Fenomeen Huntelaar heeft topclubs voor het uitkiezen Certjan Verbeek is op een paar details na rond met Feyenoord RBC legt de bal nu bij de ouders en de voetballertjes Speelt spits van Ajax na dit jaar bij Manchester, Barcelona of Juventus? Twentse trainer doet net als Van Marwijk en Koeman stap omhoog. Van Marwijk na winst het bed in Maandag 7 april 2008 PZC TOPSCORER 1. Huntelaar (Ajax) 32 2. N'Kufo (FC Twente, foto) 21 3. Nelisse (FC Utrecht) 16 Klaas-Jan Huntelaar juicht na zijn eerste van drie treffers tegen De Graafschap. foto Olaf Kraak/ANP door Dick Sintenie AMSTERDAM - Als Luis Suarez net zo gemakkelijk zou scoren als Klaas-Jan Huntelaar, waar zou Ajax dan nu hebben gestaan? Hun telaar begint zo langzamerhand een fenomeen te worden, zei Jan de Jonge gisteren. De trainer van De Graafschap zag zijn ploeg met 4-1 verliezen in de Arena. De spits van Ajax maakte er drie: één met rechts, één met het hoofd en één met links. Adrie Koster, trainer van het feno meen uit de Achterhoek, kon het alleen maar beamen. „Het is uit zonderlijk knap, dat vind ik ook, 32 goals in 32 wedstrijden. Hij is in derdaad een fenomeen." Het vervelende voor Ajax is dat de doelpunten die het fenomeen bijna op bestelling aflevert, de club dit seizoen vrijwel zeker geen prijs opleveren. Twee KNVB-bekers, dat zijn de tastbaarste herinnerin gen aan ruim twee jaar topscorers- geweld. En dus wordt bij Ajax vooral ge sproken over het fenomeen en zijn doelpunten. Denkt het feno meen bij voorbeeld dat hij Cristia- no Ronaldo nog kan achterhalen in de strijd om de gouden schoen (Europese topscorersprijs)? „Nee", zegt het fenomeen zachtjes. „Dat denk ik niet." Angst bestaat in Amsterdam voor een vertrek van het fenomeen, die met zo'n karrenvracht aan doel punten de topclubs nu natuurlijk voor het uitzoeken heeft. Kiest hij Juventus, Barcelona of Manchester United? Het fenomeen lacht. „Er heeft zich nog geen club bij mij of bij mijn zaakwaarnemer gemeld. Volgende week praat ik met Ajax." Amsterdam hoopt dat het feno meen nog minstens een jaar blijft. Want wie moet zijn opvolger wor den? Miralem Sulejmani wordt ge noemd. Inderdaad, mooie speler, dertien doelpunten voor Heeren veen. 'Hartstikkene prima', zou Klaas-Jan Huntelaar staat na zijn drie goals tegen De Graaf schap op 32 doelpunten uit 32 duels. Wie strikt na dit jaar het fenomeen van Ajax? Foppe de Haan zeggen, maar nog lang geen fenomeen. Dertien doelpunten maakte ook Luis Suarez vorig jaar voor FC Gro ningen. Zijn teller bij Ajax staat nu op vijftien. Prachtig aantal, maar scoren is niet de tweede natuur van de Uruguayaan. Te vaak dit sei zoen (onder meer in de belangrij ke confrontaties met Slavia Praag en PSV) faalde Suarez in situaties waarmee het fenomeen zich wel raad zou hebben geweten. Waar zou Ajax hebben gestaan als Suarez net zo gemakkelijk zou sco ren? Ajax-De Graafschap: 4de mi nuut. Tik! Het fenomeen 1-0. 9de minuut. Plof! Het fenomeen 2-0. 41ste minuut. Tak! Het fenomeen 3-1. (Het doelpunt dat Niklas Tar- vajarvi tussendoor maakt, haalt een streep door de hattrick van het fenomeen). Suarez leverde wel een stevige bij drage aan de score. De Zuid-Ameri kaan laat de liefhebber smullen van zijn solo's, hij wekt de lach op met zijn onorthodoxe passeertech- niek en hij stond tegen De Graaf schap met twee wonderschone passes aan de basis van twee doel punten van het fenomeen. van Marwijk noemt Verbeek een „goede voor de club". Hoewel ook Van Marwijk niet zegt te weten óf Verbeek volgend jaar trainer is in de Kuip. „En ik weet natuurlijk ook niet zeker of hij hier even tueel zal slagen." Feyenoord kan gaan werken aan de selectie voor volgend seizoen. Duidelijk is dat de renovatie van de selectie vorige zomer slechts ten dele slaagde. Er werden goede spelers gehaald, twee internationa le toppers zelfs, maar in de breed te zitten gebreken. Nu de nieuwe trainer bekend is, zal bijvoorbeeld Michael Mols snel weten of hij nog nodig is in de Kuip. Het spel van de 37-jarige spits schreeuwt wekelijks om een extra contract jaar. Bij Feyenoord hebben harde woor den in de afgelopen week goed uit gepakt. Routiniers hadden kritiek op de vechtmentaliteit van vooral Luigi Bruins en Jonathan de Guz man. De twee trokken die zich aan. Luigi Bruins: „Het ging over mij en ik heb goed geluisterd. Ik zorg de er vandaag voor dat ik mijn man niet liet lopen, voor Jonathan geldt hetzelfde. Als ik daar een be tere speler van word, neem ik kri tiek ter harte." Met een fraai doelpunt (1-0, Bruins) en een voorbereidende so lo van De Guzman bij de 3-0 van Nuri Sahin, waren de jonkies giste ren belangrijk. Denny Lanzaat te kende voor de 2-0, Leroy George kon voor FC Utrecht nauwelijks de eer redden. Bert van Marwijk denkt dat twee overwinningen in de laatste wed strijden tegen Willem II (uit) en Roda JC het Europees voetbal vei lig kunnen stellen. „Ik kan me niet voorstellen dat onze concurrenten allemaal de laatste twee wedstrij den winnen." Die concurrenten zijn sinds gisteren NAC, FC Twen te en... het Heerenveen van Feye- noords nieuwe trainer Gertjan Ver beek. Feyenoord wint met 3-1 van FC Utrecht en behoudt uitzicht op een Europees ticket. Gertjan Verbeek wordt zo goed als zeker trainer in de Kuip. door Hans Leber ROTTERDAM - Een plaats bij de eer ste vijf (en dus een Europees tick et) ligt door een 3-1-thuisoverwin- ning van Feyenoord op FC Utrecht nog volledig open. En de clubleiding van de Rotterdammers kan weer beslissingen nemen voor de toekomst. Gertjan Verbeek (45), de huidige trainer van SC Heerenveen, zal de komende jaren coach in de Kuip zijn. De details moeten nog worden in gevuld, zei de geboren Devente- naar, die opgroeide in Twente, gis teren, maar de partijen zijn bijna tot overeenstemming. Verbeek: „Tot het helemaal rond is, zeg ik niets." Met Verbeek komt een trainer naar Rotterdam die net als Erwin Koeman en Bert van Marwijk (bij zijn eerste termijn) een stap om hoog maakt. En net als Koeman en Van Mar wijk hecht ook Gertjan Verbeek aan rustige interne verhoudingen. Zelfs in de dagen nadat hij te ho ren had gekregen dat hij ondanks een zeer succesvolle reeks in de competitie volgend seizoen geen trainer in Heerenveen zou zijn, heeft Verbeek naar buiten toe al tijd rustig gereageerd. Zo ook in de zaak Afonso Alves. Feyenoords huidige trainer Bert Bert van Marwijk ROTTERDAM - Trainer Bert van Mar wijk wist gisteren na de thuis- winst van Feyenoord op FC Utrecht (3-1) wel wat hij thuis ging doen. „Ik duik meteen mijn bed weer in", verzuchtte de toekomstige bondscoach van Oranje. Van Marwijk kampte met zware griep. Toch verzaakte hij niet in De Kuip. Hij zag er na afloop ook heel wat beter uit dan voor de wedstrijd. Na de opeenvolgende nederlagen bij Sparta (3-2) en NAC Breda (3-1) wist hij dat Feyenoord wel van FC Utrecht moest winnen om in de race te blijven voor de vijfde plaats. Die positie is nu nog op doelsaldo nog wel in handen van SC Heeren veen. JEUGDOPLEIDING door Gérard de Nooijer Op een nogal onpersoonlijke manier heeft RBC een groot aantal jeugd spelers afgelopen week laten weten wat de plannen met de jeugdopleiding zijn. Veel ouders en kinderen hebben thuis een brief ontvangen, waarin staat dat de D3, D2 en C2 volgend seizoen niet meer bestaan. Er moet bezuinigd worden in Roosendaal en dat gaat ten koste van veel talentvolle, jonge voetballertjes. RBC heeft volgens mij een paar jaar op te grote voet geleefd en het speelt nu al twee jaar in de eerste divisie. Dat betekent min der inkomsten en daarom moet de jeugdop leiding worden afgeslankt. Besprekingen met NAC om de opleidingen samen te voe gen zijn op niets uitgelopen. Dat RBC voor deze weg kiest is daarom aan de ene kant best begrijpelijk. Alleen is de manier waar op het is gecommuniceerd heel erg onper soonlijk. Veel jongens, ook uit Zeeland, hebben on danks het besluit te horen gekregen dat ze tóch mogen blijven. Alleen zullen er geen reiskosten en andere onkosten meer wor den betaald. Dat betekent dus dat de ouders die kosten voor hun rekening moeten ne men. Voor veel mensen is dat onmogelijk en daarom zijn veel ouders en voetballertjes nu kwaad op de club. Er wordt volgens mij vergeten dat je nog altijd met kinderen te maken hebt. Het vreemde is ook dat RBC de bal nu bij de ouders en de voetballertjes legt. Ze mo gen blijven, maar moeten zelf opdraaien voor de kosten van hun opleiding. Het ster ke van RBC was altijd dat ze een goede sa menwerking met een scholengemeenschap hadden. De voetballers gingen 's ochtends naar school, trainden 's middags en waren 's avonds op tijd thuis. Dat vervalt allemaal en er wordt vanaf komend seizoen weer 's avonds getraind. Dat betekent voor sommi ge Zeeuwse jongens dat het al bijna nacht is als ze thuiskomen. Bij RBC hebben ze nu in al hun wijsheid be sloten dat voor sommige jongens toch een uitzondering wordt gemaakt. De grootste ta lenten krijgen dus wél een vergoeding. Maar wie gaat dan bepalen welke jongens hun onkosten vergoed krijgen en welke niet? Ik denk dat veel Zeeuwse jongens door deze maatregelen buiten de boot gaan vallen. En dat is heel erg jammer. Want ze vallen niet af vanwege hun kwaliteiten, maar vanwege een gebrek aan financiën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24