9 spectrum Misdaad grootste zorg 'D PZC Zaterdag 5 april 2008 "w" "w" et arrogante Westen betwijfelt of 1 I w'' ^et WK voet'3al in 2010 kun- nen organiseren. We zullen ze eens een poepje laten ruiken", JL. JL snuift een Zuid-Afrikaanse voet balfan terwijl hij de wedstrijd tussen Orlando Pira tes en Kaiser Chiefs op televisie volgt. Een Zuid-Afrikaans treffen, gelijk aan een wedstrijd tus sen Ajax en Feyenoord. Andere mannen die het verjaardagsfeestje op het terras hebben ingeruild voor een plek voor de tv, beamen het mompelend. „Waarschijnlijk wordt de laatste hijskraan pas de nacht voor het begin van het kampioenschap weggehaald, maar we gaan het maken. Al moet ik een paar vrije dagen nemen om mee te helpen", merkt een andere toeschouwer op. Zuid-Afrikanen beginnen moe te worden van het doemdenken over 2010. Ze zijn ervan overtuigd dat ze van het WK één groot voetbalfestijn kunnen ma ken. „Voetbal is hier nog altijd een gezellige sport en geen slagveld, zoals in Europa. Het Westen kan in dat opzicht nog veel van ons leren", meent één van de mannen voor de tv in de woonkamer in Jo hannesburg. Een ander, geleund tegen een groene poef, zegt op statige toon: „We zullen de eer hoog houden voor het hele continent. Het kampioenschap vindt welis waar hier plaats, maar het is van heel Afrika." Niet alleen voetballiefhebbers zijn in de ban van 2010. Het getal is overal te zien. Op uithangborden, op T-shirts, op babykleren. Zelfs gerechten zijn er naar vernoemd. Elk bedrijf, elk merk wil ermee ge associeerd worden. Het land is in de aanloop naar 2010 één grote bouwput. Het wegennet wordt uit gebreid. Tussen de binnenstad van Johannesburg en het Oliver Tambo-vliegveld komt een snelle treinverbinding. Bestaande voetbalstadions wor den vergroot. Modernisering van vliegvelden vindt plaats. Zuid-Afrika, een internationale toeristenbe stemming met veel hotels, ziet er nog meer verrij zen. De internationale voetbalfederatie FIFA houdt een oogje in het zeil en heeft een paar keer haar be zorgdheid geuit. „Er rinkelen geen alarmbellen. We liggen nog steeds op schema", verklaart FIFA-secre- taris-generaal Jerome Valcke. Wel zijn de kosten de pan uitgerezen. De regering had het voetbalfestijn begroot op ruim 2 miljard eu ro. Inmiddels is al 400 miljoen extra nodig door stij gende prijzen van staal en cement. Om alles op tijd af te krijgen, wordt in drieploegendiensten ge werkt, wat ook extra kosten meebrengt. „We moeten meer sponsors zoeken, geen al te groot probleem voor zo'n mediaspektakel", vertelt Qondisa Ngwenya, adjunct-directeur van de Octa- gon-groep die de relatie onderhoudt tussen FIFA, de Zuid-Afrikaanse regering en sponsors. „Ik weet zeker dat het een goed, levendig kampioenschap wordt, dat reflecteert aan de kleur, de geur en de cultuur van het continent." De twijfel in het Westen over de mogelijkheid van een goed georganiseerd voetbalfeest houdt niet al leen verband met het tempo van de bouwactivitei ten. Ook de hoge criminaliteit baart zorgen. Er wor den miljoenen bezoekers verwacht. „In 2010 zijn er ruim 60.000 meer politiemensen op de been, maar we verwachten ook een toestroom van misdadi gers uit naburige landen die hun slag willen slaan", legt een politiecommissaris uit. „Gelukkig hebben we ruimschoots de tijd ons voor te bereiden. Overi gens maakte de hoge criminaliteit van ons uiterst alerte agenten." Zelfs de gezondheidszorg in Zuid-Afrika speelt een rol bij het WK. Van de bevolking is 12 procent hiv-positief en daarmee is Zuid-Afrika één van de ergst getroffen landen ter wereld. „Mannen, alleen van huis, die slapen met 14- of 15-jarigen, maken het grootste deel uit van het sekstoerisme wereld wijd", merkt Jennifer Seif van de organisatie 'Eerlij ke handel in toerisme' op. „Zuid-Afrika behoort tot de vijf landen op het continent waar kinderprosti tutie hoog is, mede door de armoede. We vrezen dat 2010 het nog erger maakt, omdat aanbod en vraag sterk gaan stijgen." De politie in Zuid-Afrika trekt alle registers open om met het oog op het WK voetbal in 2010 de misdaad terug te dringen. Recente cijfers tonen aan dat sommige vormen van criminaliteit afnemen, terwijl andere juist toenemen. e inbrekers kwamen met een vracht wagen voorrijden, sloten mijn doch ter en haar kindermeisje op in de bad kamer en haalden het hele huis leeg. De buren dachten dat ik verhuisde. Toen ik van mijn werk terugkwam, vond ik een leeg huis, een doodsbang kind en een geknevelde oppas." Het relaas van Ellen Madlala, ambtenaar bij een ministe rie in de hoofdstad Pretoria, is geen opmerkelijk ver haal. Veel andere Zuid-Afrikanen deden een soortgelij ke ervaring op. Ruim 95.000 inbraken vonden er alleen al tussen maart en september vorig jaar plaats in Zuid-Afrika. Een stijging van 7 procent in vergelijking met dezelfde periode in 2006. Sindsdien dalen de mis daadcijfers, maar Zuid-Afrika blijft het land waar per uur gemiddeld drie mensen worden vermoord en veer tien verkrachtingen plaatsvinden. Dat zijn nog slechts de officiële cijfers. Het werkelijke aantal verkrachtingen ligt vele malen hoger omdat de meeste slachtoffers geen aangifte doen. Het politieapparaat heeft een strategie ontwikkeld om de criminaliteit terug te dringen in de aanloop naar het WK voetbal in 2010. Om van het sportieve evenement een succes te maken, zijn buitenlandse bezoekers hard nodig. Organisatoren vrezen dat de misdaadreputatie van Zuid-Afrika potentiële voetbalfans afschrikt. „Toch heb ik er groot vertrouwen in dat de politie vol doende mankracht en materieel heeft om het evene ment in goede banen te leiden", meent (ohan Burger, de criminaliteitsspecialist van het onafhankelijke Insti tuut voor Strategische Studies (ISS) in Pretoria. „In de laatste vier jaar zijn er 30.000 politiemensen bij geko men en tussen nu en 2010 worden er nog eens 30.000 gerekruteerd. Als het WK plaatsvindt, moet Zuid-Afri ka 192.000 agenten tellen." Hij refereert aan 2002, het jaar waarin de misdaad hoog tij vierde in Zuid-Afrika en het WK cricket in het land werd gehouden. „Het is natuurlijk niet helemaal te ver gelijken met wat er op stapel staat in 2010, maar er deed zich toen geen enkel incident voor. Terwijl het land ge bukt ging onder de hoogste misdaadcijfers ooit." In Zuid-Afrika zijn huizen omgeven door hoge muren met prikkeldraad en glasscherven. Er zijn vernuftige alarminstallaties en gewapende bewakers. Langs de we gen waarschuwen borden voor overvallen. Vooral het zogeheten 'smash and grab' is populair onder bandie ten. Ze slaan de ruit in van een voor een stoplicht wach tende auto en graaien wat ze te pakken kunnen krijgen uit de wagen. De meeste slachtoffers van moorden, verkrachtingen en inbraken wonen in de sloppenwijken. „De aanpak van de misdaad ligt niet alleen bij de politie, maar ook bij de regering", meent Johan Burger. „Je kunt een mil joen politiemensen op de straat brengen, maar het helpt niet als de sociale factoren niet onder controle zijn. De armoede, de werkloosheid en de groeiende kloof tussen arm en rijk spelen een net zo belangrijke rol." Niet ver van een krottenwijk bij Pretoria rijdt een splin ternieuwe Maserati over één van de brede lanen, geflan keerd door jacarandabomen met hun paarse bloesem. Achter het stuur zit een zwarte Zuid-Afrikaan van nog geen 25 jaar. De zwarte bevolking liep grote economi sche en sociale achterstand op door het apartheidsregi me. Opeenvolgende regeringen probeerden sinds 1994 een inhaalslag te maken. Een deel van de zwarte bevol king, zoals de man in de Maserati, is het gelukt uit het dal van de armoede te klauteren. Er zijn nog miljoenen mensen die niet weten hoe ze de volgende maaltijd op tafel moeten krijgen. „We hebben niet alleen een politiestrategie nodig zoals die voor 2010 om de misdaad aan te pakken, maar een allesomvat tend nationaal plan", meent oud-politieman Johan Bur ger. „Alle overheidsorganen moeten daarin een rol spe len. Pas dan kan een vuist worden gemaakt tegen crimi naliteit." Inspectie tijdens de bouw van het Royal Bafokeng-stadion in Rustenburg. foto CPD/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61