i3 spectrum 'Als ik optreed, ben ik een soort prins op het witte paard' PZC Zaterdag 5 april 2008 Hans Klok en zijn assistentes (v.l.n.r.) Debby Verheij, Zarina Potapova, Pamela Anderson en Nathalie Hoop tijdens de show 'The Beauty of Magic' in Las Vegas. foto Ethan Miller/AFP voorstelt. „Het is een beetje applaus halen na het Vegas-gebeuren", verklaart de illu sionist. „Mensen zijn toch trots op je." Enthousiast vertelt hij over een truc in de stijl van CSI, de populaire politieserie die zich afspeelt in de gokstad. „Er vindt een moord plaats, die we oplossen met behulp van het publiek. Ik lees daarbij de gedach ten van mensen. Net als Uri Geiler, die nu weer populair is." Gevaarlijker is 'The Swordbox', een act waarbij Klok zwaarden door een kist steekt, met daarin een van zijn drie vaste assistentes. Tijdens een perspresentatie ver liet zijn assistente de kist met bloedende pink. Klok: „Dit soort 'bedrijfsongevallen' komt wel eens voor. Ik heb zelf twee keer mijn enkelbanden ingescheurd. En diezelf de assistente, zij heeft ook altijd pech, stond ooit in de fik en moest per ambulan ce worden afgevoerd." Zijn passie voor magie ontstond toen hij als io-jarig jochie een goocheldoos kreeg van zijn opa. „Ik wilde weten hoe de trucs in elkaar staken, zat vaak op mijn kamer te oefenen." Soms betrapte zijn moeder hem terwijl hij applaus in ontvangst nam van een denkbeeldig publiek. „Toen ik op een gegeven moment heel graag een echte illu sionist wilde ontmoeten, heeft mijn vader John Hedie gebeld. Dat was een gooche laar die een héél klein feestwinkeltje in de Midden-Beemster had. Daarachter had hij een werkplaats waar hij grote trucs bouw de, ook voor artiesten in Las Vegas. Bij hem werd ik kind aan huis." Dat hij, bijna dertig jaar later, zeifin de gokstad stond, dankt hij aan Joop van den Ende, die 'keihard gevochten' heeft om hem daar te krijgen. „Joop loopt eigenlijk als een rode draad door mijn carrière. In 1992 vroeg hij me op te treden in de André van Duin Revue. Daardoor kreeg ik mijn eerste eigen programma in Duinrell en de nodige naamsbekendheid." In 2006 ging zijn bedrijf op in dat van Van den Ende. Kloks broer Wouter, op dat mo ment zijn zaakwaarnemer, verhuisde niet mee. „Toen onze vader, die vanaf het be gin alles voor me deed, zeven jaar geleden plotseling overleed, heeft Wouter zijn baan als directeur van een basisschool op gezegd en zo veel mogelijk van zijn taken overgenomen", vertelt Klok. „Maar op een gegeven moment bleek er gewoon geld no dig om dingen te laten gebeuren. Toen koos ik, heel egoïstisch, voor mezelf." Toch is de band met zijn broer nog steeds hecht, zegt hij. „En gelukkig heeft hij nét weer een nieuwe baan gekregen als direc teur van een basisschool." Terugblikkend op zijn Vegas-avontuur, dat naar verluidt 25 miljoen euro kostte, vond hij het geweldig en zwaar tegelijkertijd. „Het is het meest bijzondere wat ik ooit heb gedaan, maar het voelde ook als top sport om twee keer per avond een show van negentig minuten te doen." Dan was er nog de moordende concurren tie. „Mensen kunnen iedere dag kiezen uit honderd shows, waaronder die van David Copperfield, Janet Jackson en Céline Dion. Je moet enorm veel promotie doen voor ze onthouden wie die Hans Klok nou ei genlijk is." Daarbij schreven sommige Amerikaanse kranten dat de show achterhaald was. „Dat zat me dwars. Net als een Nederland se krant die meldde dat ik geflopt was, ter wijl mijn show net was verlengd!" Pamela Anderson was cruciaal in de strijd om de kaartverkoop. De seksbom assisteer de Hans in een weinig verhullend badpak en toog met Klok langs diverse Amerikaan se talkshows. Haar huwelijk met Rick Salo mon, eventjes geregeld tussen twee shows door, zorgde voor een mediahype. „Die bruiloft was eigenlijk armoedig. We zaten met zijn tienen op een hotelkamer en Rick leek me ook niet de aardigste man." De echtverbintenis is inmiddels door een Amerikaanse rechter nietig verklaard. Klok: „Pamela is een meester in zelfpromo- tie. Als je met niks zó beroemd kunt wor den, ben je gewoon heel slim." De ene keer zegt de seksbom dat ze zijn vriendin is, lacht de illusionist. „En dat wordt dan gewoon door buitenlandse kranten overge nomen. De andere keer spot ze weer dat ze 'gay' is, net als ik." Hij kwam vorig jaar uit de kast, ondanks Pams advies zijn relatie met vriend Frank voorlopig te verzwijgen. „Ik heb er geen spijt van, maar ik merkte meteen hoe con servatief Amerika is. Ik heb nu al twee keer een artikel gelezen waarin ik werd aangeduid als 'gay magician Hans Klok'." De illusionist en de actrice zijn 'vrienden voor het leven' geworden. „We e-mailen en sms'en regelmatig en deze zomer lo geer ik in haar huis in Malibu. Kunnen we bijkletsen en uitgaan." Hoewel ze geen vast onderdeel uitmaakt van zijn The Beauty Of Magic-tour wil het tweetal dit jaar wel een aantal grote Euro pese steden samen aandoen. „Ik wil ook absoluut met haar optreden in Amster dam, want daar komt haar oma vandaan." Aanbiedingen om te toeren in China, Ca nada en Dubai liggen klaar, maar Klok wil het liefst dit jaar nog terugkeren naar Las Vegas. „Ik denk dat ik één van de weinige performers ben die een kans maakt daar door te breken." Ofschoon locaties en trucs veranderen, blijft één ritueel de komende jaren hetzelf de: voorafgaand aan elke show bidt Hans en bedankt hij zijn vader. „Ik ga niet naar de kerk, maar ik ben wel een gelovig ie mand. En ik weet dat hij altijd bij me is." De show The Beauty Of Magicis gaat vandaag, 5 april, in Leeuwarden in première en trekt daarna door Nederland. Na Nederland volgt Duitsland. Een volledige speellijst is te vinden op www.hans-klok.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65