Zeeuwen gaven Weg Middelburg-Koudekerke gaat tweede helft van 2008 op de schop Gemeente Veere krijgt opruimer paardenpoep Niet alles was je ziet of leest is waar Inbraak N660 straks tien weken dicht wegens werk aan herinrichting. Adrie Krielaard gaat met een kar door het Veers buitengebied. Historicus onderzoekt Zeeuwse sporen in de Verenigde Staten. Walcherse musea sluiten aan bij thema Museumweekend. 1 2 I Maandag 7 april 2008 PZC W door Carla van de Merbel KOUDEKERKE - De provincie Zee land houdt morgen een informa tieavond in Koudekerke over de herinrichting van de N66o, de weg tussen Middelburg en Koudekerke. Op de N660, nu nog een tachtig ki lometerweg, moet een maximum snelheid gaan gelden van zestig ki lometer per uur. De weg wordt compleet vernieuwd en een paar meter opgeschoven in noordelijke richting. Het fietspad langs de zuid kant van de weg wordt breder en krijgt ook nieuw asfalt. De provincie wil het werk aan de N660 in de tweede helft van dit jaar laten uitvoeren. De werkzaam heden zullen zo'n tien weken gaan duren. Al die tijd is de weg af gesloten voor doorgaand verkeer; woningen en bedrijven blijven wel bereikbaar. Ook fietsers kunnen er niet langs. Volgens F. Lindenberg van de provincie moet nog een ver keersplan worden opgesteld, maar zullen de auto's waarschijnlijk wor den omgeleid over de Nieuwe Vlis- singseweg en fietsers over de Breeweg. Ook voor de bussen moet gekeken worden naar een omleidingsroute. Provinciale Staten stemden enkele weken geleden in met het voorstel om van de N660 een zestig kilome terweg te maken. Aanvankelijk wil de de provincie de maximumsnel heid op tachtig houden omdat het een doorgaande route is. Plan was eerst om een parallelweg voor fiet sers en bestemmingsverkeer aan te leggen, maar dit stuitte op verzet, onder meer van natuurorganisa ties omdat dan 170 bomen langs de weg gekapt moesten worden. De N660 wordt een zestig kilo- meterweg en wordt daarvoor grondig aangepakt. Ook het naastgelegen fietspad wordt com pleet vernieuwd. door Carla van de Merbel DOMBURG - Adrie Krielaard uit Vrouwenpolder gaat paardenpoep opruimen in het buitengebied van de gemeente Veere. Krielaard deed dat vorig jaar al eens met paard en wagen om de gemeente aan te spo ren hem aan te nemen als oplos sing voor het poepprobleem, ver oorzaakt door de gebruikers van de ruiterpaden. De gemeente gaat nu in op zijn voorstel. Als het aan wethouder Wim van Tatenhove ligt, kan Krielaard in de loop van deze maand nog begin nen. Volgens Van Tatenhove gaat hij drie dagen per week op pad en doet hij een ronde langs Vrouwen polder, Gapinge, Serooskerke, Grijpskerke, Aagtekerke, Dom burg, Oostkapelle en weer terug naar Vrouwenpolder. Het was Krielaards bedoeling met een wagen getrokken door zijn twee paarden langs de ruiterpaden te gaan, maar de paarden blijken daarvoor in een te slechte condi tie. De gemeente stelt daarom een kleine tractor beschikbaar. Kriel aard gaat op zijn rondes behalve paardenvijgen ook hondenpoep en zwerfvuil opruimen. Als hij groot afval ziet liggen, geeft hij dit door aan de gemeente of het wa terschap. Krielaard gaat voorlopig op proef zo'n drie maanden aan de slag. Daarna wordt gekeken wat de erva ringen en resultaten zijn en of hij ermee door kan gaan. Krielaard komt niet in dienst van de ge meente, maar gaat ervoor werken met behoud van uitkering. Adrie Krielaard is blij met de beslis sing van de gemeente, maar wil er verder niets over zeggen 'omdat het nog niet helemaal rond is'. Vol gens Van Tatenhove moet 'het pa pierwerk allemaal nog geregeld worden' en moeten verschillende instanties nog worden ingelicht. Op 2 april 2008 is door C.A.H.M. Venhorst - van Gastel, gerechtsdeurwaarder te Goes, op ver zoek van Maria Zwana van Bruggen, wonende te Scharendijke, gemeente Schouwen-Duiveland, in deze zaak woonplaats kiezende te Middelburg aan de Vlasmarkt 28 ten kantore van de advo caat en procureur Mr M.A. Faas, een exploot betekend aan Karei van der Plas, wonende te Scharendijke, gemeente Schouwen-Duiveland, doch thans zonder bekende woon- of verblijf plaats zowel in als buiten Nederland, de grosse van de beschikking d.d. 26 maart 2008 gegeven door de Rechtbank Middelburg, waarbij onder meer de echtscheiding tussen partijen is uitgesproken. Een afschrift van voornoemd exploot kan wor den verkregen bij de hiervoor genoemde advo caat. Venhorst Lochten Gerechtsdeurwaarders Wijngaardstraat 41 4461 DB GOES Een bewoonster van Koudekerke die elke dag heen en weer naar Middelburg fietst, is blij met de maximumsnelheid van zestig. „Nu wordt er veel gejaagd en inge haald. Op de fiets ben je wel eens bang dat er een auto uit de bocht vliegt en je aanrijdt." Een man uit Zoutelande die ook regelmatig over de N66o rijdt, is ook voor een maximumsnelheid van zestig, maar vraagt zich af of iedereen zich eraan zal gaan hou den. „Vooral als het niet druk is, nodigt de weg toch uit om harder te rijden. Maar het is zo'n klein stukje weg, het maakt echt niets uit hoe hard je rijdt." Het plan voor de herinrichting van de weg tussen Middelburg en Koudekerke wordt morgenavond gepresenteerd in gemeenschaps centrum De Couburg aan de Duin straat in Koudekerke. Belangstellen den zijn vanaf 19.30 uur welkom. Provinciebestuurder T. Poppelaars geeft rond 20.00 uur een korte toe lichting op het plan. VLISSINGEN - In de nacht van zater dag op zondag is ingebroken in een benzinestation aan de Presi dent Rooseveltlaan in Vlissingen. Er is een onbekend geldbedrag ge stolen. Ook hebben de inbrekers rookwaren meegenomen. Hoe laat dat precies gebeurd is, is niet be kend. De inbraak werd gisteroch tend, toen het tankstation weer open ging, ontdekt. door Lilian Dominicus KLOETINGE - Amerika, emigratie- land van oudsher. Tegenwoordig doen mensen van over de hele we reld jaarlijks mee aan de Green Card Lottery om een werk- en ver blijfsvergunning in het land van de onbegrensde mogelijkheden te bemachtigen. Grootste motivatie: een beter bestaan opbouwen. In de negentiende eeuw was het niet anders. Uit heel Europa waag den de mensen de oversteek om er een nieuw leven te beginnen. De Ieren, zo arm als de ratten, trokken er naar toe uit pure nood. Ook Nederlanders trokken weg, onder wie een groot aantal Zeeuw en. „In de periode tussen 1880 en 1900 vertrokken 32.000 Zeeuwen naar Amerika. Dat was een enor me uitschieter, zeker als je je reali seert dat de bevolking van Zeeland maar tussen de 100.000 a 150.000 zielen telde", zegt historicus Hans Krabbendam, verbonden aan het Roosevelt Study Center in Middel burg. Afgelopen vrijdagavond gaf hij een lezing in het Kloetingse ver enigingsgebouw Amicitia. Krabbendam bestudeerde de emi- gratiegolf van vele duizenden Zeeuwen naar de Verenigde Sta ten. In 2006 verscheen van zijn hand het boek Vrijheid in het Ver schiet. Nederlandse emigratie naar Amerika 1840-1940 Volgens de historicus voetden de Zeeuwen in de negentiende eeuw de rangorde aan in de emigratie- golf vanuit Nederland. „De Zeeuw en hebben daardoor een wezenlij ke bijdrage geleverd aan de Neder lands-Amerikaanse identiteit. Een Zeeuws-Amerikaanse cultuur is echter nooit ontstaan." De redenen dat de Zeeuwen ver trokken naar de Verenigde Staten waren de buitengewoon slechte landbouwoogsten, de lage graan prijzen en de enorme grote gezin nen in die tijd. Daarbij kwam het probleem van de aanvoer van goedkoop graan uit Amerika naar Nederland. Krabbendam: „Het was een vicieuze cirkel. De men sen gingen naar Amerika omdat ze hier arm waren en de hoop had den daar hun brood te verdienen. Maar de reden dat ze arm waren was de aanvoer van graan uit Ame rika. Van de eerste lichting die naar de VS was geëmigreerd, dus." Opvallend is dat het aandeel Zeeuwen tijdens de emigratiegolf na de Tweede Wereldoorlog vrij wel verwaarloosbaar is in vergelij king met het eind van de negen tiende eeuw. Krabbendam: „Ze vertrokken wel uit Zeeland, maar hadden een beter alternatief: de Flevopolder. Door de Inundatie van Walcheren in 1944 en de Wa tersnoodramp in 1953 kregen ze voorrang bij de verdeling van gron den." Veel emigranten tijdens de eerste grote emigratiegolf kwamen te recht in de staten Iowa, Michigan, Wisconsin en Illinois. „Die streek was net ontgonnen. De rijken trok ken naar Iowa. De Zeeuwen gin gen naar de bosgebieden van Michigan, waar de grond veel goed koper was. Want de Zeeuwen wa ren misschien niet zo arm als de Ie ren, maar breed hadden ze het ook niet. De grond was er bijzon der vruchtbaar, maar belangrijk 'nadeel' waren toch wel de bossen. De bomen moesten stuk voor stuk gekapt worden." Kerken en predikanten hebben een voorname rol gespeeld in het ontstaan van de Nederlands-Ame- 'Voor de selderijteelt is veel expertise nodig. Die hadden de Zeeuwen' rikaanse identiteit. „De afgeschei denen gingen als eersten, omdat ze een hecht Nederlands netwerk vormden en ze de toekomst in Ne derland, door hun godsdienstige bril, niet al te zonnig inzagen. Je moet je voorstellen dat zij toen nog niet konden overzien dat er een grondwetsherziening voor kerk, staat en maatschappij zou ko men in 1848. En in Amerika wa ren de protestanten in alle nieuwe vestigingen welkom. In tegenstel ling tot wat veel mensen denken, zijn ze echt niet allemaal in ge loofsgemeenschappen zoals de Mormonen terechtgekomen." Zeeuwse sporen zijn nog steeds te vinden in het Amerikaanse land schap. Zo bestaan er plaatsen met de namen Zeeland, Middelburg, en Oostburg. „Degene die het eerste aankwam gaf de plek doorgaans een naam", Het echtpaar Kievit uit Vlissingen bekijkt een replica van een Vikingschip in het Polderhuis in Westkapelle. foto Lex de Meester door Carla van de Merbel WESTKAPELLE - 'Geloof niet alles wat je ziet of leest.' Deze waarschu wing kregen bezoekers van dijk en oorlogsmuseum het Polderhuis in Westkapelle dit weekeinde. Wie zin had, kon meedoen met een quiz waarbij aan de hand van vier afbeeldingen en daarbij horen de beweringen 'waar' of 'niet waar' kon worden geantwoord. Zo stond bij een foto van een bescha digd dorp: 'In oktober 1944 wordt Westkapelle voor circa vijftig pro cent verwoest.' 'Niet waar' is het goede antwoord; het dorp werd voor ruim négentig procent ver woest. Wie alle vier de vragen goed had, kreeg de - toch al geredu ceerde entreeprijs - terugbetaald. Het Polderhuis had de quiz ge maakt ter gelegenheid van het Mu seumweekend, dat dit jaar het the ma 'De kunst van de waarheid' had. Het Polderhuis was één van de negen Walcherse musea die we gens het Museumweekend met korting of gratis toegankelijk wa ren. Bijna twee keer zoveel bezoe kers als anders kwamen een kijkje nemen in het Polderhuis; in het hele weekeinde zo'n 130. Ook in het Muzeeum in Vlissin- Negen Walcherse musea waren ter gelegenheid van het Museum weekend gratis of met korting toegankelijk en trokken daarmee meer bezoekers dan anders. gen was het drukker dan anders. Hier werden zo'n tweehonderd be zoekers geteld. Veel mensen kwa men af op de twee oude schilde rijen waarvan nog moet worden achterhaald wat er precies op staat en wie ze gemaakt heeft. Het ene schilderij is een scheepsportret, het andere een gezicht op de Schel de bij fort Rammekens. Iedereen die informatie over de schilderijen kon toevoegen, werd gevraagd dit te doen. Conservator Veronica Frenks is tevreden over de res pons. Ze zegt vooral veel gehad te hebben aan de bijeenkomst gister middag waar vier mensen met ver stand van het onderwerp naar toe waren gekomen (Johan Francke uit Zoutelande, Ruud Paesie uit Middelburg, Doeke Roos sr. uit Vlissingen en Yvonne van Meer uit Amsterdam). „Dat was heel bij zonder, dat we die allemaal bij el kaar hadden. Maar ook vanuit het publiek kwamen bruikbare sugges ties." De puzzel is nog niet com pleet, maar Frenks zegt een stuk opgeschoten te zijn in haar speur tocht naar de waarheid. „De schil derijen krijgen steeds meer diep te."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12