Buitenland Inval bij sekte VS loopt goed af De strijdwagen van Ben Hur bracht Hevige Charlton Heston een leven lang faam strijd in Sadr City Schennis graven moslims uit WO I Familiedrama Aruba: 3 doden BOEK ONLINE of bel 0900-9697 PZC Maandag 7 april 2008 7 door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De bestorming van een tempel en woningcomplex van een religieuze sekte in Texas is dit weekend zonder bloedvergie ten geëindigd. Er werden zo'n tweehonderd mensen van de ranch verwijderd, waaronder 137 kinderen. Amerikaanse autoritei ten vrezen dat er in de polygame gemeenschap op grote schaal mis bruik is gemaakt van kinderen en jonge vrouwen. De sekteleden weigerden ongelovi gen toe te laten tot het complex met een oppervlakte van acht vier kante kilometer, niet ver van het plaatsje Eldorado. Enkele waarne mers spraken al van een 'Waco 2', een verwijzing naar de bloedige be storming vijftien jaar geleden van een sekte in Waco, eveneens in Texas. Arrestatieteams konden uiteinde lijk zonder veel verzet het com plex doorzoeken. Zondagmiddag plaatselijke tijd was de politie-ac- tie nog steeds bezig. De autoritei ten waren nog op zoek naar een meisje dat als vijftienjarige zou zijn bezwangerd door een vijftig jaar oud sektelid. De Mormoonse splinterbeweging telt zo'n tiendui zend leden in de VS. De 52-jarige leider Warren Jeffs werd vorig jaar veroordeeld tot tien jaar cel we gens betrokkenheid bij verkrach ting. Hij staat nog terecht voor an dere verkrachtingen en incest. Oud-sekteleden beweren dat Jeffs zo'n zeventig vrouwen huwde. Onvergetelijk werd de zater dag overleden filmster en wapenfanaat Charlton Hes ton met de vertolking van Ben Hur. Hij is Michelangelo geweest en Mozes, El Cid en Mar cus Antonius, Thomas Jef ferson en kardinaal Richelieu. De zaterdag op 84-jarige leeftijd over leden Amerikaanse acteur Charl ton Heston was een specialist in historische personages. Maar hij schreef filmgeschiedenis als Ben Hur, de rol die hem in 1959 een Os car opleverde. Zijn charisma, zijn imposante pos tuur, zijn acteerstijl en zijn ge beeldhouwde kaaklijn maakten hem bij uitstek geschikt voor de historische spektakelfilms waar Hollywood in de jaren vijftig en zestig geen genoeg van kon krij gen. 'Een heldenmachine' noemde een Amerikaanse criticus hem ooit. Charlton Heston, die op 4 oktober 1924 werd geboren als John Char les Carter, leefde de laatste jaren voor zijn dood wegens Alzheimer in afzondering. Charlton Heston PARIJS - Frankrijk is geschokt over de schennis van bijna honderdvijf tig graven van tijdens de Eerste Wereldoorlog gesneuvelde islamiti sche Fransen. President Nicolas Sarkozy liet weten 'diepe woede te voelen over deze verachtelijke aan val' die zaterdagavond werd ge pleegd. Grafstenen van gevallenen werden NECROLOGIE Charlton Heston 1924-2 008 door Hetty van Rooij koesterde alle hoogtepunten van zijn lange carrière, die meer dan ze ventig films omvatte, maar vooral zijn vertolking van de Bijbelse Mo zes. In zijn studeerkamer stond al tijd nog de staf waarmee Mozes de Rode Zee kliefde. Zijn huis in Los Angeles, waar hij met zijn vrouw Lydia meer dan veertig jaar heeft gewoond, barstte van dergelijke memorabilia. In de hal hingen twintig grote schilde rijen van hemzelf in zijn grote filmrollen. Maar geen enkele van zijn films evenaarde het succes van Ben Hur, het vier uur durende spektakel dat het recordaantal van elf Oscars bin nenhaalde en in 1959 alles overtrof wat op het witte doek ooit te zien beklad, onder meer met leuzen te gen de Franse minister van Justi tie, Rachida Dati, die van Noord-Afrikaanse komaf is. Aan een grafsteen hing een varkens kop. Ongeveer een jaar geleden be kladden neonazi's op dezelfde be graafplaats al 52 grafstenen van ge vallenen met hakenkruisen. Sarko zy bezwoer dat de daders zullen was geweest. Met een budget van 14,7 miljoen dollar was Ben Hur op dat moment de duurste film ooit. De racescène verwierf cultsta- tus toen een Amerikaans homo blad dit fragment uitriep tot één van de meest erotische filmscènes van de twintigste eeuw. In de Amerikaanse filmwereld was Heston een gerespecteerde per soonlijkheid, maar politiek werd hij in de loop der jaren omstreden. Heston veranderde van een gema tigde Democraat en aanhanger van Kennedy en Martin Luther King in een ultraconservatieve Re publikein. Hij vereenzelvigde zich met zijn rollen en beschouwde zich als de publieke belichaming van bedreigde Amerikaanse waar den en normen. Pas in 2003 legde Heston, gedwongen door zijn ziek te, het voorzitterschap neer van de National Rifle Organisation (NRA), een lobbygroep die zich verzet tegen elke belemmering van het vrije wapenbezit in de Verenig de Staten. Echte politieke aspiraties had Hes ton niet, in tegenstelling tot zijn collega's Ronald Reagan en Arnold Schwarzenegger. „Ik speel liever politici dan dat ik er zelf een moet worden", zei de man die de Ameri kaanse presidenten Jefferson, Jackson en Roosevelt speelde. worden gepakt. De president zei dat de schennis een ontoelaatbare vorm van racisme is en een schan delijke aanval op alle gevallenen uit wat de Fransen de Grote Oor log noemen. De Franse oppositiepartij PS (Parti Socialiste) heeft gisteren opgeroe pen de daders zwaar te straffen, om een voorbeeld te stellen. BAGDAD - Na een week van relatie ve kalmte zijn dit weekeinde in Irak weer hevige gevechten uitge broken tussen troepen van de Iraakse regering en milities van de politicus en sjiitische geestelijke Moqtada al-Sadr die naar de verza melnaam Mahdi Leger luisteren. De gevechten waren gisteren voor namelijk in het sjiitische bolwerk van al-Sadr ten noorden van het centrum van Bagdad, de naar zijn vader vernoemde krottenwijk Sadr City. Bij de nieuwe gevechten vielen gis teren en de voorafgaande nacht ze ker twintig doden en meer dan vijftig gewonden, volgens de poli tie in Bagdad. Gisteren vuurde een Amerikaanse gevechtshelikopter raketten af op een markt in Sadr City. Volgens Amerikaanse zegslie den kwamen daarbij 'negen crimi nelen' om het leven. ORANJESTAD - In een woning nabij de plaats Santa Cruz op Aruba zijn drie leden van een gezin om het leven gebracht. Het gaat om de 60-jarige vader, zijn 57-jarige echt genote en hun 30-jarige zoon. Dat heeft de politie laten weten. Vermoedelijk is de dader een ande re zoon van het gezin die drugsver slaafd is. Deze 29-jarige man is aan gehouden en wordt verdacht van moord en doodslag, heeft het Openbaar Ministerie (OM) zater dag gezegd. Volgens de politie staat de gebeurtenis op zich en is deze 'ongekend' voor Aruba. Het OM spreekt van 'een drama voor deze kleine gemeenschap'. Waanzinnige aanbieding! KRAS heeft weer geweldige acties bedongen voor juli en augustus in Mercure Hotel Haren! Boekt u een 4- of 5-daags verblijf voor aankomst in juli of augustus dan is 1 dag gratis! Een 3-daags verblijf boekt al vanaf slechts 69! Dit is bovendien inclusief ontbijt. Laat deze kans niet aan u voorbij gaan en boek snel! UITSTAPJES IN GRONINGEN Groningen is een stad met verschillende gezichten. Enerzijds vol historie en cultuur, anderzijds modern. De stad staat dan ook bekend om haar vele bezienswaardigheden. KRAS zet er een aantal voor u op een rijtje. De grootste trekpleister in deze bruisende stad is het moderne Groninger Museum, wat zeker een bezoekje waard is. Bij KRAS kunt u tevens uw toegangskaartje bijboeken voor dit bekende museum. Het gezicht van Groningen is de 97 m hoge Martinitoren. De winkelliefhebbers kunnen zich ook helemaal uitleven, met een groot scala aan winkels. Rondom de gezellige markt in het hartje van de stad liggen sfeervolle straatjes op u te wachten. De gebouwen van de Universiteit, hofjes, steegjes en oude geveltjes geven de stad haar eigen karakter. Groningen heeft bovendien genoeg gezellige cafeetjes en restaurantjes om neer te strijken! U ziet het, Groningen bruist en u zult zich dan ook geen moment vervelen! MERCURE HOTEL HAREN-GRONINGEN Dit 3-sterren hotel ligt op slechts enkele autominuten van Groningen en beschikt o.a. over een restaurant, bar, gratis fietsverhuur (beperkt) en gratis parkeergelegenheid. INCLUSIEF: verblijf in Mercure Hotel Haren met uitgebreid ontbijtbuffet. Aankomstdata: maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 14/4 t/m 27/10 April-juni Juli—aug. Sept. Okt. 3 dagen v.a. 69 v.a. 79 v.a. 69 v.a. 69 4 dagen v.a. €95 v.a. 79 v.a. 95 v.a. 89 5 dagen v.a. 129 v.a. 99 v.a. 129 v.a. 129 Prijzen zijn p.p., o.b.v. 2 personen. Res.kosten 15 per boeking (verplicht). Boek nu ook uw toegangskaartje voor het Groninger Museum voor slechts 8 p.p. bij. Voor uitgebreide reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/17679 I kl E i,- waarom zou je verder zoeken 15 cpm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7