Cultuu y Kalender inleven [nmusicalrol is noodza Openingsmanifestatie in Goes is moment van de wa n 30 Donderdag 10 april 2008 PZC Het (voorlopige) programma van NieuwZout ziet er als volgt uit: 12 april, Maria Magdalenakerk/ Historisch Museum De Bevelan- den, Goes: Openingsmanifestatie. 25 april, Roosevelt Study Center, Middelburg: Congres 'A Spiritual Invasion?' over de Amerikaanse godsdienstige invloed in Neder land. Congres wordt ondersteund door NieuwZout. 16 mei, Sint-Willibrordusbasi- liek, Hulst: Concert Studium Cho rale met vocale muziek uit de re naissance, uitgevoerd tijdens de Zeeuwse opening van het Jaar van het Religieus Erfgoed. Tevens ope ning van reizende fototentoonstel ling 'Cultuur, wereldbeeld en reli gie in beeld'. 25 mei, Nieuwe Kerk, Middel burg: Lezing Karen Armstrong, laureaat vrijheid van godsdienst van de Four Freedom Awards. Juni-augustus: Geert D'hollander verzorgt carillonconcerten op ver schillende locaties in Zeeland. 21 juni, Driekoningenkerk, Noordgouwe: Concert Marianne Boer (piano) en Nienke Oosten rijk (sopraan), georganiseerd in sa menwerking met de Stichting Ka mermuziek Schouwen-Duiveland. Andere data en locaties zijn in voorbereiding. Juli-december: Tien beeldend kunstenaars met uiteenlopende achtergronden en nationaliteiten gaan verspreid over Zeeland de dia loog aan met Zeeuwen. 22 augustus, Aardenburg: Came- rata Trajectina zingt muziek van Ja cob Cats, Valerius en andere Zeeuwse componisten. 23 augustus, Grote of Sint Nico- laaskerk, Brouwershaven: Came- rata Trajectina zingt. 30 augustus, Abdij, Middelburg: Gregoriaans Abdijkoor van Grim bergen brengt vocale muziek uit de barok. 13 september, Nieuwe Kerk, Mid delburg: Congres in het kader van 400 jaar Nadere Reformatie. 14 november, Nieuwe Kerk, Mid delburg: Studium Chorale voert samen met de componisten koor- en orgelmuziek uit van Margreet Chr. de Jong en Daan Manneke. 15 november, Grote Kerk, Tho- len: Concert Studium Chorale. 21 november, Nieuwe Kerk, Zie- rikzee: Concert Studium Chorale, 23 november en 6 december, Zeeuwse Bibliotheek, Middel burg: Lezingen over de invloed van de uitvinding van de tele scoop op wereldbeeld en religie. 11 december, Nieuwe Kerk en Abdijcomplex, Middelburg: Lan delijke slotmanifestatie Jaar van het Religieus Erfgoed, met concert en afsluiting fototentoonstelling. 12 december, Grote Kerk, Tho- len: Slotconcert Studium Chorale, met vocale muziek uit de renais sance. www.nieuwzout.nl Hij geeft zaterdag tijdens de opening van NieuwZout een voorproefje op de musical Joseph, maar ook op andere fronten timmert Amir Vahidi uit Goes driftig aan de weg. door Rolf Bosboom Onthoud die naam: Amir Vahidi. Zeven tien jaar pas, maar zon der twijfel een talent dat in de nabije toekomst regelma tig van zich zal laten spreken. De afgelopen tijd was hij al opvallend succesvol met zijn rockband The Artemis, waar hij zingt en gitaar speelt, maar daarnaast probeert hij zijn horizon voortdurend te ver breden. Dat heeft onder meer ge leid tot de hoofdrol in de groots opgezette musical Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (van Andrew Lloyd Webber en Tim Rice), die de Musical-Vrien den uit Goes in oktober opvoeren in theater De Mythe. De voorbereidingen zijn nu een halfjaar bezig, een mooi moment om zaterdag tijdens de opening van NieuwZout - de uitgebreide manifestatie rond het thema cul tuur, wereldbeeld en religie die dit jaar op allerlei plaatsen in Zeeland wordt gehouden - een eerste proe ve te verzorgen. Amir zal, samen met het koor, twee nummers uit de musical zingen. Zeifis hij 'niet echt religieus', maar voor deze hoofdrol heeft hij zich wel verdiept in het bijbelse verhaal van Joseph. „Het is belang rijk om het verhaal goed te ken nen, want dan kun je je ook beter in je rol inleven. Alle belangrijke emoties zitten in het verhaal en Jo seph maakt een behoorlijke veran dering door. Dat moet je op het podium ook kunnen laten zien." Hij is sinds zijn zevende met mu ziek bezig. „Toen begon ik met Spaanse akoestische gitaar. Ik wil de eigenlijk drummen, maar dat mocht niet van mijn ouders, om dat we in een flat woonden. Na drie jaar ben ik met gitaar gestopt, omdat ik het wat saai begon te vin den." Later stelde bassist en leeftijdge noot Stijn Eversdijk hem voor een bandje te vormen. Dat werd uitein delijk Flat Tire, waarvoor Amir zichzelf elektrische gitaar leerde spelen. De groep was geen lang le ven beschoren. Nadat voor het drumwerk Rosanne van Brakel was gevonden, vormden Amir en Stijn de band Phoenix. Omdat die naam al bleek te bestaan, werd het trio begin vorig jaar omgedoopt tot The Artemis. Kort geleden is als tweede gitarist en voor de twee de stem Declan Wattel toegetre den als vierde bandlid. Het gaat hard met The Artemis, met als voorlopig hoogtepunt het winnen van Hooikoorts, vorige maand. Een eerste EP komt bin nenkort uit. Amir schrijft de basis van de nummers. „Ik ben heel per fectionistisch. Ik hoor in mijn hoofd hoe ik een nummer wil heb ben." De andere bandleden weten daar goed op in te spelen. „Zo heeft iedereen zijn eigen kwalitei ten. We oefenen met redelijk veel discipline. Het is belangrijk om goed naar elkaar te luisteren en je eigen mening opzij te zetten. Als de rest jouw idee niets vindt, moet je dat ook accepteren. Als je dat niet kunt, zal je nooit een echt goe de band worden." Sinds bijna twee jaar heeft hij Acteur Henk van Ulsen leest zaterdag voor over en uit wereldreligies tij dens de openingsmanifestatie van NieuwZout. foto Wouter Borre/CPD door Rolf Bosboom Acteur Henk van Ulsen luidt zaterdag in Goes de openingsmanifestatie van NieuwZout in met het voorlezen van teksten uit en over wereldreli gies. Dat is tegelijk het moment van de waarheid voor Charles Lins- sen, de Goese oud-wethouder die zich de afgelopen maanden - sa men met anderen - het vuur uit de sloffen heeft gelopen om men sen warm te maken voor Nieuw Zout. „Er is toch een spanning van: hoeveel mensen komen er en slaat dit nieuwe concept aan bij het brede publiek?" Vier jaar geleden gaf het provincie bestuur aan behoefte te hebben aan een grote culturele manifesta tie. Voor de uitwerking van het idee werd een stichting in het le ven geroepen: NieuwZout, waar van Linssen 'ambassadeur' is. Aan vankelijk zou de manifestatie over cultuur en ethiek gaan, maar uit eindelijk is gekozen voor de weid sere insteek 'cultuur, wereldbeeld en religie'. „Achteraf gezien zijn we daar heel blij mee", zegt Lins sen. „Het heeft het project ver breed en verrijkt." De stichting heeft een reeks eigen activiteiten opgezet, die verspreid over het jaar plaatsvinden. Een ro de draad in het programma is 'Ze ven eeuwen muziek in Zeeland', concerten met werk van componis ten die een band met de provincie hebben. Daarnaast heeft Nieuw Zout aansluiting gezocht bij ande re evenementen, zoals het Jaar van het Religieus Erfgoed. Linssen verheelt niet dat het opzet ten van de manifestatie veel moei te heeft gekost. „We hebben het er varen als een zware opdracht, voor al doordat het een heel nieuw con cept is." Vooraf werd van diverse kanten ook sceptisch aangekeken Amir Vahidi: „Ik had nooit gedacht dat zingen pure spierkracht is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32