Buitenland Het lijkt nu of nooit voor Betancourt HUIL SINGLE REIZEN KRAS.NL. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Geen 1-persoons- PZC Zaterdag 5 april 2008 9 Een Franse missie staat paraat Ingrid Betancourt te redden. Naar verluidt is de ex-presidentskandidate na zes jaar jungle ernstig ziek en heeft ze een bloedtransfusie nodig. door Olivier van Beemen De beelden staan op het netvlies gebrand. Ze tonen een uitge mergelde Ingrid Be tancourt met haar tot bijna op de knieën. Ze zit op een houten stoel, op een onbeken de plek diep in de Colombiaanse jungle. Op de achtergrond klinkt het vrolijke gezang van vogels, maar de Frans-Colombiaanse gijze laarster lijkt niets te horen of te zien. Ze praat evenmin, het is on duidelijk of ze weet dat er een ca mera op haar gericht is. Met half dichte ogen staart ze naar de grond. Het filmpje duurt nog geen mi nuut en is het laatste teken van le ven van Betancourt dat de Colom biaanse autoriteiten eind novem ber vorig jaar vrijgaven. De Revolutionaire Strijdkrachten van Colombia (Fare), een terroris tische organisatie die in theorie strijdt voor een communistisch Co lombia, maar het in de praktijk vooral in de georganiseerde mis daad zoekt, houdt haar al meer dan zes jaar lang gevangen. Hoewel de berichtgeving over de gijzelaarster vaag is en soms tegen strijdig, lijkt het nu of nooit voor de voormalige presidentskandida te, die ontvoerd werd tijdens de campagne voor de Colombiaanse verkiezingen in 2002. Ze zou meerdere malen in honger staking zijn geweest, mogelijk ook op dit moment, en is mede daar- fédérotion Internationale des Ligues des Droits de l'Homme International Federation Astrid Betancourt houdt een persconferentie naar aanleiding van het bericht dat president Sarkozy naar Colombia wil vliegen om de vrijlating van haar ontvoerde zus Ingrid te bespoedigen. door ernstig verzwakt. Bovendien zou ze lijden aan hepatitis B en een huidziekte. Een bloedtransfu sie zou noodzakelijk zijn om haar in leven te houden. Frankrijk heeft een humanitaire missie afgevaardigd die Betancourt urgent zou kunnen behandelen. Een speciaal vliegtuig met medi sche voorzieningen staat klaar op luchthaven van de Colombiaanse hoofdstad Bogota. Het doel is uit drukkelijk niet Betancourt uit de handen van de gijzelnemers te red den, maar direct goede verzorging te bieden wanneer zij zou worden vrijgelaten. Toch denken critici dat de missie gedoemd is te mislukken. Een woordvoerder van de guerrillastrij ders herhaalde dat er alleen sprake kan zijn van vrijlating als daar de vrijlating van gevangen Farc-strij- ders tegenover zou staan. „Het is ontoelaatbaar dat van ons nog meer vredesgebaren gevraagd wor den", zei rebellenleider Rodrigo Ingrid Betancourt eind 2007 Granda, alias 'de kanselier', eerder deze week. Tot een ruil is de rechtse Colombi aanse president Alvaro Uribe, ver klaard tegenstander van de Fare, niet bereid. Herhaalde oproepen aan de Fare van de familie van Be tancourt en van de Franse presi dent Nicolas Sarkozy om clemen tie te tonen, bleven onbeant woord. De hoop is goeddeels geves foto Michael Sawyer/AP tigd op de linkse Venezolaanse pre sident Hugo Chavez, die er als eni ge in slaagde zes gijzelaars uit han den van de Fare te bevrijden. Chavez onderhoudt betere relaties met de linkse guerrillastrijders dan Uribe of Sarkozy. Niettemin noem de de Venezolaanse president de missie 'extreem gecompliceerd'. Zowel Sarkozy als Chavez zei giste ren bereid te zijn Betancourt bij de Colombiaans-Venezolaanse grens op te wachten, als dat haar vrijlating zou kunnen bespoedi gen. Een eerdere Franse reddingsmissie in 2003 liep uit op een debacle. Het ging om een initiatief van toenmalig minister Dominique de Villepin van Buitenlandse Zaken, van wie Betancourt les kreeg op het prestigieuze politicologisch in stituut Sciences-Po. De Villepin had zelfs president Jacques Chirac in het ongewisse gelaten over de missie, die niet alleen mislukte, maar ook uitdraaide op een diplo- Ingrid Betancourt 25 december 1961, geboren in Colombia, groeit op in Parijs. 1989 Betancourt terug naar Co lombia. Franse nationaliteit na huwelijk met Franse diplomaat. 1994 Wint zetel in het Colom biaanse parlement na anti-cor- ruptiecampagne. 2002 Doet gooi naar het Co lombiaanse presidentschap en wordt tijdens campagne ont voerd door de Fare, samen met Clara Rojas, haar campagnema nager. 2004 Betancourt krijgt de Geu zenpenning (Nederlandse on derscheiding vanwege strijd voor democratie) Haar dochter neemt deze in ontvangst. 1 december 2007 Betancourt schrijft in een brief dat het ze in slechte conditie verkeert. 10 januari 2008 Clara Rojas komt vrij na zes jaar gevangen schap. Ze heeft Betancourt al drie jaar niet meer gezien. 2 april 2008 Zoon Lorenzo doet dramatisch beroep op Fare om zijn moeder vrij te la ten. Hij zegt informatie te heb ben van een ex-Farc-gijzelaar over de zeer slechte gezond heid van Betancourt. 3 april 2008 Frans team arri veert in Colombia om bij even tuele vrijlating Betancourt te as sisteren. matieke rel tussen Frankrijk ener zijds en Colombia en Brazilië an derzijds. In Frankrijk is Betan court mede door de onophoudelij ke inspanningen van haar dochter Mélanie en haar zoon Lorenzo na zes jaar nog steeds niet vergeten. Morgen organiseren de diverse steuncomités van Betancourt in Pa rijs en zeven andere Franse steden een witte mars voor de politica die graag de corruptie in haar land wil de bestrijden. Kamertoeslag. Aan de Kroatische Bloemenrivièra vindt u alle ingrediënten voor een prachtige reis: leuke stadjes, mooie natuur en volop zon! En dat voor de superprijs vanaf slechts 569! 10 dgn KROATISCHE BLOEMENRIVIÈRA v.a. 569 Uitvalsbasis voor deze excursiereis is het leuke vissersdorpje Rabac. We verkennen het populaire eiland Krk, gaan op zoek naar de watervallen in het Nationale Park Plitvice en bezoeken de dorpjes op de eilandjes Cres en Losinj. En wat dacht u van het Romeinse Rijeka en de statige badplaats Opatija? Op naar Kroatië! Vertrekdata: 16/5, 6/6 en 5-19/9. Prijzen zijn p.p. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22521 Het beste van Noord-ltalië en het Kroatische schiereiland Istrië in één reis! Dat vindt u alleen bij KRAS, en nog voordelig ook, want u boekt al vanaf slechts 659! Waar wacht u nog op? 12 dgn ITALIË, KROATIË SLOVENIË v.a. 659 In Italië nemen we u allereerst mee naar het unieke Venetië met de vele bruggen, kanalen en gondels. Ook zien we de universiteitsstad Padua en het mondaine Cortina d'Ampezzo. De tweede helft van de reis verblijven we in Istrië, waar we diverse havenplaatsjes en de beroemde grotten van Postojna in Slovenië bezoeken. Vertrekdata: 28/4, 23/6, 28/7, 18/8 en 8/9. Prijzen zijn p.p. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22522 Het zonzekere en subtropische eiland Madeira, gelegen in de Atlantische Oceaan, is één van de meest geliefde vakantiebe stemmingen van Europa! Ontdek het nu vanaf slechts 739! 8 dgn HET BLOEMENEILAND MADEIRA v.a. 739 U verblijft in het 4-sterren Hotel Calheta Beach, dat direct aan het strand ligt. Dagen in het teken van zon, zee en strand wisselen we af met 3 interessante excursies. Tijdens deze excursies genieten we van schitterende vergezichten, bezoeken we leuke dorpjes als Camara de Lobos en nemen we deel aan een wijnproeverij. Vertrekdata: 19/5,15/9 en 6/10. Prijzen zijn p.p. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22535 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9