Rondje op fiets door midden van eiland Ongeorganiseerde sporters zorgen voor overlast op het strand Hangplek bij school Sirjansland Haringparty spreidt geld E]^ boek wordt geschreven over meer goede doelen Voorstel: verbied surfen in zwemgebied bij Brouwersdam. Schouwen-Duiveland krijgt de komende jaren kilometers asfalt erbij. Dorpsraad, gemeente en jongeren zoeken samen naar voldoende geld. Jaarlijkse ontmoeting van zakenleven op 3 juni in Ouwerkerk. Inez van Dullemen doet verlaat door storm maand na dato FiZi aan, 22 Donderdag 10 april 2008 PZCS Ruud Kurvers uit Rozenburg was gisteren met zijn kitebuggy op de Brou- wersdam. Niet iedereen is blij met extreme sporten, foto Dirk-Jan Cjeitema door Piet Kleemans OUDDORP - Van sporters die in clubverband sporten op het strand, heb je geen last. Het zijn de ongeorganiseerde beoefenaars van extreme sporten die de andere strandgebruikers overlast bezor gen. Dat staat in het evaluatierap port over het gebruik van de zone voor extreme sporten aan de Brou wersdam. De meningen over extreme spor ten als kitebuggyen en kitesurfen zijn verdeeld. Omwonenden en na tuur- en landschapsbeschermers klagen, ondernemers en toeris tische organisaties zijn er door gaans blij mee. Aan de Brouwers- dam zijn het vooral de kitesurfers die bij andere strandgebruikers irri tatie opwekken. Ook doen zich problemen voor wanneer regulie re badgasten zich in de zone voor extreme sporten gaan begeven. Het liefst zouden de opstellers van het evaluatierapport zien dat de politie strenger toezicht zou hou den op de regels. „Alles staat of valt met een goede controle en handhaving op het gebruik van de zone voor extreme sporten." De politie heeft echter al laten weten dat zij toezicht op het strand niet als kerntaak ziet. Om problemen zoveel mogelijk voor te zijn, wordt nu in het evaluatierapport voorge steld meer informatie over de zo ne voor extreme sporten te ver spreiden. Port Zélande heeft al toe gezegd de bepalingen met betrek king tot die zone op hun interne website te plaatsen. Een andere aanbeveling is het ver beteren van de bebording. Om de veiligheid van zwemmers te kun nen garanderen, wordt voorge steld voor het eerder aangewezen zwemgebied aan de Brouwersdam een verbod op windsurfen in te stellen. Op Schouwen-Duiveland woedt al geruime tijd discussie over kitebuggyen aan het Verklik- kerstrand. De Raad van State acht die sport schadelijk voor de na tuur en heeft verordonneerd dat de kitebuggyers bij het ministerie van LNV een vergunning in het ka der van de natuurbeschermings wet moeten aanvragen. Extreme sporten op het strand zorgen voor irritatie. Meer infor matie over de zones waar dat wel mag en betere bebording er van moeten dat tegengaan. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Een rondje op de fiets. Van Zierikzee via Noordgouwe en Zonnemaire naar Brouwershaven. En dan over de Schouwse Dijk weer terug naar Zierikzee. Dat lijkt wethouder Wijnand Ren den wel wat. En het komt er ook van, al zal het nog zeker twee jaar duren. Maar het begin is er. De provincie trekt volgend jaar 740.000 euro uit voor de aanleg van een vrijliggend fietspad tussen Noordgouwe en Zonnemaire. En het waterschap heeft voor 2010 een fietspad in de planning langs de Blooisedijk tussen Zonnemaire en Brouwershaven. Al met al staat Schouwen-Duive land tussen nu en 2015 een flinke uitbreiding van het aantal fietspa den te wachten. Zo worden er in Burgh-Haamstede een aantal fiets paden gekoppeld, worden bij dijk- door Martijn de Koning SIRJANSLAND - De jongeren in Sir- jansland krijgen waarschijnlijk een eigen hangplek. Die moet komen op het grasveldje achter de school. Dat is de uitkomst van overleg tus sen de jeugd, dorpsraad, gemeente Schouwen-Duiveland en het Wel zijnshuis. Het initiatief kwam van jongeren zelf Die hoorden regelmatig dat ze als 'lastig' werden betiteld, maar werden daar maar zelden zelf op aangesproken. Volgens dorpsraad bestuurder Gerard Oele zijn de verzwaring een aantal glooiingen geasfalteerd ten behoeve van fiet sers en zijn gemeente en water schap van mening dat alle wegen waar 80 kilometer per uur mag worden gereden, een fietspad moe ten hebben. „En dan vinden we ook nog dat de Delingsdijk niet af is, maar de provincie vindt helaas van wel", zegt Renden. De ge meente wil dat het fietspad langs de dijk vanaf de Zwaardweg wordt doorgetrokken tot Brouwershaven. De provincie stribbelt tegen, maar heeft het werk toch voor na 2010 op de planningslijst gezet. Dat blijkt allemaal uit het geactua liseerde verkeers- en vervoersplan dat Renden dinsdag presenteerde. In het plan staat verder dat het ge meentebestuur elk jaar een ton wil uittrekken om onveilige ver keerssituaties aan te pakken. Dat Veel fietspaden erbij, jaarlijks een ton voor verkeersveiligheid en een pleidooi voor meer aan sluitingen op de N59. Dat staat in het gemeentelijk verkeersplan. klachten over overlast de laatste maanden flink verminderd. De po litie kreeg maar een handjevol klachten binnen. „Maar het buiten seizoen moet natuurlijk nog wel beginnen", houdt Oele een slag om de arm. De verschillende partijen zijn het er over eens dat de jeugd een ei gen plekje verdient. Dan hoeven ze niet meer op bijvoorbeeld het schoolplein rond te hangen. „Het is de bedoeling een stukje van het grasveld achter de school te verhar- Na overleg tussen verschillende partijen komt het grasveldje ach ter de school in Sirjansland als beste locatie voor een jongeren- hangplek naar voren. gebeurt telkens in overleg met de dorpsraden. Die worden ook be trokken bij het schrijven van ver keersplannen op maat. Hierin wordt gedetailleerd vastgelegd wat er zoal aan verkeersknelpunten is. Bij wijze van proef is voor Nieu- werkerk al zo'n plan gemaakt. Dreischor en Oosterland zijn nu aan de beurt. Elk jaar moet voor drie woonkernen zo'n plan wor den geschreven. Met betrekking tot de N59 heeft Rijkswaterstaat laten weten dat een extra aansluiting van de wijk Poortambacht, ter hoogte van het woonwagenkampje in Zierikzee er voorlopig niet van komt. Pas in 2015 wil Rijkswaterstaat daar nog eens over nadenken. De gemeente heeft laten weten dat ook voor de wijk Noorderpolder een extra aan sluiting nodig is. Tenslotte moet de nieuwe marke ring op alle provinciale en de twee rijkswegen nog dit jaar klaar zijn en gaat de gemeente onverdroten door met het inrichten van 30-kilo- meterzones in woonwijken. den met asfalt of steen", legt Oele uit. „We denken aan een opper vlakte van ongeveer tien bij zeven meter. Het grasveld moet ook voor anderen te gebruiken blijven, zoals voor de kinderen van de school. Wel kijken we of er wat bankjes en een paar voetbaldoeltjes kun nen komen." Er moet wel nog geld bij elkaar ge sprokkeld worden voor de hang plek. Bij elkaar kost die volgens Oe le zo'n tienduizend euro. „De ge meente bekijkt momenteel wat ze kan bijdragen. Verder kunnen we als dorpsraad ook een bescheiden duit in het zakje doen. En de jeugd heeft aangegeven iets te wil len organiseren om aan geld te ko men." door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De Haringparty, het jaarlijks treffen van zakelijk Schou wen-Duiveland, stelt niet langer eenmalig een bedrag beschikbaar voor een goed doel. Door het jaar heen worden er bijdragen ver strekt aan één of meerdere niet- commerciële organisaties die zich bezig houden met sociaal werk. Het nieuwe bestuur van de Haring party Schouwen-Duiveland heeft zich dat voorgenomen. De door het bestuur gekozen goede doelen kunnen zich op de party presente ren. Die avond krijgen zij ook te horen hoeveel geld er is ingeza meld. De Haringparty wordt dit jaar op dinsdag 3 juni gehouden in boerde rij De Stelle in Ouwerkerk. Die dag - tevens Vlaggetjesdag - wordt het traditionele vaatje nieuwe ha ring geveild door een bekende Zeeuw(se). Kunstenaar Cees van de Wetering heeft zijn serie schil derijen voor de party inmiddels voltooid. Ook die worden op 3 juni geveild. De Haringparty moest op zoek naar een nieuw bestuur toen het vorige het na elf jaar voor gezien hield. Het nieuwe bestuur bestaat uit voorzitter Astrid de Ruiter-Van Kleef van de stichting Ojee ADHD in Ouwerkerk, secretaris Jean-Paul Kotoun van Feestservice Neder land in Zierikzee en penningmees ter Marcel Koole van hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. De party heeft ook een nieuwe naam gekregen: Schouwse Maatjes. ■F! Meer informatie: www.schouwsemaatjes.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - „Een boek komt altijd ergens vandaan. Bij mij is dat de behoefte aan allerlei onderzoeken soms tot in mijn eigen binnenste en ziel toe", zei schrijfster Inez van Dullemen (82) gisteravond tijdens een literaire avond in filmtheater FiZi in Zierikzee. Het betrof een eerder gepland, maar wegens storm uitgesteld bezoek op uitno diging van Boekhandel De Vries in het kader van de Boekenweek. Gesprekleidster Arienne van Wes ten speelde vooral in op het the ma van de Boekenweek dit jaar: Oude mensen en de dingen die voor bij gaan. „Een zinvol thema", vindt Van Dullemen nu zij zelf een hoge leeftijd heeft bereikt. „Het is een geschenk van de schep per dat we tegenwoordig zoveel ouder worden. Als het tenminste een beetje leuk blijft", aldus de schrijfster. In het oude Rome gin gen ouderen At Pontum, ofwel ze werden in een zak vanaf de brug weggegooid. Enkele decennia gele den werden ze als opbergartikelen weggestopt in bejaardenhuizen. Volgens haar is daarin nu toch eni ge verbetering gekomen. Passend in het thema zijn Van Dul- lemens boeken Vroeger is dood, 'Nijhoff en Roland Holst zagen kinderen maar als een vreemd gedierte' over de aftakeling en dood van haar ouders en Heldendroom over haar broer, die tijdens de oorlog sympatiseerde met het nazisme. Vertellend over de totstandko ming van dat laatste boek schetste de schrijfster ook een beeld van de werking van het geheugen. Van Dullemen trad als schrijfster in de voetsporen van haar moeder Jo de Wit, die in kringen verkeer de van Bloem, Nijhoff en Roland Holst. „Dat maakte indruk op mij als kind, maar ik had weinig con tact met die mensen. Zij zagen kin deren, volgens mij, maar als een vreemd gedierte." Van Dullemen bevestigde volmon dig Van Westens constatering dat vrijheidsdrang en reislust kenmer kend zijn in haar werk. De schrijf ster bedient zich daarbij veelvuldig van metaforen: ze sprak over een spinnenweb om te doorbreken en water of ijs als oppervlakte waar over je als mens voort kunt gaan naar verder gelegen oorden. De boeken van Inez van Dulle men hebben meestal een filmi sche structuur. Zij onderschrijft de vergelijking met een scenarioschrij ver en ziet hier ook de invloed in van theatermaker/regisseur Erik Vos, met wie zij al meer dan vijftig jaar is getrouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56