en boeiend gaf KNVB menselijk gezicht Michael Phelps verslaapt zich Bruse Boys dankt zijn mosselkwekers Juan Antonio Flecha komt uit de kast Serena Williams evenaart Steffi Graf PZC Maandag 7 april 2008 I 31 Koersverloop Braakman Om 13.00 uur gaan in Philippi ne 120 renners van start voor de 39e Omloop van de Braak man, die meetelt voor de club competitie. Dirk van Dam en Pieter Israël behoren tot de eerste vluch ters, maar die pogingen wor den snel gecounterd. - De eerste serieuze kopgroep rijdt na zo'n vijftig kilometer weg, met alle renners van de Jonge Renner en Wilco Jonker, Niek Rentmeester en Dirk van Dam van Middelkamp. - Dennis Raadtgever wordt in de tweede grote ronde uit koers gehaald. Hij wordt bij het ach tervolgen iets te veel geholpen door zijn ploegleider. De koers- radio meldt even later dat de Zeeuw uit de wedstrijd moet vanwege stayeren. - Johnny van de Klooster moet ook vroeg opgeven. Bij een val partij breekt het stuur van zijn fiets. Twee groepen voorin, met alle kanshebbers, komen net voor het ingaan van de plaatselijke ronden samen. Op een onverwacht moment springen veertien man weg. De Middelkamprenners missen de slag. - De finale lijkt een gevecht te worden tussen de ploegen van de Jonge Renner en Swabo. In een finale met vier blijkt Marc van Crinsven (Dommel- streek) de sterkste voor Johan Berk en Jeroen Boelen. door het karakter van een veldslag. Dat alleen een doorgewinterde routinier die elementen kon trotse ren, was een compliment voor de koers. Wie in een veld van 120 ren ners na een spervuur van ontsnap pingen en demarrages nog zo'n sprint in de benen heeft, verdient het ook om op het palmares te ko men. Marc van Grinsven, die ook in 1999 al won: „Op de kasseien heb ik eens flink doorgetrokken. Ik hoorde de mannen achter me in mijn nek hijgen, maar zelf had ik nog overschot." De sprint die hij daarna reed, was indrukwekkend. Johan Berk en Jeroen Boelen van de twee dominerende ploegen in de koers kregen het nakijken. Het slagveld achter de vier koplopers was enorm: op dertien seconden kwam een klein groepje, op 35 se conden vier renners, daarna drup pelden er één voor één wat achter blijvers binnen en in totaal haal den maar 55 renners de eind streep. Dirk van Dam, die in de eerste twee uur constant voorin reed, moest ruim drie minuten toege ven, Wilco Jonkers en Jacco Ringel- berg nog iets meer. Alleen Niek Rentmeester kon de schade tot net boven de minuut beperken. „Ik dacht dat ik de tactiek voorin wel doorhad", keek hij later terug op de gemiste kans in de finale. Hij wees op de samensmelting van twee groepen na drie grote ronden. Het zag er naar uit dat een eerste kopgroep, met zes man van de Jonge Renner en ook drie ren ners van Middelkamp, de rest van het uitdunnende veld uit het zicht zou rijden. „Maar dat was te vroeg in de koers", besefte Rentmeester. „Ik weet hoe de tactiek van de Jon ge Renner is, want ik heb er vorig jaar zelf nog gereden. En ik dacht: ze laten het nog even lopen." Dat gebeurde ook, maar wat Rent meester niet had verwacht, speel de zich een paar kilometer verder af. Op een onbewaakt moment re den veertien man weg. Het bleek de beslissende vlucht. NECROLOGIE Jeu Sprengers 1938-2 008 door Ivar Hoekstra bereikbaar en gaf, op wat voor een tijdstip je ook belde, immer ade quaat commentaar. Sprengers was altijd onderweg om ook bij de kleine Uefaleden het evangelie van Jeu te verkondigen ('samen staan we sterk!')om ze zo het gevoel te geven dat zij min stens zo belangrijk waren als de grote jongens. Al die vlieguren om de kleintjes bij de groep te hou den, putten Sprengers fysiek uit. Het zou voor menig bestuurder het sein zijn om het wat rustiger aan te doen. Maar Sprengers nam geen gas terug. Integendeel. Hij had zelfs de ambitie om voorzitter van de Uefa te worden en toen dat onhaalbaar bleek, stortte hij zich op de lobby om het WK 2018 naar Nederland en België te halen. Na het zeer succesvol verlopen EK 2000, geloofde Sprengers heilig in onze kansen. Nee, dat was geen naïviteit. Sprengers positivisme was altijd gebaseerd op feiten. Hij kon ook buitengewoon ondi plomatiek zijn als hij het ergens niet mee eens was. De laatste keer dat Sprengers iemand onder uit de zak gaf, was twee maanden gele den. KNVB-directeur Henk Kesler vond het nodig de politie te schof feren, en dat was in de ogen van de KNVB-voorzitter een stupidi teit die om een publiekelijke oor vijg vroeg. Sprengers speelde geen politiek spel. Zijn woede was op recht. De Limburger was bang dat Kesler met zijn denigrerende op merking de goede relatie tussen de KNVB en politie had beschadigd. En dat kon de bruggenbouwer niet onbestraft laten. Dat hij wars was van politieke spel letjes, bleek twee jaar terug toen hij bij de verkiezing van de nieu we Uefa-voorzitter openlijk partij koos voor zijn vriend Lennart Jo hansson en de andere kandidaat Michel Platini openlijk afviel. Dat dit, bij winst van de Fransman, hem binnen de Uefa zijn kop zou kosten wist de Limburger donders goed. Platini won en dus verloor Sprengers. „Nee, ik ben geen God. Ik ben wielrenner, iemand die probeert zo hard mogelijk te fietsen. Ik heb gelukkig niet de status uan een voetballer zoals Del Piero ofTotti. Ik zou gek worden." Wielrenner Alessandro Ballan in AD over zijn status. „Tijdens de trainingskampen smokkelde hij jonge dames naar zijn kamer. Ploeggenoten klaagden over zijn gedrag, maar hij vond zichzelf daarboven staan. Wij knepen een oogje toe." Luis Fernandez, trainer van Ronaldinho in zijn tijd bij Pa ris Saint Germain, over de escapades van de Braziliaanse ster. In Het Laatste Nieuws. „Tom Boonen? Wij zijn geen vrienden. We babbelen graag over de vrouwtjes, verder niet. Vriendschap in een sport als deze is moei lijk. Er is concurrentie, strijd. Nee, vrienden in het peloton bestaan niet." Wielrenner Wouter Weylandt in AD. „In het begin toen we in het Zwitserse Coldrerio woonden, was het een hel voor mij. Na tien kilometer kwam ik soms rechts een meer tegen en verderop links nog een. Ik heb dikwijls Laura moeten bellen. Ik reed veel meer trainingskilometers dan voor zien." Rabobank-renner Oscar Freire verdwaalt nogal eens. In Het Nieuwsblad. „Ik wil helemaal geen legende worden in Luik. Legendes zijn vaak dood." Oefenmeester Michel Preud'homme is met Standard Luik bijna kampioen van België. Michael Phelps is ook maar een mens. Het strenge trainingsregime had de Amerikaanse wonder- zwemmer zo uitgeput dat hij zich zaterdag tijdens de Co lumbus Grand Prix versliep. Phelps had ter voorbereiding op de 400 meter vrije slag een rustplaatsje gevonden bo venop de springtoren. Daar sukkelde hij in slaap. Het dut je eindigde pas toen het eigen lijk al te laat was om nog te starten. In overleg met zijn coach Jon Urbanchek besloot Phelps het onderdeel te schrappen. Voetbalclub Bruse Boys stak de mosselkwekers za terdag een hart onder de riem in het programmaboek je voor de wedstrijd tegen Dinteloord (4-1). „Géén voet balpraatje deze keer, er zijn nog belangrijker zaken." Het vangstverbod op de Wadden zee brengt de mosselkwekers in het nauw. Bruse Boys heeft veel aan hen te danken. Met name voor het schenken van mossels voor 'heerlijke en ge zellige bijeenkomsten'. „Tot in de verre omtrek kennen ze de verhalen van mossels na de wedstrijd. Extra dank voor hun gulle gaven." Juan Antonio Flecha is met zijn tweede plaats de eerste Spanjaard in de top-3 van de Ronde van Vlaanderen. De Raborenner kwam gisteren definitief uit de kast. Hij was blij dat hij heeft afgerekend met de mythe dat Spanjaar den geen 'Flandriëns' kunnen zijn. „Vanaf de eerste dag houd ik van dit soort koer sen. Veel Spaanse renners heb ben dat net zo. Alleen had den ze lange tijd moeite om dat toe te geven. Zeggen dat je dit mooi vindt, is in Spanje zoiets als zeggen dat je homo seksueel bent." Met haar vijfde toernooi zege in Miami staat Sere na Williams nu op gelijke hoogte met Steffi Graf. De Duitse tennisster won het eve nement ook vijf keer, in 1987, 1988,1994,1995 en 1996. Williams won het toernooi eerder in 2002, 2003, 2004 en 2007. De 26-jarige Amerikaan se rekende op weg naar de fi nale onder meer af met de Belgische Justine Henin, num mer één van de wereldrang lijst. In de finale versloeg zij de Servische Jelena Jankovic (6-1 5-7 6-3). Serena's oude re zus Venus won het toer nooi in 1998,1999 en 2001. RUCHES Judoka Ryoko Tani heeft zich gisteren voor de vijfde keer ge plaatst voor de Olympische Spelen. De Japanse deed dat voor de eerste maal sinds ze moeder is. Tani (32), uitkomend in de klasse -48 kg, is tweevoudig olym pisch kampioene. Ze won in Athene (2004) en Sydney (2000). In december 2005 beviel ze van een zoon. Niet eerder nam een atlete uit Japan vijf keer deel aan de Zomerspelen. Tani plaatste zich voor Peking door de finale te bereiken van de nationale kampioenschappen. Die finale wist ze overigens niet winnend af te sluiten. In de klasse -48 kg krijgt Tani niet te maken met een Neder landse. Oranje is bij de vrouwen in de twee lichtste klassen (-48/-52) niet vertegenwoordigd. iterst rechts, naast hem de latere winnaar Marc van Grinsven. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33