Zeeuwen gaven Brandbestrijding en reanimatie in Borssele Koken met koks uit verschillende culturen Colliers van bloedkoraal en kanten mutsen verdwenen in rouwperiode Man opgepakt voor bezit drugs Aanhouding Eenentwintig ploegen doen mee aan brandweerwedstrij den. Willemien Evers uit Goes begint kookgroep voor exotisch eten. Historicus onderzoekt Zeeuwse sporen in de Verenigde Staten. Klederdrachtshow in Grote Kerk trekt ruim zevenhonderd mensen. 12 Maandag 7 april 2008 PZC B door Lilian Dominicus BORSSELE - De brandweerploegen van Brouwershaven, Zierikzee en Sint Philipsland hebben zaterdag de provinciale wedstrijden op de m-baan gewonnen in Borssele. Op het onderdeel tankautospuit/ hoge druk werden Ovezande, Ka- pelle en Wemeldinge respectieve lijk eerste, tweede en derde. Zij gaan allen door naar de gewestelij ke vervolgrondes. De 2i ploegen (twintig Zeeuwse en één Zuid-Hollandse) kregen op het bedrijfsterrein van de firma Van den Ende twee scenario's voor de kiezen. De wedstrijd speelde zich af op twee banen. Op de ene moest een brand worden bestreden en twee slachtoffers worden gered. Op de andere plaats was een persoon be kneld geraakt bij een bedrijfsonge val. Het slachtoffer moest worden gereanimeerd. Burgemeester Jaap Gelok van de gemeente Borsele reikte na afloop in De Korenbeurs in 's-Heeren- hoek de prijzen uit. Gelok stond stil bij het belang van het instand houden van de vrijwillige brand weer. Iedere ploeg kreeg een radio met klok en lampje, dat in geval van nood dienst kan blijven doen door de ingebouwde 'knijpkat'. Op 2 april 2008 is door C.A.H.M. Venhorst - van Gastel, gerechtsdeurwaarder te Goes, op ver zoek van Maria Zwana van Bruggen, wonende te Scharendijke, gemeente Schouwen-Duiveland, in deze zaak woonplaats kiezende te Middelburg aan de Vlasmarkt 28 ten kantore van de advo caat en procureur Mr M.A. Faas, een exploot betekend aan Karei van der Plas, wonende te Scharendijke, gemeente Schouwen-Duiveland, doch thans zonder bekende woon- of verblijf plaats zowel in als buiten Nederland, de grosse van de beschikking d.d. 26 maart 2008 gegeven door de Rechtbank Middelburg, waarbij onder meer de echtscheiding tussen partijen is uitgesproken. Een afschrift van voornoemd exploot kan wor den verkregen bij de hiervoor genoemde advo caat. Venhorst Lochten Gerechtsdeurwaarders Wijngaardstraat 41 4461 DB GOES GOES - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Oude Vismarkt in Goes een 27-jari- ge Goesenaar aangehouden. De man was in het bezit van cocaï ne. De portiers van een horecagelegen heid hadden de Goesenaar om streeks drie uur 's nachts het pand uitgezet. De man heeft de harddrugs overge dragen aan de politie. MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond vijf uur in de Zusterstraat in Middelburg een man aangehou den wegens bedreiging. De man, een 22-jarige inwoner van Den Bosch, was na sluitings tijd door de uitbaters van de door hem bezochte horecagelegenheid gevraagd te vertrekken. De Bosschenaar weigerde dit en sloeg bedreigende taal uit. De uit baters riepen daarop de politie er bij. door Lilian Dominicus GOES - Ze houdt enorm van kokke rellen. 'Gezond, simpel en lekker', zo beschrijft ze haar eigen kook- stijl. „Ik houd er niet van om uren in de keuken te staan voor een klein liflafje, zoals de Fransen dat doen", zegt ze. En omdat ze er zo van houdt, wil ze die passie met andere mensen delen. Volgende maand begint Willemien Evers met een multiculturele kookgroep in Goes. Daarvoor is Willemien op zoek naar een groep van ongeveer twaalf koks uit verschillende cultu ren, om te leren van eikaars kook- stijl. En natuurlijk moeten de exo tische creaties uit de keuken gege ten worden, dus mensen die gezel lig komen aanschuiven zijn ook welkom. „Zo kunnen vriendschap pen ontstaan en krijgen we begrip voor elkaar", legt ze uit. Het initiafief kan rekenen op steun van de integratiewerkgroep Variant, inloophuis Oase, ROC Oosterschelderegio en het project Ruimte voor Contact. Willemien had al eens in de maand een kook- groepje bij haar thuis. Gewoon, voor mensen die het gezellig vin den om samen te eten. Die kun nen haar bellen en aanschuiven voor een eenvoudige maaltijd met soep, hoofd- en nagerecht. Én ze kookte ook al een keer in de maand in het inloophuis Oase. Nu komt de Multi Culti Kookgroep er bij. „De grootste uitdaging voor mij is het uit handen geven van de regie. Als ik zelf kook, heb ik wat te zeggen over de ingrediënten. Ik heb een voorkeur voor verse spul len en scharrelvlees. Maar met an- Willemien Evers in haar eigen keu ken. foto Willem Mieras dere koks erbij heb ik de inkoop niet zelf in de hand. We gaan het samen doen." Multi Culti kookgroep, vanaf dins dag 22 april maandelijks van 17.00 tot 22.30 uur, inloophuis Oase (ach ter de Lidl in Goes). Aanmelden bij Willemien Evers: 0113-229663 of mfkoala@zeelandnet.nl of SMWO: 0113-277175 ofwelzijn@smwo.nl door Lilian Dominicus KLOETINGE - Amerika, emigratie- land van oudsher. Tegenwoordig doen mensen van over de hele we reld jaarlijks mee aan de Green Card Lottery om een werk- en ver blijfsvergunning in het land van de onbegrensde mogelijkheden te bemachtigen. Grootste motivatie: een beter bestaan opbouwen. In de negentiende eeuw was het niet anders. Uit heel Europa waag den de mensen de oversteek om er een nieuw leven te beginnen. De Ieren, zo arm als de ratten, trokken er naartoe uit pure nood. OokNederlanders trokken weg, onder wie een groot aantal Zeeuw en. „In de periode tussen 1880 en 1900 vertrokken 32.000 Zeeuwen naar Amerika. Dat was een enor me uitschieter, zeker als je je reali seert dat de bevolking van Zeeland maar tussen de 100.000 a 150.000 zielen telde", zegt historicus Hans Krabbendam, verbonden aan het Roosevelt Study Center in Middel burg. Afgelopen vrijdagavond gaf hij een lezing in het Kloetingse ver enigingsgebouw Amicitia. Krabbendam bestudeerde de emi- gratiegolf van vele duizenden Zeeuwen naar de Verenigde Sta ten. In 2006 verscheen van zijn hand het boek Vrijheid in het Ver schiet. Nederlandse emigratie naar Amerika (1840-1940). Volgens de historicus voerden de Zeeuwen in de negentiende eeuw de rangorde aan in de emigratie- golf vanuit Nederland. „De Zeeuw en hebben daardoor een wezenlij ke bijdrage geleverd aan de Neder lands-Amerikaanse identiteit. Een Zeeuws-Amerikaanse cultuur is echter nooit ontstaan." De redenen dat de Zeeuwen ver trokken naar de Verenigde Staten waren de buitengewoon slechte landbouwoogsten, de lage graan prijzen en de enorme grote gezin nen in die tijd. Daarbij kwam het probleem van de aanvoer van goedkoop graan uit Amerika naar Nederland. Krabbendam: „Het was een vicieuze cirkel. De men sen gingen naar Amerika omdat ze hier arm waren en de hoop had den daar brood op de plank te krij gen. Maar de reden dat ze arm wa ren was de aanvoer van graan uit Amerika. Van de eerste lichting die naar de VS was geëmigreerd, dus." Opvallend is dat het aandeel Zeeuwen tijdens de emigratiegolf na de Tweede Wereldoorlog vrij wel verwaarloosbaar is in vergelij king met het eind van de negen tiende eeuw. Krabbendam: „Ze vertrokken wel uit Zeeland, maar hadden een beter alternatief: de Flevopolder. Door de Inundatie van Walcheren in 1944 en de Wa tersnoodramp in 1953 kregen ze voorrang bij de verdeling van gron den." Veel emigranten tijdens de eerste grote emigratiegolf kwamen te recht in de staten Iowa, Michigan, Wisconsin en Illinois. „Die streek was net ontgonnen. De rijken trok ken naar lowa. De Zeeuwen gin gen naar de bosgebieden van Michigan, waar de grond veel goed koper was. Want de Zeeuwen wa ren misschien niet zo arm als de Ie ren, maar breed hadden ze het ook niet. De grond was er bijzon der vruchtbaar, maar belangrijk 'nadeel' waren toch wel de bossen. De bomen moesten stuk voor stuk gekapt worden." Kerken en predikanten hebben een voorname rol gespeeld in het ontstaan van de Nederlands-Ame- 'Voor de selderijteelt is veel expertise nodig. Die hadden de Zeeuwen' rikaanse identiteit. „De afgeschei denen gingen als eersten, omdat ze een hecht Nederlands netwerk vormden en ze de toekomst in Ne derland, door hun godsdienstige bril, niet al te zonnig inzagen. Je moet je voorstellen dat zij toen nog niet konden overzien dat er een grondwetsherziening voor kerk, staat en maatschappij zou ko men in 1848. En in Amerika wa ren de protestanten in alle nieuwe vestigingen welkom. In tegenstel ling tot wat veel mensen denken, zijn ze echt niet allemaal in ge loofsgemeenschappen zoals de Mormonen terechtgekomen." Zeeuwse sporen zijn nog steeds te vinden in het Amerikaanse land schap. Zo bestaan er plaatsen met de na men Zeeland, Middelburg en Oost burg. „Degene die het eerste aan kwam, gaf de plek doorgaans een door Lilian Dominicus GOES - Dat de Zeeuwse kleder drachten nog steeds op warme be langstelling van een breed publiek mogen rekenen, bleek zaterdag in Goes tijdens het Museumweekein- de. Zeker zevenhonderd bezoekers kwamen af op de Grote Streek- drachtenshow met Zeeuwse reli gieuze kostuums en de optredens van de Zeeuwse Koorschool in de Grote Kerk van Goes. Ook het His torisch Museum De Bevelanden werd druk bezocht. Zo'n 45 mensen van de Stichting Zeeuwse Klederdracht verschenen zaterdag op de catwalk. „We wil den eens belichten wat voor een invloed het geloof heeft op de ma nier van kleden, ook omdat het het jaar van het religieuze erfgoed is. In de tijd van de klederdrachten waren er zo van die ongeschreven regeltjes waar iedereen zich aan hield. De rouwdienst, de begrafe nis en het huwelijk hadden zo hun eigen voorschriften", ver klaart Jankees Goud van Histo risch Museum De Bevelanden. Zo ontdeden mensen in de rouw zich van alle tierelantijnen uit hun dracht en hulden zich voor lange re tijd in het zwart. Goud: „De col liers van bloedkoraal en de kanten mutsen verdwenen om plaats te maken voor effens, om deemoedig heid en soberheid uit te stralen. Ook bij de belijdenis kleedde men zich zo sober mogelijk. En wie het breed had liet het breed hangen. 'Er waren zo van die ongeschreven regeltjes waar iedereen zich aan hield' Wie rijk was ging bijvoorbeeld 's morgens in vol ornaat naar de dienst. Met het zwarte wollen kerk- schort, dus. 's Middags verschenen ze dan in een mooi bontschort. Zo'n 45 modellen van de Stichting de catwalk in de Grote Kerk in Goes. Eentje voor speciale gelegenhe den, zoals je die ook aantrok als je naar de markt ging." Goud kijkt 'tevreden' terug op het museumweekeinde. Ook in ande Zeeuwse Klederdracht verschenen op foto Willem Mieras re plaatsen hielden de Zeeuwse musea speciale activiteiten. Zo wa ren op de Bevelanden het Fruitmu- seum in Kapelle en het museum Stoomtrein Goes-Borsele open.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46