Klimmen naar het dak van Borneo Op de noordelijke punt van Borneo staat de 4.101 meter hoge Mount Kinabalu, de hoogste berg van Zuidoost-Azië. Willemijn Bos beklom de granieten top van deze gigant. m reizen@wegener.nl reizen 1024-3650360 PZC Zaterdag 5 april 2008 Zonsopkomst op Mount Kinabalu. foto Hollandse Hoogte FILLIPIJNEN Sandakan MALEISIF NOORD ATLANTISCHE OCEAAN SUMATRA Kuching Pontianak BORNEO Sa^rtarinda KALIMANTAN SULAWESI Banjarmasifi Jakarta JAVA INDISCHE OCEAAN BALI Mount Kinabalu in Maleisië is een van de weinige bergen op de wereld die je zonder klimtuig en touwen kunt beklimmen. Al moet je wel in een heel goede conditie zijn. De nacht voor de beklimming zullen we slapen in een guesthou se onder aan de berg. Daar komen we om een uur of vier in de mid dag aan en zetten rillend van de kou een pot thee. Met de handen om de warme pot, zitten we in onze fleecejacks op de veranda om naar Mount Kinabalu te kijken. Zo heel hoog lijkt-ie van af hier nou ook weer niet. We gaan vroeg naar bed, maar de ka mers en de bedden zijn koud en de dekentjes dun. Dan er maar weer uit, op zoek naar extra de kens. Die zijn er niet. Dus begin nen we om warm te worden rond jes om het guesthouse te rennen. Dan zien we opeens dat we de eni gen waren die vroeg naar bed zijn gegaan. Achter de beslagen ramen van het eetzaaltje klinkt gelach en veel herrie. „Hier, kom hier, jullie moeten ook drinken", wenken een paar Koreanen die morgen ook naar de top zullen klimmen. Zo moet het kennelijk. Niks vroeg naar je koude bed, maar bij elkaar zitten, zingen en veel bier drinken. In de vroege ochtend rijdt een bus je ons naar het startpunt, waar we worden ingeschreven. We krijgen een lichtgevend lint om, met daar aan een plastic kaartje met naam, datum en inschrijfnummer. Als je van het pad afraakt en in de mist terechtkomt, kan het slecht met je aflopen. Het pad vind je waarschijnlijk niet meer terug en schreeuwen heeft: weinig zin, om dat een stem door de ijle lucht niet ver draagt. Wij hebben een zaklantaarn bij ons en een fluit. Bovendien heeft onze gids uitgelegd wat me moe ten doen als we verdwaald zijn. Drie slagen met een steen of stuk hout op de wortel van een bepaal de boom. In die wortel zit zoveel lucht dat hij enorm resoneert. Beng, beng, beng. Drie keer dus. Dat betekent: I am lost. Het eerste deel van de tocht loopt naar beneden, vervolgens begin nen we naar boven te klimmen. Over enorme boomwortels, door een waterstroom en over rotsblok ken zo hoog als keukenstoelen. infographic: JD Knap vermoeiend. We zien water vallen, horen ondergrondse beek jes. Eerst is het nog koud, maar in de loop van de ochtend begint de zon op onze hoofden, ruggen en kui ten te branden. Zweet sijpelt onze sokken in. Af en toe is er een over kapte rustplaats waar we even op adem komen. Bergeekhoorntjes en grijze Kinabalu-ratten trippelen hier vrolijk rond. Ze azen op ons krachtvoer. Bij iedere rustplaats zijn de tafereel tjes weer even boeiend. Japanse mede-klimmers smeren en kne den wat af Ze hebben allerlei won- derbalsems bij zich die de spieren weer energie zullen geven. Willen wij ook een beetje? Nou en of! Ik neem een oneerbiedige lik uit hun pot en kneed mijn opgezwollen kuiten. Tijdens de klim worden we ingehaald door lokale draagsters die, behendig trippelend op slip pertjes, de zware rugzakken van een paar Amerikanen omhoog tor sen. Naast het pad groeien vleese tende planten. De grond is zo schraal dat deze plant hier alleen kan overleven als hij voor bijvoe ding zorgt. Terwijl ik een Mars eet, verteert de geel-rode kelk naast me zijn insectenlunch. Al omhoog lopend, komen we door verschillende klimaatzones met elk hun eigen vegetatie. Zo af en toe trekt een verkoelende nevel sliert voorbij. Daar tussendoor zien we soms even de granieten uitsteeksels van Kinabalu's berg kam. Dan zien we opeens het witte vierkantje: het La- ban Rata Resthouse, op 3.353 meter hoogte. Met een enorm zonneterras aan de voorkant. Het lijkt Oostenrijk wel. Hier staan echte stoelen. Wat een zegen. Zitten, eten en slapen! Hoe lang heb ik geslapen? Om me heen hoor ik via de dunne wand jes wekkers afgaan. Het is twee uur in de nacht. Door het beslagen raampje naast m'n bed zie ik de volle maan, die over de granieten vlakte schijnt, bleek en helder. Dan gaan we de kou in, met nuch tere maag en veel krenten, chocola de, noten, zaklantaarn en fluit in onze tas. Op weg naar Low's Peak. In deze heldere nacht zijn de kale granieten vlaktes glad van het vocht. Het pad is steil. Via een touw klauteren we omhoog. De lucht is ijl, het is pikkedonker. Na een uur gaan sommige klimmers terug. Wij ploeteren door en krij gen nu ook spierpijn in onze ar men. Adem om te praten hebben we niet meer. En dan, eenmaal op de top, in het halfdonker, zien we de bloedrode tropenzon langzaam en majestu eus omhoog zwellen. Wij zijn pre cies op tijd. De zon die Borneo de ze dag weer zal doorgloeien ook. De kleuren en het licht veranderen per seconde. Het is zo helder dat we de kust en een groot deel van Sabah zien liggen. Precies vijf mi nuten duurt het spectaculaire schouwspel. Dan trekt de mist voor de zon. Zonder dat wij het zien zal Zuidoost-Azië aan onze voeten ontwaken. rs-CI Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Mount Kinabalu ligt in de Malei sische provincie Sabah, op Bor neo. De stad Kota Kinabalu, hoofdtad van Sabah en uitvalsba sis voor de beklimming, is opge nomen in programma's van diver se reisorganisaties. Kijk voor een goede prijsvergelijking van vluch ten op www.waarheenwaar- voor.nl De beklimming van Mount Kinabalu kun je het beste ter plekke rege len. De meeste hotels op Borneo kunnen hierbij helpen. Nuttige sites: www.visitmalaysia.nl; www.malaysiasi- te.nl/mountkinabalu; www.sabahtravelguide.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75