eelanl 'Mama zet de pan vast klaar, straks ben jij een steak tartaar' Natuurbeschermers hebben draagvlak in de samenleving nodig Postcodeloterij merkt niks Gezellig PZC 2 I Donderdag 10 april 2008 PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Gezellig hè?", zegt ze met een vragende blik. „Hmm, hmm", humt hij terug. Ze zitten al zeker een half uur tegenover elkaar, aan één van de bruine tafeltjes in het lunchcafé onder het Goese stadhuis aan de Grote Markt. Hoe oud zouden ze zijn? Hij dik in de zestig, zeker. Zij ietsje jonger. Hij prikt niet bijster geïnteresseerd de dooier van zijn uitsmij ter kapot. Zij werkt een bord salade naar binnen. Hij draagt een bruine manchester broek en een groen-bruin geruit colbert; zwarthoornen bril op een dooraderde neus, grijs achterover gekamd haar. Zij heeft een blauw vest over een witte blouse aangetrokken en strijkt voortdurend over haar grijze rok die tot haar kuiten reikt; waterig permanentje, bril aan een koordje. Hoe lang zouden ze getrouwd zijn? Lang, vrees ik, héél lang. De jaren hebben een muur van stilte tussen hen opgemetseld - zouden ze ooit samen hebben gelachen, gedanst en gevreeën? Zij zwaait bedeesd met haar portemonnee. „Juffrouw, mogen we even betalen?" Nee, hij helpt haar niet in haar regenjas. Nee, hij houdt de deur niet voor haar open. Dat heeft hij misschien nooit ge leerd, of is dat in de loop der jaren verleerd. Daar gaan ze, nog steeds zwijgend, de weekmarkt op. Langs de straatmuzikant met de accordeon, langs het kraampje van de standwerker die bijenwas verkoopt voor bankstellen en motorpakken, langs de groenten- en fruitkraam waar 25 perssinaasappelen slechts 3,50 euro kosten. Hij gaat voorop, handen in zijn zakken. Zij loopt een half me- tertje achter hem en draagt de zware boodschappentas. Gezellig hè? Zouden ze ooit samen hebben gelachen, gedanst en gevreeën? COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.ni Business-to-business/de Ondernemer. Zore Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie De Waddenvereniging weigerde deel te nemen aan een PZC-debat over de mosselvisserij. De Vogelbe scherming komt niet omdat het ministerie niet komt. Jan Bonjer, oud-directeur van de Vogelbescherming, begrijpt deze keuze niet. door Jeffrey Kutterink Het is onbegrijpelijk dat de Waddenvere niging weigert om het debat aan te gaan met de Zeeuwse mos selvissers. „Je mag haar niet verwij ten dat ze haar doelen nastreeft. Wel vind ik dat ze de plicht heeft om in het openbaar verantwoor ding af te leggen over de gemaakte keuzes." Dat zegt Jan Bonjer, hoofdredac teur van het Algemeen Dagblad, oud-directeur van Vogelbescher ming Nederland en ex-hoofd com municatie van de Vereniging Na tuurmonumenten. Hoewel hij benadrukt niet alle ins en outs van de mosselkwestie te kennen, is hij verbaasd dat de Wad denvereniging niet wil opdagen op het PZC-debat over de mosselvisse- rij. Dat de Waddenvereniging haar doel nastreeft en daarvoor gebruik maakt van alle wettelijke mogelijk heden, is haar plicht, vindt Bonjer. „Van de Waddenvereniging mag je niet verwachten dat ze rekening houdt met bijvoorbeeld de econo mische effecten van het indienen van een bezwaar. Een rechtspre kend orgaan, zoals de Raad van Sta te, is er voor om die zorgvuldige belangenafweging te maken." Hoewel hij dus niet de maatschap pelijke kritiek deelt dat de Wadden vereniging de mosselsector kapot maakt, plaatst hij er wel een kantte kening bij. „De vraag is natuurlijk wel of je met die strategie het beste resultaat bereikt. Want wil je als Wadden vereniging ook in de toekomst je doel kunnen nastreven en berei ken, dan is draagvlak in de samen leving onontbeerlijk. Daarom moet je altijd verantwoording wil len afleggen over de gekozen rou te." Dat de Waddenvereniging deelna me weigert aan het PZC-debat over de mosselvangst in de Wad denzee, snapt Bonjer daarom dan ook niet. „Ik ken de afwegingen niet. Maar wat die ook mogen zijn, het zijn niet de mijne. Als voorzitter van Lekker Dier ging ik vroeger ook naar woelige zaaltjes om uit te leg gen waarom we deden wat we de den. Je moet niet de illusie hebben dat je aan het eind van de avond in eikaars armen valt. Maar als het goed is, heb je wel meer begrip en respect gekregen voor eikaars standpunten. Als ik bestuurder zou zijn van de Waddenvereni ging, had ik op dat debat gestaan. Nu hou je dat de mosselvissers en hun gezinnen denken van: waar om doet de Waddenvereniging ons dit aan?" Van een Zeeuwse boycot van de Postcodeloterij is voor alsnog geen sprake. De afge lopen dagen zijn bij de loterij niet meer opzeggingen dan normaal binnengekomen. Bij Vogelbescherming Nederland hebben de afgelopen tijd dertig tot veertig Zeeuwen hun lidmaat schap opgezegd. Echter, in dezelf de periode mocht de Vogelbescher ming ongeveer vierhonderd nieu we leden noteren. „Dat is meer dan anders. Maar bewijzen dat die toename komt door de uitspraak van de Raad van State, kunnen we natuurlijk niet", zegt woordvoer der van de Vogelbescherming Hans Peeters. De Postcodeloterij laat weten niet door Marcel Modde GOES - ProRail heeft vorig jaar over het hele land ruim driehon derd meldingen gekregen over ge vaarlijke situaties met kinderen bij het treinspoor. In tien gevallen moesten jongeren een botsing met de dood bekopen. In Zeeland bleef het aantal jeugdige slachtoffers vo rig jaar beperkt tot een 13-jarige jongen die bij Oost-Souburg zwaar gewond raakte. Volgens de spoorwegbeheerder is de jeugd zich onvoldoende bewust van gevaren langs het spoor. Som migen maken er een sport van nog even onder de gesloten slagbo men door de overgang te passeren. Kleinere kinderen beseffen vaak niet dat spelen bij het spoor gevaar lijk is. Om dat bewustzijn te ver groten, heeft ProRail een lespakket gemaakt voor basisscholieren. Twintig Zeeuwse scholen hebben het pakket besteld. De bedoeling is dat klassikaal bij de risico's wordt stilgestaan. De lesstof bestaat uit een boekje en dertig cd's met een pakkende rap. Muziek en de tot de verbeelding sprekende tekst (...joh, je bent een bal gehakt/straks word je door de trein gepakt/mama zet de pan vast klaar/straks ben jij een steak tartaar...) van het lied zijn ook te dowloaden van de website www.dingdingding.nl. De afgelopen jaren is een aantal pittige uitspraken gedaan over de rol van de milieubeweging. Wim Schot, vissersvereniging Helpt Elkander: (8 februari 2003) „Ze willen ons verjagen van onze cultuurgebieden." Diederik Samsam, PvdA-kamerlid en oud-campagneleider Greenpeace: (26 februari 2004) „Als milieu-activist ben je veel bezig de politiek te beïnvloeden en zoveel verandert er niet als je politicus wordt. Je blijft dezelfde strijd voeren, alleen met andere spelregels."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2