Kindermisdaad lillfsr Kinderen belonen voor goed gedrag jiii ■B a 10 I Donderdag 10 april 2008 PZC Voor galg en rad Een loopbaan in de onderwereld begint vaak al op heel jonge leeftijd. Nu een zakje chips jatten, is een gewapende roofoverval later. Ingrijpen bij kinderen met wangedrag onder de twaalf jaar kan veel problemen voorkomen. door John Jas illustratie Chantal van Wessel Meer dan 130.000 kinderen onder de twaalf jaar maken zich jaar lijks in Nederland schuldig aan crimineel gedrag. Probleemge drag of een gedragsstoornis leidt bij hen bijvoorbeeld tot stelen op school en in winkels, fysieke en verbale agressie (ook tegen ouders) en be kladding van panden. Hier is veel te weinig aandacht voor, terwijl bekend is dat het merendeel van de zwa re criminelen hun carrière in de kinderjaren is begon nen met dit soort activiteiten. Dit staat in een rapport waarvan minister Ernst Hirsch Ballin (CDA - Justitie) vandaag de belangrijk ste resultaten krijgt overhandigd op het congres 'Mis dadigers van Morgen'. Prominente deskundigen uit de psychologie en pedagogie hebben onderzoek ge daan naar de kindermisdaad en komen tot de conclu sie dat die weinig serieus wordt genomen. Er is veel meer onderzoek nodig, want kindermisdaad komt de samenleving later duur te staan. „De aandacht voor criminele jeugd ligt nu verkeerd. Het is te veel een justitieel verhaal", zegt Wim Slot, bijzonder hoogleraar bij de afdeling Orthopedagogiek aan de Vrije Universiteit Amsterdam en lid van de stu diegroep. „Een kind dat na z'n twaalfde in een justitië le inrichting komt, kost zo'n 360 euro per dag. Preven tie onder de twaalf jaar is beter voor het kind en de maatschappij, én is veel goedkoper." De criminele handelingen van kinderen onder de twaalf worden juridisch niet als wetsovertredingen ge zien. De kleintjes worden meestal niet verantwoorde lijk gehouden en systematische registratie van hun ge drag blijft uit. Niet meer dan 4.000 a 5.000 van hen komen jaarlijks in aanraking met de politie. Maar ana lyse van de politiegegevens en peilingen onder de kin deren zelf (bijvoorbeeld een steekproef met 800 kin deren van 10 en 11 jaar) geven een alarmerend beeld. Volgens de studie gaan 131.000 kinderen jaarlijks de fout in, het inwonertal van een stad als Enschede. De criminele '12-minners', zoals ze in het rapport wor den genoemd, blijken een twee tot drie keer zo grote kans te hebben als hun leeftijdsgenoten om zich te ontwikkelen tot hardnekkige en gewelddadige delin quenten. Kinderen die een patroon ontwikkelen van ernstige criminaliteit, lopen volgens de studie een groot risico daarin te blijven hangen. Hun sociale vaar digheden blijven achter en ze slagen er vaak niet in stabiele sociale relaties op te bouwen. 5 tot 7 procent van alle Nederlandse kinderen kan volgens een voor zichtige schatting hulp gebruiken bij gedragsstoornis sen. Een deel van hen wordt anders zeker de misdadi ger van morgen. Het is mogelijk dat te voorkomen, vindt Wim Slot. „Het probleem is dat de hulpverlening nu te ingewik keld is georganiseerd. Zes ministeries, twaalf provin cies, drie grootstedelijke regio's en 483 gemeenten houden zich bezig met de aanpak van jeugdig geweld. Maar er zijn te veel overlappende en overbodige in spanningen en er is te weinig aandacht voor preventie bij de jongsten." Er zijn gemeenten met een eigen begeleidingspro gramma, maar dat zijn vaak niet de geteste trajecten waarvan de studiegroep weet dat ze werken. Voorbeel den van effectieve programma's die ook in Nederland zijn of worden ingevoerd zijn The Incredible Years, Triple P, Parent Management Training (PMTO) en SNAP. In Nederland zijn geen betrouwbare cijfers, maar in Amerika blijkt dat preventieve programma's voor jonge probleemkinderen tot een netto be sparing leiden die kan oplopen tot 31.200 dollar (20.000 euro) per kind. Wordt het kind niet succesvol begeleid, dan kan hij of zij als volwassen crimineel de samenleving in tien jaar tijd gemiddeld ruim twee miljoen dollar kosten (1,2 miljoen euro). Ernstig criminele kinderen worden later - veel meer dan andere kinderen - ook geconfronteerd met proble men zoals depressiviteit. Ze beginnen op jongere leef tijd met gebruik van alcohol en drugs en raken daar vaker aan verslaafd. „Met de meerderheid van de probleemkinderen komt het uiteindelijk wel goed", zegt Peter van der Laan, hoogleraar Sociaal Pedagogische Hulpverlening aan de Universiteit van Amsterdam en lid van de studie groep. „Toch gaat volgens ons tien tot 15 procent op latere leeftijd de mist in. Het criminele circuit lonkt dan be hoorlijk. We moeten dat hardop tegen elkaar zeggen om meer onderzoek te krijgen naar 12-minners. Er zijn veel meer betrouwbare cijfers nodig en meer mo gelijkheden voor doortastende, preventieve begelei ding die is toegesneden op het gezin." Sinds tweeënhalf jaar kunnen kinderen met ernstige gedragsstoornissen in Nederland het Parent Management Trai ning programma-Oregon (PMTO) volgen. Dit Amerikaanse programma is dertig jaar geleden ontwikkeld en het wordt nog steeds verbeterd en aangepast. Het is naar Nederland gehaald door onderzoeksinstituut TNO. Onder meer het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) stelde 2,2 miljoen euro beschikbaar voor de onder zoeksfase die bijna is afgelopen. Instellingen en therapeuten die ermee werken zijn razend enthousiast. De methodes van PMTO, speciaal voor 4 tot 12-jarigen, zijn al te zien geweest in tv-programma's als Schatjes en The Nanny, maar het gebruik ervan in ons land is vrij nieuw. PMTO is buiten de VS ook een succes in landen als Denemar ken, Noorwegen en Mexico, vooral bij het voorkomen dat kinderen doorstromen naar de 'grote' criminaliteit. Het programma bestaat uit vijf onderdelen: 1. Kinderen belonen voor goed gedrag 2. Problemen samen oplossen 3. Adequaat toezicht op de kinderen 4. Grenzen stellen en discipline handhaven 5. Gezelligheid bieden en aandacht geven. PMTO heeft een sterk gedragstherapeutisch karakter, en een permanent supervisie- en intervisienetwerk. Bij de behan delingen wordt veelvuldig video gebruikt, zodat achteraf kan worden gecontroleerd of de therapeut de methode strikt uitvoert. Die video's worden soms tot in de VS beoordeeld door PMTO-specialisten. mmm mÊ MÊm Émmm - ..'Y.: HvA Ml C::lJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10