ee Musea weer CDA: breng meer projecten in bij Zeeuws ontwikkelingsbedrijf Pleidooi voor een nautisch kwartier Goes Geld gestolen Wereldvrouwen mogelijk Europees Gaslek in woning in Middelburg Fractielid Ad Schouw wil Economische Impuls beter benutten. Brandbestrijding en reanimatie in Borssele Politie houdt man aan wegens bedreiging Junioren naar halve finale jeugdbrandweer Wethouder Visser weg uit college Middelharnis Film over opbouw na de Watersnoodramp in première gegaan. Zwaar werk op zompig land 1 2 Maandag 7 april 2008 PZC S ZIERIKZEE - Het project Wereld vrouwen in Zierikzee heeft de inte resse gewekt van Europarlementa riërs. Wereldvrouwen is een inte gratie- en emancipatieproject voor allochtone en autochtone vrou wen op Schouwen-Duiveland. Het project kan mogelijk als voorbeeld dienen voor andere Europese lan den. Vrijdag praat een delegatie PvdA-Europarlementariërs met en kele deelnemers aan het project. MIDDELBURG - In een woning aan de Meanderhof in Middelburg is zaterdagnacht gas ontsnapt uit een lekke leiding. De lucht was afkom stig uit de kruipruimte. De Delta heeft de leiding opgegraven en af gedicht. Alle bewoners van de twaalf huizen in het blok moesten hun woning ventileren, maar er waren geen gezondheidsklachten. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het college maakt nage noeg geen gebruik van de kennis en mankracht van de economi sche Impuls Zeeland terwijl er jaar lijks wel 34.500 euro ingepompt wordt. Tot die conclusie komt Ad Schouw, raadslid voor het CDA na de beantwoording van zijn vragen. „Dit is wel heel mager", zegt hij. „Eigenlijk zeggen ze gewoon sorry, we hebben er weinig mee gedaan. Ze proberen dit te verbloemen door te schermen met een project van het Watersnoodmuseum en een project van ondernemers uit de Westhoek (toeristenpas, red.), maar dat zijn gewoon zelfstandige partijen." De Economische Impuls Zeeland BORSSELE - De brandweerploegen van Brouwershaven, Zierikzee en Sint Philipsland hebben zaterdag de provinciale wedstrijden op de 112-baan gewonnen in Borssele. Op het onderdeel tankautospuit hoge druk werden Ovezande, Ka- pelle en Wemeldinge respectieve lijk eerste, tweede en derde. Zij gaan alle door naar de gewestelijke vervolgrondes. Aan de wedstrij den deden 21 teams uit Zeeland en Zuid-Holland mee. MIDDELBURG - De politie heeft za terdagnacht in het centrum van Middelburg een man aangehou den wegens bedreiging. De 22-jari- ge man uit Den Bosch was na slui tingstijd door uitbaters van het door hem bezochte café gevraagd te vertrekken. Hij weigerde en sloeg bedreigende taal uit. De uit baters riepen daarop politie erbij. is een ontwikkelingsbedrijf waar gemeenten en provincie aandeel houder van zijn. Uit de beantwoor ding van de vragen blijkt dat een ambtenaar toerisme wel verken nende gesprekken heeft gevoerd over de uitbesteding van werk en ook is contact geweest met een be drijf dat wat wilde weten over ves tigingsmogelijkheden maar dat heeft in beide gevallen niet tot iets concreets geleid. Schouw denkt dat de gemeente hier mogelijkheden laat liggen en lepelt moeiteloos een paar projec ten op waar de economische im puls een rol in kan spelen. „De eco nomische visie Brouwersdam bij voorbeeld. Daar is nu een extern De gemeente heeft tot nu toe nauwelijks gebruik gemaakt van de Economische Impuls Zeeland. Het CDA pleit ervoor om dat te veranderen. BURGH-HAAMSTEDE - Het junioren team van de jeugdbrandweer Wes terschouwen heeft zich afgelopen zaterdag in Nijverdal geplaatst voor de halve finale lage druk. De junioren van Westerschouwen wisten binnen een tijd van 17 mi nuten de brand te bestrijden en weer terug te keren naar de kazer ne. Met deze uitslag werden de ju nioren eerste en hebben zij zich ge plaatst voor de halve finale in Krimpen aan den IJssel. MIDDELHARNIS - Binnen het college van burgemeester en wethouders is een wisseling van de wacht. Wethouder P. Visser (sociale za ken, welzijn en milieu) legt zijn ta ken neer en wordt opgevolgd door A. Wesdorp. De wisseling is niet onverwacht, bij de coalitiebespre kingen waren hierover al afspra ken gemaakt. bureau voor ingehuurd. Maar ook voor het trekken van bedrijven naar het businesspark, de visie voor het MKB, de ontwikkeling van een distributiecentrum, de no ta watersport die er aan zit te ko men. Allemaal onderwerpen die je in het beleidsplan van de economi sche impuls terug ziet. Ik heb die nota hier voor mij liggen." Schouw wil dat het college met de ambtenaren om de tafel gaat zit ten om af te spreken welke projec ten bij het ontwikkelingsbedrijf worden ingebracht. „En daarna is het een kwestie van sturing." De deelname aan het ontwikke lingsbedrijf is wat het college be treft niet van harte gegaan. In eer ste instantie voelden burgemeester en wethouders er niets voor maar mede onder druk van het bedrijfs leven op Schouwen-Duiveland ging de gemeenteraad wél ak koord met deelname. door Melita Lanting OUWERKERK - Met een volgepakt Watersnoodmuseum is zaterdag Opgeruimd en Omgespit in premiè re gegaan, een film van Erik Jan van der Meer en jaap Verseput. Aan de hand van interviews, fo to's en historische filmbeelden is een deel van de geschiedenis van Schouwen-Duiveland beschreven in de periode 1953-1963. Het is de periode van wederopbouw na de Watersnoodramp. Geen beelden van ondergelopen polders maar van draglines, drainagebuizen, trek kers en enorme kale vlaktes vol zand en klei waar nog geen spriet je gras kon groeien. „We mochten gebruik maken van filmbeelden van de Grontmij", zegt Jaap Verse put. Daarnaast zijn in de film veel foto's gebruikt van de Dienst Lan delijk Gebied uit die periode. Het belangrijkste in de film zijn echter de interviews over de we deropbouw. Hoe zag het leven er in die tijd uit, hoe ging de ruilver kaveling in zijn werk maar ook het verhaal van de vrouwen die afge paste hoeveelheden lakens, kopjes en stoelen en tafels kregen. Be stond een gezin uit drie personen? Dan kregen ze drie keukenstoelen en drie soepkommen en drie stuks bestek. „We hebben niet alleen de film, maar ook de originelen van de in terviews gekregen en die bewaren we zorgvuldig", zegt voorzitter Jaap Schoof van het Watersnood museum. Wanneer de film weer te zien is, is niet bekend. De lengte van de film (45 minuten) is te lang om in het huidige museum te ver tonen. „Maar straks, als de uitbrei ding klaar is, is er misschien wel gelegenheid om de film regelmatig te vertonen." De première van Opgeruimd en Tijdens het museumweekend is museum De Burghse Schoole weer opengegaan met nieuwe wisselexposities. In Ouwerkerk is een film in première gegaan. omgespit markeerde niet alleen sei zoensstart, maar luidde ook het be gin van het museumweekend in. Een weekend waarin museum De Burghse Schoole ook traditioneel de deuren weer opent. Alles is afgestoft en opgepoetst en de nieuwe wisselexpositie (dit jaar over schrijven) is ingericht. Oude schriftjes, potten met inkt en kroontjespennen en een paar bij zondere stukken brengen de bezoe ker een flink stuk terug in de tijd. „Kijk, hier ligt een proeve van schrijven", zegt voorzitter Arie Damman. „Moet je zien wat daar staat: de schrijfkunst rijk van zwier, geeft spraak aan stom pa pier. Dit was een proeve van schrij ven zoals iedere schoolmeester vroeger moest laten zien." In de vi trines liggen meer van dit soort ju weeltjes zoals een voorloper van de poëziealbums. „Dat is een Liber Amicorum, een doosje met velle tjes waar vrienden en familie iets op schreven." De expositie is compact maar veel zijdig. Zo ligt er een glazen pen, die in de oorlog werd gebruikt toen er geen metalen pennetjes meer waren om in de inktpot de dopen. De glazen pen had een ge draaide punt en volgens de overle vering kon je daar lang mee schrij ven. Naast alle oude schoolspulle tjes en teksten hangen aan de muur moderne kalligrafieën van Regina de Ruiter uit Bavel. „We willen ook nog proberen om dit seizoen een paar keer een work shop kalligrafie te organiseren", zegt J. Timofei van het museum. Een tweede wisselexpositie is een bescheiden uitstalling over de his torie van de kerk van Burgh. „Dat doen we omdat we toch wat aan dacht aan het jaar van het religieus erfgoed wilden besteden", zegt Damman. De kerk is in de vorige eeuw tweemaal verwoest geweest. Eerst in 1924 door een brand en in de oorlog is de torenspits er af ge schoten. Het museumweekend trok veel be zoekers naar beide musea. De Burghse Schoole trok 205 bezoe kers, het Watersnoodmuseum 430. Ook de andere musea meldden dat het druk is geweest. GOES - Bouw een onderhoudswerf voor de bruine vloot van Goes. Zorg voor meer ligplaatsen voor traditionele schepen. Maak van het braakliggende terrein tussen jachthaven De Werf en de Ring baan-West een nautisch kwartier. Dat adviseren Jaap Littooij van de Stichting Traditioneel Varend Zee land en Bram Vermeij van schip persvereniging Houthaven de ge meente. Met deze maatregelen kan Goes ervoor zorgen haar varende erfgoed te behouden. „Daarmee onderstreep je dat Goes door de ja ren heen een haven is geweest voor allerlei schepen: tjalken, Zeeuwse klippers, hengsten en beurtscheepjes. Bovendien mogen op het terrein geen woningen ge bouwd worden. Het zit te dicht op de weg." De twee pleiten daar naast voor meer ligplaatsen. Ver meij: „Er is nu al een wachtlijst van tien a twaalf schepen. Venhorst Lochten Gerechtsdeurwaarders Wijngaardstraat 41 4461 DB GOES VLISSINGEN - In de nacht van zat dag op zondag is ingebroken een tankstation in Vlissingen. De dader(s) heeft (hebben) de t gang tot het benzinestation gefi ceerd en rookartikelen gestole Ook is er een onbekend geldb drag weggenomen. Een afschrift van voornoemd exploot kan wor den verkregen bij de hiervoor genoemde advo caat. BURGH-HAAMSTEDE - Het is géén show voor toeristen en ook geen ploegwedstrijd. Deze paarden zijn bezig met het serieuze werk. Ze ploegen het land aan de Le- liëndaleweg in Burgh-Haamstede waar vorig jaar nog de stichting Historische Spelen haar tenten had opgesla gen. De structuur van het land heeft daar zoveel van te lijden gehad dat opnieuw inzaaien de enige optie is. En wat is er dan aardiger om de paarden het ploegwerk te laten doen die daar normaliter staan te grazen. Het le verde zaterdag mooie plaatjes op, maar voor de boeren en de paarden was het zwaar en glibberig op het zompi ge land. foto Dirk-Jan Gjeltema Op 2 april 2008 is door C.A.H.M. Venhorst - van Gastel, gerechtsdeurwaarder te Goes, op ver zoek van Maria Zwana van Bruggen, wonende te Scharendijke, gemeente Schouwen-Duiveland, in deze zaak woonplaats kiezende te Middelburg aan de Vlasmarkt 28 ten kantore van de advo caat en procureur Mr M.A. Faas, een exploot betekend aan Karei van der Plas, wonende te Scharendijke, gemeente Schouwen-Duiveland, doch thans zonder bekende woon- of verblijf plaats zowel in als buiten Nederland, de grosse van de beschikking d.d. 26 maart 2008 gegeven door de Rechtbank Middelburg, waarbij onder meer de echtscheiding tussen partijen is uitgesproken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56