37 wonen Wonen op het water, Hollandser kan bijna niet. Het toppunt van vrijheid, het permanente vakantiegevoel. Maar die drijvende woongemeenschap is ook een aparte wereld met een onoverzichtelijke regelgeving, zo bemerkte Folly van Dijk. wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 5 april 2008 Grote foto links: De boot van Van Marissing. Liggeld: 20 euro per maand. Grote foto onder: Frits van Marissing (links) en Rob Koenders. Kleine foto onder: Het schip van de familie Van Marissing is best luxe. foto's Mare Bolsius Mensen wonen al meer dan hon derd jaar op het water. Als gevolg van de woning nood in de jaren zestig is het aan tal woonbootbewoners fors toege nomen. Momenteel telt Neder land zo'n lo.ooo ligplaatsen, waarvan circa 2.500 in Amster dam, die door de eigenaren ge koesterd worden. Nieuwe ligplaat sen komen er nauwelijks bij, waardoor er weinig of geen ver loop is. Met een woonboot alleen begin je niets. Je kunt niet zomaar gaan varen, ergens aanleggen en er blij ven wonen. Wie een woonboot koopt, koopt die bij voorkeur mét ligplaats. De prijzen lopen enorm uiteen. Dat hangt uiter aard af van het type boot: er zijn heel simpele en superdeluxe bo ten. Maar ook de regio speelt een rol. Of de boot in Groningen ligt of in Amsterdam, maakt nogal verschil. In de hoofdstad zijn prij zen van een miljoen euro goed mogelijk. Voor waterbewoners geldt een oerwoud van regels, die per pro vincie, per gemeente en zelfs per kade kunnen verschillen. Slechts een paar daarvan zijn algemeen: woonboten zijn roerend goed en hoeven niet te voldoen aan het bouwbesluit. Ze zijn evenmin op genomen in de woningwet. Huurders van een woonboot ko men niet in aanmerking voor huurbescherming of huursubsi die. Een concept-verordening van de Vereniging van Nederland se Gemeenten blijft in de la lig gen; tot ergernis van de woon- hallen, liggen elf woonboten. Een bonte mix van grote, kleine, oude en nieuwe boten. De mees te liggen er al jaren. Er is weinig verloop. Frits van Marissing ver toeft er nu negen jaar. „We wo nen hier legaal en alle voorzienin gen zijn er", zegt hij. „De ge meente is nieuw beleid aan het maken voor de 35 woonboten in de stad. Het is afwachten of we er daarmee op vooruit gaan of juist niet. In Amsterdam bijvoor beeld zijn de regels van de wel standscommissie streng. Hier mag nog veel. Voor een verbou wing is geen vergunning nodig." Voor zijn ligplaats, die ongeveer een ton waard is, betaalt Van Ma rissing zo'n 20 euro liggeld per maand. Dat is inclusief een klein stukje grond aan de walkant, met een schuurtje, een terrasje en een kippenren. Die hoeveelheid grond is niet kadastraal vastge legd. „We zeggen hier tegen el kaar 'Tot zover gaat mijn land', en dat gaat goed." Zijn gloednieuwe schip is 17 bij 5,5 meter en is van alle gemak ken voorzien: royale woonkamer met open keuken, twee slaapka mers, badkamer en een groot ruim. Dat je aan een boot zonder ligplaats niets hebt, weet hij in middels ook. „Sterker nog, soms krijg je geld toe bij de koop van een woonark. Want het wegsle pen kost geld." De ark van Frits van Marissing kan niet varen. Deze ark heeft een betonnen casco, en is onder houdsvrij. De arken met een sta len casco moeten eens in de vijf a zes jaar voor onderhoud naar een werf. Onderhoud betekent dan ook een aantal dagen wonen op de werf. Wie op een boot woont, keert niet snel terug naar de wal. „Ik kende het wereldje he lemaal niet en heb een jaar genet- werkt om aan een boot met lig plaats te komen. Nu wil ik hier niet meer weg." Buurman Rob Koenders schuift aan. Hij heeft ook een woon- bootorganisaties doen gemeen ten er niets mee. Eigenaren van woonboten zijn dus eigenlijk 'vo gelvrij' en overgeleverd aan de lo kale regelgeving, als die er al is. Hun belangenvereniging is de Landelijke Woonboten Organisa tie, die tevens 'Woonboot maga zine' uitgeeft. Een ander tijd schrift voor waterbewoners is 'Mijn Ark'. Aan de Oude Engelenseweg bij de doodlopende industriehaven in Den Bosch, vlakbij de Brabant- Waterwijken Niet alleen in ons land wonen mensen op het water. Elders in de wereld bestaan hele drijven de dorpen, waar de noodzaak om te overleven veel groter kan zijn dan de hang naar avontuur, zoals in de Filippijnen. Ties Rijcken, adviseur en verbon den aan de TU Delft, beschrijft in zijn boek Waterwi/ken Wereld wijd (Uitgeverij de Republiek, 80 pagina's, 14,95 euro) zijn ontmoetingen met deze water bewoners. boot, een uit 1909. Zijn schip, een flinke van 40 bij 5 meter, vaart nog af en toe. Hij sleept soms ook anderen. Dat is een he le happening. „Een stukje roman tiek hè, als je in de sluis bij Enge len vaart. Waar de binnenvaart aanlegt, mag ik dat ook." Volgens Koenders en Van Maris sing is het een misverstand te denken dat alle woonbootbewo ners watersporters zijn. „Het heeft meer met 'iets vrijbuiterigs' te maken. En als het zonlicht via het water weerkaatst op het pla fond, dat is zo'n prachtig schouw spel. Dan weet je meteen waar om je nergens anders wilt wo nen." www.lwoorg.nl www.woonbootadvies.nl www.woonbotenland.nl www.spruytarkenbouw.nl F>^ Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Histor geeft kleuradvies via kleurworkshop thuis Een soort Tupperwareparty, maar dan op het gebied van kleuradvies. Die biedt verffabri- kant Histor sinds kort aan. Aan de kleurenworkshop thuis kun nen acht mensen deelnemen. Tij dens de drie uur durende bijeen komst krijgen de deelnemers ad vies over welke emotie bepaalde kleuren oproepen, maar ook tips voor een kleurenplan. De 'Kleur workshop bij je thuis' kost 295 euro, exclusief reiskosten van de styliste. De workshop is te boe ken via www.histor.nl Hypotheekadviseur laat consument te veel lenen Geldverstrekkers laten consumen ten meer lenen voor de aankoop van een huis dan de Gedragscode Hypothecaire Financieringen voorschrijft. Dat concludeert de Consumentenbond op basis van eigen onderzoek. De bond liet 21 'mysterieshoppers' langsgaan bij meerdere hypotheekadviseurs. De nepklanten zouden op grond van hun inkomen niet meer dan 189.000 euro kunnen lenen. Maar de adviseurs gaven aan dat ze toch een lening van 220.000 euro zouden kunnen regelen. Geschillencommissie kan zich bui gen over zonwering. foto GPD Klagen over zonwering bij geschillencommissie De Vereniging Eigen Huis en de Consumentenbond hebben met branchevereniging Romazo over eenstemming bereikt over de in stelling van een commissie die een oordeel velt in geschillen tus sen consumenten en zonwerings- bedrijven. Ook zijn algemene voorwaarden opgesteld. Daarin staat onder meer dat bedrijven die bij Romazo zijn aangesloten, bij opdrachten boven de 250 ei ro altijd een offerte moeten uit brengen. Op www.romazo.nl staat welke bedrijven lid zijn redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93