Gratis waardebepaling voor uw woning? wonen@wegener.nl wonen 024-3650509 PZC Zaterdag 5 april 2008 1. Een bescheiden golfbaan van kunstgras, aangelegd door Dimanjo. 2. De hoogte van de pool bepaalt de functie. Op deze mat van Art Crass is het goed „Een boom geeft juist ruimte in de tuin omdat de blik omhoog getrok ken wordt." Voorbeeld zijn bomen op stam (bolboompje, parasolboom) of een zuilvormige boom (Japanse kers, lijsterbes). Alternatiefis een forsere stuik, zoals een krentenboompje of een kardinaalsmuts. Zowel hees ters als bomen maken de tuin aan trekkelijk voor vogels en vlinders. Het grote(re) groen heeft wel ruim te nodig. Milieu Centraal adviseert daarom hoogstens eenderde deel van de tuin te bestraten. Halfharde bestrating is een andere optie. Schelpen, houtschors, split of dolomiet ogen natuurlijk. Voor deel is bovendien dat het regenwa ter gemakkelijk weg kan zakken in de grond. Milieu Centraal raadt het gebruik van grind af „Dit is een schaars materiaal dat alleen ge wonnen kan worden door het land schap aan te tasten." Houten vlon ders kunnen wel, mits het hard hout voorzien is van het FSC-keur- www.milieucentraal.nl dan ook met maar liefst 26 procent gestegen. Zo investeerden we al leen al in tuinmeubilair 300 mil joen euro. Die ontwikkeling is niet automa tisch gunstig voor het milieu, op pert Milieu Centraal, maar hoeft ook niet ongunstig uit te pakken. Besteedde de organisatie tot voor kort voornamelijk aandacht aan de inrichting van een ecologische tuin, nu zet Milieu Centraal in op een milieuvriendelijke invulling van de 'harde' tuin. „We organise ren geen speciale campagne", bena drukt Ria van Griethuizen. „Tips geven we wel. Ook een milieu vriendelijke tuin hoeft niet al te veel onderhoud te vergen." Is een groot deel van de tuin gepla veid, dan ligt het volgens Milieu Centraal voor de hand de tuin te begrenzen met een groene haag. Kies voor een soort die langzaam groeit. Zoals een thuja, die maar één keer per jaar gesnoeid hoeft te worden. Voor wie snel resultaat wil, is een rooster met klimplanten een optie. Klimop, clematis, kam perfoelie en winterjasmijn zijn ge schikt. Ook een boom vormt een groen baken in de tuin. Volgens Milieu Centraal is het een misverstand dat de meeste Nederlandse tuinen daarvoor te klein zijn. Integendeel: Foto's van links naar rechts: Een haag met bessen, zoals deze Mespilus germanica, zorgt voor vogels en vlin ders in de tuin. Een haag zorgt direct voor een groene uitstraling, al is de een minder onderhoudsgevoelig dan de ander. Luxe meubilair, zoals deze set van Val-Eur, krijgt meer ruimte in de tuin. Let er bij aankoop op of het hout duurzaam is. foto's CPD L__., 11 x 0113-227788 www.kuubmakelaars.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91