Luister naar muziek en lees beter 1 8 Maandag 7 april 2008 PZC Het klinkt als appels met peren vergelijken: luister naar muziek en je gaat beter lezen en schrijven. Toch blijkt de johansen Sound Therapie voor veel mensen met dyslexie, andere taal- en spraakproblemen of gedragsmoeilijkheden een uitkomst. door Cindy Cloïn Duco (li) kampt zijn hele lagere schooltijd al met lees- en schrijf problemen. „Hij haalde altijd de laagste score bij de leestest en deed veel langer over zijn taken dan andere kinderen. Van school kreeg hij extra op drachten of hij moest nablijven totdat zijn taken af waren", vertelt zijn moeder Roos Spee. „Mijn kind werd als probleem gezien. Wij zagen vooral dat hij niet lekker in zijn vel zat, maar je weet niet hoe je het op moet lossen. Duco werd een heel stil jonge tje zonder zelfvertrouwen. We hebben in de loop van de jaren allerlei testen laten doen en daaruit bleek dat er niets mis is met zijn intelligentie, maar dat hij dyslec tisch is." Bij nogal wat kinderen gaat er in de eerste levensjaren wat mis met de spraak-taalont- wikkeling. Dat kan aangeboren zijn, maar bijvoorbeeld ook veroorzaakt worden om dat een kind vaak oorontstekingen heeft ge had. Mogelijk gevolg hiervan is dat kinderen moeite hebben met de fonologische verwer king van informatie. Dit is iets anders dan een slecht gehoor. Soms hebben deze kinde ren dyslexie, maar ze kunnen ook een an der taal-spraakprobleem ontwikkelen. Orthopedagoog Antje van Uden- Van Leur: „Iemand bij wie de taaicentra slecht ontwik keld zijn, kan klanken binnen lettergrepen of zelfs complete woorden of zinnen met el kaar verwarren. Zij horen bijvoorbeeld geen verschil tussen de woorden 'oog' of'oor'. Dat betekent dat iemand erg zijn best moet doen om te begrijpen wat er tegen hem of haar wordt gezegd. Concentratie in een ru moerige ruimte, zoals bij groepswerk in een klas of op een verjaardagsfeestje, is lastig om dat ze de informatie niet goed kunnen on derscheiden. Lezen en schrijven kosten gro te moeite, waardoor een kind ook gedrags problemen kan ontwikkelen." Remediaal specialist Wim de Zwart behan delt al jaren kinderen met dyslexie op het Broekhin College in Roermond. „Een paar jaar geleden hoorde ik van een nieuw soort therapie die in Denemarken is ontwikkeld door Dr. Johansen. Hij stelt speciale muziek- cd's samen, die afgestemd worden op de ge- hoorcurves van dat ene specifieke kind of volwassene. Vaak zie je dat iemand met een taal- of spraakstoornis bepaalde klanken niet of slecht kan onderscheiden. Met de muziek worden de taaicentra in de herse nen gestimuleerd en worden er verbindin gen hersteld. Door te luisteren, leren ze be ter gebruik te maken van de informatie die binnenkomt." De Zwart verdiepte zich uitgebreid in de therapie van Johansen en is nu een van de twee mensen in Nederland die de speciale, persoonlijk afgestemde muziekcd's kan ma ken. „Het is gebaseerd op klassieke muziek, maar bestaat uit instrumentale klanken en geluiden." Volgens De Zwart is het voor het resultaat wel van belang dat naast deze fono logische- stimulatietherapie ook de normale behandeling voor dyslexie (remedial teaching) doorgaat. Duco en zijn ouders hoorden via orthopeda goog Antje van Uden over de Johansen Sound Therapie (JST) en besloten 'muziek jes te gaan beluisteren'. „Duco moest zes da gen per week, tien minuten per dag naar de muziekcd luisteren. Hij luisterde meestal voordat hij ging slapen. Elke twee maanden gingen we terug naar Antje van Uden en werd er een nieuw audiogram gemaakt, waarop je de verbeteringen kon zien. Hij werd ook rustiger. Eindelijk werd onze zoon serieus genomen." In de reguliere behandelingswereld voor kinderen met taal- of gedragsproblemen wordt de JST nog niet vaak gebruikt. De Zwart: „Terwijl uit een pilotstudie aan het Broekhin College (uitgewerkt aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, red.) blijkt dat kinderen die deze therapie bovenop hun re guliere behandeling hebben gehad aanmer kelijk betere scores halen voor lezen en schrijven." De therapie duurt gemiddeld negen tot zes tien maanden. De geleidelijke aanpak zorgt voor langdurige stabiele verandering. Bij Du co is de therapie al afgebouwd. Spee: „Hij is een stuk rustiger en gelukkiger geworden, hij functioneert beter op school. Hij krijgt voortaan zijn taken af op school en pakt uit zichzelf een boek om te lezen. Duco heeft absoluut meer zelfvertrouwen gekregen." Van Uden: „Dyslexie kun je niet genezen, maar je kunt er wel wat aan doen. Als ie mand makkelijker de klankstructuur van woorden kan analyseren, lukt het sneller te lezen en beter te schrijven/spellen. Een an der groot voordeel is dat de concentratie ver betert van mensen die de fonologische sti mulering hebben gehad. Behalve kinderen met taalproblemen, kunnen bijvoorbeeld ook kinderen met autistische stoornissen en ADHD baat hebben bij deze therapie." |Fj www.johansensoundtherapy.nl of stuur een mailnaarwimdezwart@planet.nl De namen van Duco en zijn moeder zijn om privacy- Regio vandaag Een storing die over België naar het oosten zwaait, brengt ook bij ons in Zeeland wolken teweeg waaruit een paar winterse buien kunnen vallen, mogelijk dus met hagel en natte sneeuw. Tussendoor is er ook ruimte voor droge perioden en af en toe een beetje zonneschijn, maar zoveel zon als in andere delen van het land krijgen we waar- Thoien schijnlijk niet. Bij een Regio lange termijn Zwakke tot matige Temperatuur zuidwestelijke wind lopen de tempera- 10 turen niet verder op o dan tot rond ,10 7 graden. ma di wo do vr za zo ma di 100 Neerslagkans in Nautisch bericht 50 jg Reykjavik Helsinki Middelburg Tallinn Stockholm Moskou Vlissingen Minsk Oostburg Terneuzen Warscha^ Amsterdam Dublin Zwakke tot matige zuidwestelijke wind, kracht 2 tot 4. Het zicht is goed, in buien matig. Zonuren Londen S nnnnnnnnrr Nederland vandaag Brussel 7 ^raa8\ «Br^/aval München We'ne'V 'Boed)Pest Boekarest Waterstanden Zurich Hoog water cm uur 260 15:45 286 16:06 176 17:42 188 15:43 137 17:25 168 18:12 290 16:39 165 17:47 198 17:38 Istanbul Sarajevo Maandag Vlissingen Terneuzen Kats Roompot Buiten Roompot Binnen Krammersluizen West Hansweert Stavenisse Yerseke Dinsdag Vlissingen Terneuzen Kats Roompot Buiten Roompot Binnen Krammersluizen West Hansweert Stavenisse Yerseke Legenda 'Athene Barcelona Madrid Nijmegen 6/0 Zon/maan aSSirfJ Europa Bron: Meteo Consult 7.04 20.27 7.02 22.58 Nederland lange termijn plaats Alicante Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Faro Geneve overmorgen 3/10 overmorgen plaats 13 /20 ,f5> Kopenhagen 14/21 Las Palmas 14/19 Londen 4 /13 Luxemburg 8/18 Mallorca morgen Onweer Opklaring Sneeuw wind ZW4 neersl. 40 1/10 :P Praag 6/7 Y> Rome 16/23 Stockholm 12/20 O Wenen Hamburg Helsinki Heraklion Istanbul neersl. 60 Bewolkt Winterse bui Wim de Zwart past de Johansen Sound Therapie toe. De jongen op de foto is niet de jongen in het artikel. foto Vincent van den Hoogen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18