spectrum 8 De apenshow Zuid-Afrika is in de ban van 2010. In dat jaar wordt het WK voetbal voor het eerst op het Afrikaanse continent gehouden. Het Westen is sceptisch over de haalbaarheid. Zuid-Afrikanen hebben vertrouwen in zichzelf. 'Er rinkelen geen alarmbellen.. We liggen nog steeds op schema' PZC Zaterdag 5 april 2008 De muziek van buiten klinkt hard door in ons huis, midden in het centrum van Jakarta. De tegels op de grond weerkaatsen de geluiden van de gamelan en de trommel. Het is de ge bruikelijke aankondiging van de apenshow. Mijn 2-jarig zoontje springt op en neer, blij met de komende afwisseling. Hij trekt aan mijn arm, hij wil naar buiten. Even verderop in de straat heeft de apenshow zich gestatio neerd: vier mannen zitten op een stuk karton met een aapje aan een ketting. De hele straat staat om het schouwspel heen. Bouwvakkers zijn gestopt met hun werk. Kin deren hebben hun vliegers uit de lucht ge haald. Moeders met hun kind in de slendang deinen heen en weer op de muziek. Oude mannen in sarong en met soekar- no-petje kijken zichtbaar genietend toe. De apenshow is het toppunt van enter tainment in mijn straat. De meest wrede persoon van de vier is de baas van het aapje. Hij rukt continu aan de ketting. Het aangeklede diertje is nog geen 60 centimeter hoog en doet van alles: rijden op een houten brom mer, een oorlogsdans met een kris in de hand en een masker op het hoofd en hij slaat op een trommel. Het is na vieren, de zon schijnt al minder fel. Het is de tijd van de dag dat iedereen naar buiten gaat om een stukje te wandelen. Bijna iedereen heeft zich opgefrist, de haren nat, de gezichten wit gepoederd. Het is een vreemde gewaarwording dat, in het land waar de meeste mos lims ter wereld wonen, vrouwen ge woon in pyjama buiten lopen. De apenbaas rukt hard aan de ketting om de nek van het aapje. Een signaal dat het beestje moet dansen. Iedereen klapt. Plots rent het dier het publiek in, kinderen gil len, lachen en rennen weg. De baas rukt zo hard aan de ketting dat het diertje op de grond valt. Niemand lijkt het te zien, mijn zoontje kijkt met glimoogjes naar mij en klapt in zijn handjes. Ik slik tranen weg. Mijn opa was van de dierenbescherming. Als klein meisje liep ik samen met hem dieren markten afin het noorden van Nederland. De onverzorgde dieren werden er door hem uit gepikt: koeien met kapotte hoeven, paarden met rotte tanden. Op de basisschool maakte ik werkstukken en spreekbeurten over mis handelde dieren. De lessen die mijn zoontje meekrijgt, zijn van een heel andere orde. Per ongeluk in huis opgesloten katten worden met harde hand door zijn Indonesische kin dermeisje de trap afgewerkt. Dieren zijn vies in Indonesië. En het is waar, de meeste katten op straat zijn smerige beesten. Ze hebben wonden en zitten onder de vlooien, een bron van bacteriën. Het aapje is inmiddels weer opgekrabbeld. On geduldig rukt de baas aan de ketting. Het aap je pakt een kleedje dat hij voor zich op de grond spreidt. Hij maakt een buiging naar het publiek, de show is bijna afgelopen. De apen baas prevelt verveeld een riedeltje dat eindigt met een kortaf'terimakasih' (bedankt). Een teken voor de man om met de pet rond te gaan. Van de meeste mensen krijgt hij duizend roe- pia, nog geen tien cent. Mijn zoontje heeft ook een briefje van die waarde in zijn hand. Hij kijkt verheugd, de man met de pet iets minder. Hij had waarschijnlijk meer verwacht van de enige blanke in het gezelschap. Nog een keer trekt de apenbaas aan de ketting. Het aapje maakt een laatste buiging, doet zijn hoedje op en springt op een houten brom mer. De mannen lopen weg, het aapje wordt meegesleurd. De mensen uit mijn straat rich ten zich weer op hun dagelijkse beslommerin gen. Mijn zoontje huilt, hij wil achter de mannen en de aap aan. Verderop in de straat volgt nog een optreden. Wijselijk loop ik de andere kant op. Ik heb mijn bijdrage aan het dieren leed wel weer geleverd voor vandaag. Bloemfontein Free State (40.000) door llona Eveleens WK in negen steden 11 juni - 11 juli 2010 Speelstad Stadion Capaciteit l-V Soccer City (94.700) L4r Ellis Park 0» (61.000) - Rustenburg Royal Bafakeng (42.000) kL Polokwane Peter Mokaba (46.000) A' Pretoria y Loftus Versteld (50.000) Nelspruit L— Mbombela (46.000) Durban Durban (70.000) y Port Elizabeth Port Elizabeth (48.000) Kaapstad Green Point (70.000) 100km SOUTH AFRICA 2010 infographic:GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 60