39 wonen Haal historie in huis immmm Verbouwen met oude materialen is helemaal van deze tijd. „Misschien heeft Napoleon ooit wel tegen onze schouw geleund", hoorde Alice Plekkenpol een huiseigenaar roepen. Mijn eikenhouten tafel is donker geworden. Hoe hou ik vreemde katten uit mijn buurt? Hoe krijg ik de oorspronkelijk lichte kleur terug? Ze gebruiken mijn tuin als kattentoilet. wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 5 april 2008 De kennis die zijn gerenoveerde stads villa laat zien, kan over bijna elke deur of tegel een anekdote vertellen. De verweer de ornamenten geven het van binnen nieuwe huis een door- leefdheid die perfect bij het oude casco past. „Deze plavui zen komen uit een Frans land huis, net als de haard. Die schouw is ruim 200 jaar oud. Misschien heeft Napoleon daar nog tegenaan geleund!" Verbouwen met oude materia len is een trend. Een trend die beslist niet alleen in oude pan den wordt toegepast, maar ook in nieuwbouwwoningen. „Er komen klanten die in een mo derne villa wonen. Zij zoeken een rustieke vloer, voor het contrast", vertelt Frank van Ale- beek. Hij is eigenaar van 't Ach terhuis in Udenhout, een van 's lands grootste speciaalzaken in oude bouwmaterialen en or namenten. Zo'n 70 procent van zijn klanten is particulier, de rest varieert van aannemers en chique hotels tot de Efte- ling: „Daar liggen heel wat pla vuizen van ons." De cliëntèle komt uit binnen- en buitenland, tot Florida aan toe. „Internet, hè? Die Ameri kanen vliegen even op en neer en bestellen een flinke partij vloeren en schouwen." Dat zijn ook meteen de bouw materialen waar de meeste klanten interesse voor tonen. „Hoewel wij echt van alles ver kopen, tot antieke kasteelpoor ten aan toe. Maar daar is inder daad minder vraag naar", zegt Van Alebeek. Stellen veel klanten antieke bouwmaterialen wel op prijs, voor meubels en accessoires geldt dat minder. Als het maar oud en verweerd oogt, dan is het al goed. Zo wordt een gietij zeren bad op pootjes toch lie ver nieuw dan tweedehands Enkele leveranciers: 't Achterhuis, www.achterhuis.nl, tel. 013-5111649 Zwanestein, www.zwanestein.nl, tel. 0578-694453 De Opkamer, www.de-opkamer.nl, tel. 0162-686118 Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Voor- en nadelen van oude bouwmaterialen Voordelen: sterke materialen die zich al ruim honderd jaar hebben bewezen. meestal iets goedkoper dan nieuw, want geen hoge loon- en productiekosten. ornamenten met een 'verhaal'. s een nieuwe kras of deuk is niet erg, het materiaal is reeds 'doorleefd'. Nadelen: moeilijker zelf te verwerken, vooral het leggen van ongelijke plavuizen in een specibed is een 'kunst'. oude vloerdelen zijn niet altijd in de gewenste kleur en maat beschikbaar, want al eerder verwerkt. met name schouwen zijn niet altijd compleet. keuze en hoeveelheid is beperkter. Bij handelaren in oude bouwmaterialen vind je antieke schouwen, radiatoren, baden op pootjes en 'doorleefde' vloerdelen en plavuizen. foto's PR IMBi aangeschaft. Dat geldt even eens voor kasten. „De mensen zoeken iets dat ze mooi vin den, en dat is doorgaans niet meer een antiek oud-Hollands kabinet." De zaak 't Achterhuis bestaat al zo'n veertig jaar. Vader Van Alebeek kwam in de jaren zes tig en zeventig als broodventer bij boeren, die toen massaal hun onderkomens moderni seerden. De kiene bakker zag brood in de oude bouwmateria len die hij voor een zacht prijs je op de kop tikte. De hobby werd handel en groeide uit tot een groot bedrijf met een rian te showroom. Frank van Alebeek legt uit dat het werken met oude materia len vaak moeilijker is dan klus sen met nieuwe spullen. „An tieke plavuizen en tegels zijn onregelmatig en verschillen soms flink in dikte. Je hebt daar een vakman voor nodig. Oude vloerdelen zijn al eens eerder op maat gezaagd, soms moet je er wat creatiever mee aan de slag om het passend te krijgen." Overigens is het een fabel dat oud hout niet meer zou wer ken. Hout dat vochtig wordt, zwelt op. Droog hout krimpt. En dan maakt het niet uit of de planken to of 100 jaar oud zijn. Veel oude bouwmateria len komen uit slooppanden. Vroeger vooral uit België en Frankrijk, tegenwoordig ook uit Oost-Europa. Wie voor een Nederlands ac cent gaat, kan bijvoorbeeld denken aan Makkumer wand- tegels. Er zijn volop oude exem plaren verkrijgbaar, maar ze worden ook nog steeds ge maakt. Ambachtelijk en hand beschilderd, bijna net als vier honderd jaar geleden. Het voor deel is dat je afbeeldingen kunt kiezen. En ja, ook deze wandte- gels worden uiteindelijk van zelf oud. "T - -■ door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 W. van Ostaden heeft een mooie ei kenhouten kloostertafel, die spijtig genoeg door boenwas wat donker is geworden. Hoe krijgt hij de lichte kleur terug, vraagt hij ons. Eigenlijk weet hij al een manier, want een ge specialiseerd bedrijf wil de klus best doen. Maar liever doet hij het zelf: „De kosten zijn dermate hoog dat ik niet met hen in zee ben gegaan." Oranje B.V., een groothandel in meu- belverzorgings- en reparatieproduc ten, adviseert Van Ostaden zijn meu bels te behandelen met een 'inten sieve houtreiniger'. Als voorbeeld wordt het product Woodclean (7,50 euro/250 ml) genoemd. „Dat lost oude cosmeticalagen zoals boenwas op. Gewoon met een doekje reini gen en vervolgens houtzeep er over heen", zegt een woordvoerder. Zelf zou ik goed nadenken 'hoe lief' de tafel mij is. Niet vanwege het pro duct of omdat ik mijn eigen boen- capaciteiten wantrouw (hoewel, vol gens mijn vrouw...), maar een gespe cialiseerd bedrijf heeft altijd meer knowhow. En biedt garantie. De afgelopen twee weken waren het mollen die onze tuinen (en deze rubriek) teisterden. Nu is het de beurt aan de kat. Dat ook (vreem de) poezen de tuinier tot aanschaf van een hakselaar kunnen verleiden, valt op te maken uit de e-mail van A. van Ruyen. 'Zelf hebben wij geen katten', schrijft ze. 'Maar andere kat ten gebruiken mijn tuin als katten toilet. Zo vaak, dat het niet eens meer ondergedekt wordt! Ik zie met verlangen uit naar een oplossing.' Van Ruyen legt al koffieprut neer om katten te verjagen. Maar nu het zo vaak regent, heeft ze een dag taak aan het heen en weer lopen. Mijn advies? Koop - desnoods leen - een hond. Of drink andere koffie. Wellicht werkt de prut van decafé. Is ook beter voor de gezondheid. Volgens tuinkenner Romke van de Kaa zijn 'elektronische kattenver- schrikkers die een supersonische pieptoon uitzenden als er een kat in de buurt is' dé oplossing. „Of koop een supersoaker, zo'n reusachtig wa terpistool. Nog diervriendelijk 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 95