Ruim baan voor de bruine vloot ecian Roeiers zwoegen door hoge golven mam Vechtpartij in café Kapelle BEVELANDEN-THOLEN I 11 15 Schippers hopen op onderhoudswerf bij planning Goese Schans. Middelburgse mannen en Kortgeense vrouwen winnen sloepenrace. Sprookje m W0m m m Veel animo voor tentoonstelling honden in Goes Maandag 7 april 2008 Naomi Remijn Zeeuws kampioen voorlezen Tip? redgoes@pzc.nl door Lilian Dominicus GOES - Bouw een onderhoudswerf voor de bruine vloot van Goes. Zorg voor meer ligplaatsen voor traditionele schepen. Maak van het braakliggende terrein tussen jachthaven De Werf en de Ring baan-West een nautisch kwartier. En betrek nautische experts bij de planning van het nieuwbouwpro ject de Goese Schans. Dat adviseren Jaap Littooij van de Stichting Traditioneel Varend Zee land en Bram Vermeij van schip persvereniging Houthaven de ge meente. Met deze maatregelen kan Goes ervoor zorgen zijn varende erfgoed te behouden. Bovendien zorgen de historische schepen voor een betere verkoopbaarheid van de huizen in de Goese Schans. „Huizen aan het water verkopen nu eenmaal vanwege het uitzicht", verklaart Littooij. Littooij en Vermeij zijn blij dat de gemeente in de plannen voor de nieuwe woonwijk rekening heeft gehouden met ligplaatsen voor de bruine vloot. De schepen, die nu aangemeerd liggen aan de Houtka de, komen op 'mooie zichtplaat- sen' te liggen. Maar het onder houd kan een probleem worden, onder meer omdat de ligplekken niet met de auto te bereiken zijn. „Bovendien is het vragen om con flicten over geluid als je het onder- De gemeente moet de bouw van de Goese Schans aangrijpen om het varend erfgoed ruimte te ge ven, zeggen woordvoerders van de bruine vloot. houd in een woonomgeving laat plaatsvinden. En er zijn altijd mo menten dat je met grover materi aal aan de gang moet", beargumen teert Littooij. De twee pleiten daar naast voor meer ligplaatsen. Ver meij: „Er is nu al een wachtlijst van tien a twaalf schepen. Volgens Littooij en Vermeij zou het terrein naast jachthaven De Werf in Goes de perfecte locatie zijn voor een nautisch kwartier. Littooij: „Daarmee onderstreep je dat Goes door de jaren heen een haven is geweest voor allerlei sche pen: tjalken, Zeeuwse klippers, hengsten, luxe motoren en beurt scheepjes. Bovendien mogen op het terrein geen woningen ge bouwd worden. Het zit te dicht op de weg." Het nautische kwartier kan ruimte bieden aan een onder houdswerf een ligplaats voor klei nere, traditionelere schepen en misschien zelfs een theetuin. Littooy en Vermeij, zelf eigenaren van 'bruine vloot-schepen', vin den het jammer dat het werkgele genheidsproject de Oosterschelde- werf binnenkort verdwijnt. „De werf is ten onder gegaan aan zijn eigen succes. Dat is jammer, want er gaat veel expertise verloren. Be houd van erfgoed is één ding, be houd van kennis van erfgoed is een tweede. Misschien dat de ge meente de Oosterscheldewerf op een andere manier kan laten voort bestaan." Wethouder Rinus Dieleman (CDA, Goese Schans) zegt in een reactie zeker naar de suggesties te willen luisteren. „Ik hoop dat de heren ons zullen benaderen." Over de plek van het nautisch kwartier: „We weten nog niet pre cies waar het aquaduct komt. Dat zullen we eerst moeten bekijken." KAPELLE - Schilderen op locatie in de open lucht ('en plein air') is helemaal terug van weggeweest. Het gaat een plein air-schilder om de sfeer van het moment. Dat geldt ook voor Mieke van Zundert. Zij dwaalt sinds don derdag door Kapelle om sfeerbeelden te maken van het dorp en de mensen: de fruitbomen, de weekmarkt en de huizen. Gisteren legde ze de uitgang van de kerk van Kapelle vast. „Zoals je het nu ziet is het nog niet af, hoor", zegt ze er alvast bij. Ook vanmiddag en morgen zwerft Van Zundert nog door Kapelle. De schilder expo seert de resultaten van haar werk in het gemeentehuis van 14 april tot en met 9 mei. foto Dirk-Jan Gjeltema KAPELLE - Een 34-jarige Kapelle- naar heeft bij een vechtpartij in een horecagelegenheid in zijn woonplaats een hoofdwond en een hersenschudding opgelopen. Drie mannen en een vrouw zijn aangehouden in de Maalstede. De 34-jarige man is met een ambulan ce naar het ziekenhuis vervoerd. De mannen van 17, 18 en 27 jaar uit Goes, Kapelle en de gemeente Reimerswaal en de 25-jarige Goese vrouw moesten de rest van de nacht in Torentijd doorbrengen. Gisteren rond 04.00 uur zijn op de Koepoort in Goes twee man nen met elkaar op de vuist gegaan. Beiden zijn aangehouden. Het gaat om twee 21-jarige Arnemuide- naars. De aanleiding voor het vechtpartijtje is niet bekend. door Carla van de Merbel VLISSINGEN - De mannen en vrou wen in de zestien Zeeuwse roei- sloepen hebben het zwaar. Een ste vige noordwestenwind en daar door flinke golfslag maken de jaar lijkse Gevangentorenrace op de Westerschelde bij Vlissingen deze zaterdag extra uitputtend. Vooral het stuk in westelijke richting, langs de boulevard naar het Nolle- hoofd, is pittig; de roeiers hebben hier stroom én wind tegen. In alle sloepen wordt hard gewerkt om de rode boei ter hoogte van het windorgel te ronden. En dan te rug; dat gaat een stuk makkelijker. Een groot, rood vrachtschip blaast een groet naar de roeiers op hun tocht naar de Koopmanshaven. De witte sloep Guinevere van roei vereniging Snoque Deux uit Brui- nisse, die dit jaar voor het eerst meedoet, ligt lang aan kop, maar wordt niet de winnaar. Op num mer één bij de mannen eindigt Den Gouden Phoenix, de blauwe 'Door de hoge golven pak je soms lucht in plaats van water' sloep van roeiclub VOC uit Middel burg. Bij de vrouwen is het team Noordhoek uit Kortgene de win naar. Omdat sloepen van verschil lende afmetingen, gewichten en bemanningsaantallen allemaal te gelijk meedoen, is het niet zo dat wie als eerste binnenkomt ook au tomatisch de winnaar is. „Mensen die staan te kijken, vinden dat wel eens raar", zegt Hans Smits (60) uit Vlissingen, één van de acht be manningsleden van winnaar Den Gouden Phoenix. „Maar er wordt een hele formule gebruikt om de uitslag te bepalen." Hans Smits vond de race dit jaar 'geweldig'. „Er waren hoge golven waardoor de sloep ontzettend be woog. Soms pak je dan lucht in plaats van water. Wij mannen heb ben dan wel een voordeel op de vrouwen. Die hadden er meer moeite mee. De ploeg van Smits deed precies 54 minuten en 34 se conden over het traject van zo'n acht kilometer. Tip? redactie@pzc.nl Zierikzee staat bekend om veel oude gebouwen. lara van vijf is vooral snel onder de indruk van grote gebouwen en torens. Op een avond fietst ze samen met haar oma door het centrum langs de prachtig verlichte Dikke Toren van Zierikzee. Ze kan er uren naar kijken, want de toren lijkt wel afkomstig uit een sprookje, zo vindt ze na mi nutenlang staren. De volgende ochtend fietst ]ara op weg naar school wederom met oma langs de Dikke Toren. Haar mening over de sprookjesto ren is echter een verschil tussen dag en nacht. „Wat een lelijk oud ding."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 45