Binnenland Zorg om hoog aantal valse zedenaangifites 'Alleen goedkoop medicijn' Liever geen Adviesorgaan politie zet onderzoek op om probleem op te lossen. Veel patiënten moeten overstappen op andere variant geneesmiddel. 'Valkuilen in bos zijn werk van stropers' Kinderdagverblijven eisen minder controle Betrapte hardrijder kan boete opvragen Kamer dwingt kabinet tot uitzetting Chinezen Geen onderzoek naar twist Wilders-kabinet PvdA: meer aandacht koopkracht minima 4 I Donderdag 10 april 2008 PZC macBBD NIJMEGEN - Er komt een onderzoek naar de vraag hoe vaak een valse aangifte wordt gedaan van een ze denmisdrijf! De landelijke Expert groep Zeden, een adviesorgaan van de Raad van Hoofdcommissa rissen van de politie, neemt daar toe het initiatief Schattingen over het aantal verzon nen aangiftes van bijvoorbeeld ver krachting of incest lopen uiteen. Uit een beperkt onderzoek van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam kwam enkele jaren geleden naar voren dat tussen de to en 40 pro cent van de aangiftes vals is. De Ex pertgroep Zeden wil nu een groter onderzoek houden. „Valse aangiftes zijn een pro bleem", zegt Walter van Kleef, voorzitter van de expertgroep en commissaris van de politieregio Gelderland-Zuid. „Er spelen grote persoonlijke belangen, hevige emo ties en persoonlijk leed." Wl Valse aangiftes van zedenmisdrij- ven komen vaak voor en kunnen het leven van de beschuldigde ka pot maken. De politie wil het ver schijnsel daarom onderzoeken. De redenen voor het doen van val se aangifte zijn divers. Lang niet al tijd worden de aangiftes met opzet verzonnen. Zo zijn er talloze voor beelden van beschuldigingen rond echtscheidingen, waarbij verkeerd begrepen of verzonnen verhalen van kinderen bij de politie terecht komen. Ook spijt achteraf over een vrijpar tij is soms een reden om aangifte te doen. Van Kleef: „De vraag is: hoe her ken je als agent een valse aangifte? Het lijkt vaak heel doortastend als we gelijk een verdachte aanhou den, maar het gevaar dat je ten on rechte iemands leven compleet overhoop haalt, moet je niet on derschatten." De politie probeert altijd zorgvul dig met aangiftes van zedenmis drijven om te gaan. Mensen die voor een aangifte contact opne men met de politie krijgen na een eerste gesprek altijd bedenktijd om te bepalen of ze hun aangifte willen doorzetten. Ook worden politieagenten ge traind in het herkennen van valse aangiftes. Aanwijzingen daarvoor zijn onder meer het onvermogen van het 'slachtoffer' om precies te vertellen waar het delict heeft plaatsgevonden of steeds wijzigen de verklaringen. DEN HAAG - Honderdduizenden ge bruikers van medicijnen zullen binnenkort overstappen op pillen van een ander merk. Dat is een ge volg van de uitspraak van het ge rechtshof in Den Bosch. De rechter stond de zorgverzeke raars toe alleen de goedkoopste va riant van een medicijn te vergoe den. Maar de verzekeraars mogen daarover onderling geen prijsaf spraken maken. De uitspraak betekent dat zorgver zekeraars het voorkeursbeleid dat zij voor een aantal geneesmidde len hanteren, kunnen voortzetten. Dat houdt in dat ze elk half jaar per werkzame stof het goedkoop ste middel aanwijzen. Zij vergoe den dat merk. Een duurder alterna tief moet de patiënt zelf betalen. Met de uitspraak komt een voorlo pig einde aan de ruzie tussen de Bogin, de bond van de generieke geneesmiddelenindustrie, en de verzekeraars. De Bogin overweegt in cassatie te gaan, zei voorzitter Frank Bongers gisteren. Door de vergoedingen te drukken, zullen de zorgpremies minder stijgen, zeggen de verzekeraars. Bogin eis te in hoger beroep vergeefs een ver bod op het voorkeursbeleid dat vijftien zorgverzekeraars willen voeren voor een groot aantal medi cijnen. Van sommige geneesmiddelen be staan wel dertig varianten die de zelfde werkzame stoffen bevatten in dezelfde hoeveelheden, maar die in prijs sterk verschillen. Nu de zorgverzekeraars het goedkoopste middel mogen vergoeden, worden de fabrikanten en apothekers ge dwongen de prijzen te verlagen. fW De rechter heeft de zorgverzeke- raars toegestaan alleen de goed koopste variant van een medicijn te vergoeden. Patiënten moeten overstappen op andere pillen. Basisscholen hebben liever witte stagiairs dan allochtonen. Allochtonen moeten daarom veel langer zoeken naar een stageplaats. „Ik mag dan wel een moslima zijn, ik wil lesgeven op een goede school." door Mayke Calis De schoolbel is ge gaan, de kinderen zijn al naar huis. Juf Samira van groep vier heeft het lokaal opgeruimd, de stoelen staan op de tafeltjes. Aan de muren hangen kleurige platen, tekeningen en fo to's. De tafels van één tot en met tien zijn uitgeschreven op een bord. Samira Akkouh werkt sinds twee jaar op de christelijke Juliana van Stolberg basisschool in Rotterdam. Vanzelfsprekend is dat niet, met haar Marokkaanse naam en islami tische hoofddoek. Tijdens pa bo-stages op basisscholen werd ze meerdere keren aangesproken op haar hoofddoek en ze is er zelfs één keer om geweigerd. Ze is niet de enige. Het Sectorbestuur Onderwijsar beidsmarkt (SBO), waar vakbon den en werkgeversorganisaties in het onderwijs in zijn verenigd, luidt de noodklok. Allochtone pa bo-stagiairs worden vaak gewei- Uitval op de pabo gerd op basisscholen, stelt het SBO vast. Scholen veronderstellen dat ze taalproblemen hebben of hun geloof te veel uitventen. Het is één van de redenen waar om uiteindelijk de helft van de al lochtone studenten afhaakt, stelt Freddy Weima, directeur van het SBO. Het is volgens hem extra schrijnend omdat de uitsluiting in het onderwijs plaatsvindt. De onlangs opgerichte PO-raad voor het primair onderwijs, rea geert verrast: „Als het gebeurt, lijkt ons dat heel onverstandig, ge zien het dreigende lerarentekort", zegt een woordvoerder. „Iedere student, ongeacht kleur of religie, moet zijn studie kunnen af maken", vindt Weima. „Het onder wijs heeft, net als de overheid, een voorbeeldrol te vervullen." Samira zocht in haar derde studie jaar met twee medestudenten, van wie één met hoofddoek, een stage plaats. Ze vonden een plek op een christelijke school. De dag voor ze zouden beginnen, werden Samira en haar vriendin gebeld. Bij nader De helft van de allochtone studenten aan de lerarenopleiding voor het basisonderwijs valt af na het eerste jaar. Dit komt onder meer doordat ze vaak worden afgewezen voor een stageplaats. AllOChtOOtl 60 Uitvalpercentage studenten pabo 52% Autochtoon GPD/HBO-raad WAAfk S AA AAI pf=t.OÉ-F O -r HE-T HELDEN - De valkuilen die in de Heidense Bossen in Limburg zijn gevonden, zijn daar mogelijk door stropers geplaatst. Dat verklaren in gewijden in de jachtwereld. Tot twee keer toe werden daar de afge lopen weken valkuilen ontdekt midden op wandelpaden. In de kuilen werden betonblokken met lange scherpe pinnen aangetrof fen. Volgens jagers is dit een alou de jachtmethode die illegaal is. DEN HAAG - Een groep onderne mers in de kinderopvang heeft ge noeg van de dubbele controles in de sector. De kinderdagverblijven zeggen jaarlijks 60 miljoen euro kwijt te zijn aan controles van on der meer GGD en brandweer. Dat moet met 20 miljoen euro minder kunnen, stellen zij. De instellingen balen daarnaast van de papierwin kel waaraan zij moeten voldoen. ALKMAAR - Mensen die denken te zijn geflitst wegens te hard rijden of door rood licht rijden, kunnen straks 'hun overtreding' opvragen via de website van de politie. Het politiekorps Noord-Holland Noord komt als eerste in Neder land met een boetevolgsysteem. Overtreders zien direct of ze ook echt zijn betrapt en welke boete ze kunnen verwachten. De politie wil nog dit jaar een proef doen. DEN HAAG - De regering moet er al les aan doen om ervoor te zorgen dat uitgeprocedeerde Chinese asiel zoekers daadwerkelijk terugkeren naar China. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren uitgesproken. Aan leiding daarvoor is de recente toe stroom van 850 Chinezen. De Ka mer wil dat de Immigratie- en Na turalisatiedienst hun asielaanvra gen zo snel mogelijk behandelt. DEN HAAG - De Tweede Kamer stelt geen onderzoek in naar de controverse tussen PW-leider Geert Wilders en het kabinet over de gespreksverslagen die zijn ge maakt in aanloop naar de anti-Ko- ranfilm Fitna. Het dagelijks bestuur van de Ka mer heeft geen behoefte aan nader onderzoek, omdat het parlement zijn vertrouwen in deze kwestie heeft uitgesproken in het kabinet. DEN HAAG - De PvdA wil dat het kabinet meer rekening houdt met de koopkracht van kwetsbare groe pen. Kamerlid Paul Tang vindt de reactie van minister Donner (So ciale Zaken) op de dreigende ach teruitgang voor deze groep 'te laco niek'. De CDA-minister schreef de Kamer dinsdag dat hij niet van plan is voor dit jaar met extra koopkrachtmaatregelen te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4