Geld en werk Webwinkel: Schimmige etalage of handige thuiswinkel? B Tony Braxton met borstpijn opgenomen Pete Doherty moet twee weken de cel in Chemo slaat aan bij Patrick Swayze Agente klaagt Naomi Campbell aan PZC Donderdag 10 april 2008 1 7 Hoewel de thuiswinkeimarkt explosief blijft groeien, zijn er nog altijd 3,5 miljoen mensen die nog nooit een product online hebben aangeschaft. Voor hen is webwinkelen vragen om moeilijkheden. door Berrit de Lange illustratie Ruben L. Oppenheimer Consumenten hebben in 2007 voor bijna vier miljard euro gekocht via internet, één mil jard meer dan in 2006. Gemiddeld gaf de internetshopper 531 euro uit aan onlineproducten als dvd's, boeken, reizen en con- certkaarten, zo blijkt uit de meeste recente Thuiswinkel Markt Moni tor. Anderhalf miljoen mensen de den vorig jaar voor het eerst een aankoop bij een webwinkel. De digitale etalage mag dan aan trekkelijk ogen, voor veel consu menten is het nog altijd schimmig wat er achter de schermen van de webwinkel gebeurt. Wat te doen als een bestelling niet of bescha digd aankomt? Hoe gaat ruilen in zijn werk? En is het wel veilig om via internet te betalen? Op internet kopen is door de bank genomen net zo veilig als in de winkel op de hoek, volgens Karian- ne Vermaas van onderzoeksbu reau Dialogic. „Het idee dat het minder betrouwbaar is, is echter hardnekkig", zegt ze. „Veel men sen weten bijvoorbeeld niet dat er een keurmerk voor webwinkels is. En een grote groep blijft huiverig om de credit card-gegevens in te vullen. De banken zouden het be talingssysteem 'iDeal' beter moe ten promoten. Voor veel consu menten is het nog altijd onduide lijk hoe dat precies werkt." 'iDeal', dat wordt gehanteerd door 7500 webwinkels, koppelt de ge bruiker bij een onlineaankoop di rect aan het eigen internetbankier- programma. De klant hoeft zich niet te registeren met persoonlijke informatie en bankgegevens. Klanten van ABN Amro, Fortis, Postbank, Rabobank en SNS Bank kunnen gebruik maken van 'iDeal' voor betalingen binnen Neder land. „Het voordeel van iDeal is dat de betaling op dezelfde manier ge beurt als de overboekingen die je via internet bij je eigen bank doet", zegt Wijnand Jongen, direc teur van Thuiswinkel.org, de bra- cheorganisatie die verantwoorde lijk is voor het webwinkelkeur merk Thuiswinkel Waarborg. Dat keurmerk is inmiddels toegekend aan bijna 800 aangesloten webwin kels. De lijst is te vinden op de site van de brancheorganisatie. Maar wat gebeurt er als de bestel ling niet aankomt, er een verkeerd product wordt bezorgd of de spul len zijn beschadigd? Kun je een cd terugsturen als je de verpakking al hebt geopend? Waar kun je de wasmachine brengen voor repara tie? Moeten verzendkosten betaald worden als die niet op de internet site, maar pas op de rekening ver meld worden? En wat te doen als de koop in een opwelling is ge daan en je je als klant bedenkt? Op de site Thuiswinkel.org is alle informatie over kopen via inter net, betalen, fraude en veiligheid na te lezen. Zo wordt onder het kopje 'rechten en plichten' uiteen gezet dat er na levering altijd spra ke is van een zichttermijn, een pe riode van tenminste zeven werkda gen waarin de klant het recht heeft het product zonder opgaaf van redenen terug te sturen. „Meestal gaan klachten over pro ducten die niet of beschadigd wor den afgeleverd", zegt Jongen. „Wij bemiddelen in dat geval, waarbij de consument altijd het voordeel van de twijfel krijgt. Komen klant en bedrijf er niet uit, dan kan de klacht worden voorgelegd aan de Geschillencommissie Thuiswin kel." Onenigheid met webwinkels die geen Thuiswinkel Waarborg heb ben, is een stuk lastiger. De klant kan zich dan het beste wenden tot consuwijzer.nl, het consumenten informatieloket van de overheid, of in het uiterste geval naar de rechter stappen. www.thuiswinkel.org www.consuwijzer.nl ALLEMENSEN De Amerikaanse R8cB-zangeres Toni Braxton Unbreak my heart) is met borstpijn in het zie kenhuis opgenomen. Dat meldt de Los Angeles Times. Het is nog onbekend waar de zangeres precies aan lijdt. Vol gens een woordvoerster van Fla mingo, het beroemde casinoho tel in Las Vegas waar de zangeres sinds 2006 optreedt, is de kwaal niet levensbedreigend. De LA Ti mes schrijft dat de zangeres snel het ziekenhuis weer uit mag. Rockmuzikant Pete Doherty, de ex-vriend van Kate Moss, moet twee weken de bak in. Een voor waardelijke straf die hem was op gelegd wegens bezit van verdo vende middelen en verkeersover tredingen is omgezet in een on voorwaardelijke straf Dat is vol gens het muziektijdschrift NME onder meer omdat hij in zijn proeftijd opnieuw drugs heeft ge bruikt. Het concert dat de zan ger van Babyshambles op 26 april in de Royal Albert Hall zou geven, moet worden uitgesteld. „We zijn ontzettend dankbaar voor het feit dat de behandelin gen goed aanslaan", zo lieten Pa trick Swayze en zijn vrouw Lisa deze week weten aan het Ameri kaanse tijdschrift People. „We hebben het gevoel dat alle gebe den, meditaties en goede gedach tes een verschil hebben gemaakt. Bedankt daarvoor", zo zegt het koppel. Vorige maand werd be kend dat de 55-jarige acteur al vleesklierkanker heeft. Swayze krijgt chemotherapie, maar wordt niet bestraald. Volgens zijn woordvoerder is de kanker niet uitgezaaid, hoewel verschil lende Amerikaanse media vorige maand een grimmiger beeld schetsten. Zo zouden bronnen in de nabijheid van de acteur hebben gezegd dat de kanker wel degelijk uitgezaaid is. De politieagente die Naomi Campbell vorige week op vliegveld Hea throw arresteerde, be schuldigt het topmodel van racisme, meldt de Britse krant The Sun. Campbell werd op de Lon- dense luchthaven aangehou den nadat ze de agente had beledigd en bespuugd. Het Naomi Campbell. foto EPA topmodel was kwaad toen bleek dat haar bagage kwijt was. Vol gens de Britse tabloid zou Camp bell onder meer 'verdomde bleekscheet' hebben ge schreeuwd. Dinsdag werd al be kend dat British Air ways het tem perament volle mo del niet meer wil ver voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17