'Het leek alsof hij heel kwaad was van binnen' 'Mijn vrouw en ik hadden een schuldgevoel' 'Je doet samen met ouders de behandeling' Preventie onder de twaalf jaar is beter voor het kind en de maatschappij, én is veel goedkoper' Wim Slot, bijzonder hoogleraar Orthopedagogiek PZC Donderdae 10 aDril 2008 11 eigen kamer, scheldt haar ouders uit en heeft ze wel eens geschopt. Af en toe besluit ze als het donker is stiekem alleen de straat op te gaan." „Het is goed dat Marilou nu behandeld wordt, in plaats van te wachten tot ze vijftien is. Dat is te laat. Ik zie het wel eens bij gezinnen waar een oudere broer of zus van een kind dat ik behandel het verkeerde pad op is gegaan. Dan is het veel moeilijker om er iets aan te doen." „Wat ik belangrijk vind, is dat PMTO de ouders houvast biedt. Je doet samen met hen de behandeling. Dat helpt tegen het gevoel dat ze de controle kwijt zijn, zoals de ouders van Marilou dat voelden toen ze onhandelbaar werd. Dat kan de situatie verergeren. We werken aan emotieregulatie bij kind én ouders om dit te ondervangen." Marilou is 11 jaar. Tot zo'n twee jaar geleden was ze een makkelijk kind. Toen veranderde iets in haar. Vooral haar ouders moesten het ontgelden. Er ontstonden allerlei conflicten. Nu wordt ze via haar ouders, zoals gebruikelijk is bij PMTO, behandeld door Linda Lorier. Zij is therapeute van De Bascule in Amsterdam, een van de eerste instellingen die PMTO aanbood. Lorier: „Marilou zegt wel eens dingen als 'ik haat jullie' tegen haar ouders. Dat kom je ook wel tegen bij kinderen zonder gedragsprobleem. Bij haar gaat het verder. Ze wil echt niet meewerken aan de opvoeding." „Ze eigent zich met grote regelmaat zonder te vragen eten toe uit de koelkast, sleept voortdurend spullen uit kamers van andere gezinsleden mee naar haar „Ik weet bijna zeker dat hij zonder hulp later de fout in gaat. Zijn gedragsproblemen zijn vrij ernstig. Hij heeft ook ADHD. We hebben nu een professionele trainster, een therapeute met wie we eens in de week overleggen. Zij helpt ons de grenzen te stellen waaraan Dirk zich moet houden. Doet hij dat niet, dan krijgt hij een time out en moet hij een paar minuten op een afgezonderd plekje gaan zitten. Voor hij dan weer bij ons mag komen, moet hij beloven dat hij de fout niet meer zal maken. Bijvoorbeeld te ver weglopen als hij buiten mag spelen. Hij moet op de stoep blijven, hoewel dat heel moeilijk voor hem is. Zijn gedrag is nu met vijftig procent verbeterd. Het is een enorme vooruitgang." Anne van Esch is sinds vierenhalf jaar de pleegmoeder van Dirk (5). Net voor hij naar de basisschool zou gaan, veranderde zijn gedrag van de ene dag op de andere dag. „Mijn man en ik zijn nog steeds verbaasd over hoe plotseling dat ging, zonder enige aanleiding. Dirk was een lief, rustig en vrolijk kereltje. Dat was in één keer weg. Het leek alsof hij heel kwaad was van binnen. Hij ging brutaal praten, schoot met zijn vingers op je, alsof hij een pistool had. En dan zeggen 'kijk eens hoe sterk ik ben'. Hij was pas drieënhalf." „Op school werd zijn gedrag alleen maar erger. Hij ging ook schelden. Luisteren deed Dirk bijna niet meer. Ik zei iets tegen hem en dan deed hij alsof hij het niet had gehoord." Erik is twaalf jaar. Hij heeft vanaf zijn opmaken van zijn bed, maar ook voor het vijfde gedragsproblemen. „Het is erin aan tafel blijven zitten. Hij mag één dag geslopen", vertelt vader Paul Schouten. verzaken, maar op alle andere dagen „Wij hadden het als ouders zelf eerst niet moet hij een minimum aantal punten in de gaten. We hoorden het van zijn halen. Eén keer in de week worden de school. Erik liep vast. Hij werd punten opgeteld en op een 'bonuskaart' ongehoorzaam, onhandelbaar en ook gezet. We spreken van tevoren af hoeveel gewelddadig. Cing dingen stukslaan. We bonuskaarten nodig zijn voor een cadeau, hadden echt geen idee waarom." Zo stimuleren we goed gedrag. En verder „Erik reageerde niet meer op verzoeken. moeten we heel duidelijke grenzen Cing schuttingtaai gebruiken als hij stellen en de consequenties noemen als schold. Het was een trieste periode. Mijn hij dingen weigert te doen, zoals op tijd vrouw en ik hadden last van een naar bed gaan." schuldgevoel. Wat hadden we niet goed „We merken dat hij soms nog in de fout gedaan? Later is vastgesteld dat Erik een gaat. Iets uit een winkel meeneemt gestoorde ontwikkeling van zijn geweten zonder te betalen of vuurwerk afsteekt, heeft. Het gevoel van schaamte ontbrak." Toch gaat het goed met hem. Hij heeft „Hij heeft anderhalf jaar op een centrum nog een aantal behandelingen te gaan. Of gezeten voor kinder- en jeugdpsychiatrie. hij crimineel zou worden zonder Nu zit hij op een speciale school voor begeleiding? Dat kan ik niet met kinderen met gedragsproblemen. En we zekerheid zeggen, maar hij zou zeker worden als ouders begeleid in het kandidaat zijn." PMTO-programma. Dat is één uur in de week, maar we hebben wel elke dag De namen van ouders en kinderen zijn huiswerk. Iedere dag krijgt Erik punten veranderd om hun privacy te voor goed gedrag. Bijvoorbeeld voor het beschermen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11