spectrum IO I Milieusubsidies van de overheid hebben ze niet nodig. Handige knutselaars die zelf hun energieverbruik bijna tot nul terugdringen. „Sommige freaks draven echt door." PZC Zaterdag 5 april 2008 Leven zonder energiebedrijf door Sandra Donker foto's Frouwkje Bijlstra/GPD ls Arie Kroon de deur naar zijn heiligdom opent, glimmen zijn ogen van trots. Een enorme ketel bekleed met blinkend materi aal, tientallen meters met wijzertjes, expan- sievaten en -vaatjes, omvormers, schakelpa nelen, tabellen met eindeloze rijen cijfertjes. Waar de meeste Nederlanders een ruimte ter grootte van een diepe kast reserveren voor hun cv-ketel, liefst ergens weggestopt op zolder, offerde Kroon een goed bemeten slaapkamer op voor de energievoorziening in zijn huis. Dag in dag uit knutselde en schaafde hij aan de machines, tot alles perfect functioneerde. Kroon is dé Nederlandse pionier op zonne-energiegebied. Hij claimt de eerste energieneutrale woning ter wereld te hebben gebouwd. Sinds 1995 komt de hele voorraad stroom die de familie in Woubrugge nodig heeft van het dak. Ook de gasrekening wordt gecompenseerd met zon licht. „Ik wilde laten zien dat zonne-energie de bron van de toe komst is", legt hij uit. „Sommige mensen doen dit voor het geld, ik uit idealisme." Het begon in de jaren zeventig, toen de discussie over kernenergie ontstond. „Ik besloot aan te tonen dat die ge vaarlijke centrales overbodig zijn. Alles wat je nodig hebt, is al voorhanden." Hij wijst naar boven. „Daar namelijk. Je Arie Kroon, kijkend vanuit een dak raam van zijn bijzondere woning: „Soms voelen wij ons een roepen de in de woestijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62