel eruit moet zien en welk gereedschap ze moeten gebrui ken", aldus Metje Jantje Groene- veld van Hiteq, een centrum voor technische opleidingen en beroe pen, dat opdracht gaf voor het on derzoek onder de vmbo-leerlin- gen. Uit het onderzoek is ook gebleken dat leerlingen op het vmbo meer persoonlijk contact willen met hun leraar. Ruim 70 procent vindt dat ze voldoende aandacht krijgen op school. Aan persoonlijk contact met docenten schort het echter, stelt een relatief groot deel. De leerlingen zeggen behoefte te hebben aan leraren die hen bij de hand nemen en hen stap voor stap door de les loodsen. Ongeveer een derde van de vmbo'ers stelt daarom dat veel docenten niet we- Van de vmbo-leerlingen zegt 20 procent moeite te hebben met lezen en krijgt liever les met beeldmateriaal dan met een geschreven tekst. ten hoe ze het beste les kunnen ge ven. De resultaten van het onderzoek zijn vergeleken met die van onder zoeken naar alle jongeren die gebo ren zijn na 1988, de zogenoemde generatie Einstein. Hieruit blijkt dat vmbo'ers een subcultuur vor men. De generatie Einstein is volgens onderzoekers continu online en ge bruikt internet veelvuldig om nieu we contacten op te doen. Vmbo' ers zitten minder - maar tien uur per week - op internet en leggen vooral contact met mensen die ze al kennen. De Einstein-jongeren zijn over het algemeen extreem zelfverzekerd, zoeken werk waarin ze zich kun nen ontplooien en zijn niet bang om van baan te wisselen als die niet naar hun zin is. Vmbo'ers leggen minder contact buiten hun sociale kring, zouden onzekerder zijn en hebben het liefst een vast contract.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5