spectrum 4 Lekker feesten zonder mannen 'Ik voel me net tussen de familie hier' PZC Zaterdag 5 april 2008 Wie denkt dat Turkse vrouwen alleen maar thuis zitten, moet zijn mening bijstellen. Ze gaan uit hun dak op vrouwenmatinees. Dat kan het beste zonder mannen, vinden de meesten. door Hulya Cigdem foto's Dolph Cantrijn/GPD Uit de zaal van Zidewinde in Sprang-Capelle klinken rit mische klanken van Turkse muziek. Als zanger Zeki uit Brussel Hosgeldin yar yüregi- me ('Welkom mijn lief in mijn hart') inzet, vallen alle vrouwen luidkeels in. Ze klap pen en zwaaien enthousiast. Een paar vriendinnen die niet kunnen wachten tot Zeki de dames uitnodigt in de piste, zijn alvast naast hun tafel begonnen met dan sen. Ze schudden met de konten en draaien zwierig met de handen. Zeki, ge kleed als een piraat met een zwarte hoofd doek, springt op hun tafel. Aangemoedigd door de vrouwen geeft hij een buikdans show weg en huppelt naar de volgende groep. „Kom op dames!", roept hij. „We zijn onder elkaar, ik ben niet voor niets uit genodigd!" Met en zonder hoofddoek, skinny jeans en lange rokken stromen ze de piste in en zet ten de zaal op stelten. Zo'n honderdvijftig Turkse meisjes en jonge vrouwen, laag- en hoogopgeleid, zijn gekomen om te feesten. Uitbundig, lekker onder vrouwen. Sommi gen mogen alleen naar zulke feesten, ande ren vinden het gewoon gezellig. De paar mannen van de band nemen ze voor lief. Dit feest van de Tilburg Turkse Vrouwen Vereniging (TTVV) mag dan in Sprang-Ca- pelle zijn, het verschilt amper van andere Turkse vrouwenmatinees waar bezoekers hun hart ophalen. Elke maand staan op turkseagenda.nl een stuk of vijf van zulke feesten, van Amsterdam tot Maastricht. „We proberen hen uit het huis te halen", zegt Ózlem Acarer. Ze is bestuurslid van de TTW en in het dagelijks leven basis schoollerares. „Naast zo'n jaarlijks feest or ganiseren we reisjes, theateravonden, sau na- en zwembadbezoekjes, computercur sussen en informatiebijeenkomsten. Het is niet dat ze nergens anders uitgaan. Iemand vertelde net nog dat haar man van avond met haar naar het concert van de populaire Kirac wilde, maar dat ze niet meeging omdat ze liever hier is. Er zijn ook een paar vrouwen die met Nederlan ders zijn getrouwd. Voor hen is zo'n avond net thuiskomen." Terwijl in de zaal vrijwilligers kartonnen doosjes met doner, rijst en een broodje uit delen, loopt in de gang een ober met een kreeft op een dienblad van een andere feestzaal naar de keuken. Met jas en das aan staat Marian Pullus (47) uit Waalwijk voor de deur van het Turkse feestje te kijken. Toen ze een zaal vol vrou wen zag dansen, kon ze de verleiding niet weerstaan even halt te houden. „Het klinkt gezellig, en de deur staat uitnodi gend open." Nee hoor, ze wil echt niet naar binnen. Ze is hier voor dat andere feest en gaat nu naar huis. In de zaal zitten alleen Turkse vrouwen. Vindt ze dat niet bedreigend? „Nee", verzekert Pullus. „Dat ze elkaar opzoeken, vind ik geen pro bleem. Het is juist leuk! Ik ga ook met vriendinnen uit." In de gang staat Nur Günsu (34) uit Tilburg een sigaretje te roken. Voor haar is dit feest echt een avondje uit. De alleenstaande moeder heeft haar kinderen aan een buurvrouw toever trouwd. „Ik voel me net tussen de familie hier", zegt Günsu. Ze is elf jaar geleden ge trouwd en van Turkije naar Roermond ge komen. Na haar scheiding in 2001 is ze naar Tilburg verhuisd. Het was wennen, maar inmiddels heeft ze er genoeg vrien dinnen. „Ik heb ze via TTW leren ken nen, ik ben er zo blij mee!' „Ik voel me vrijer onder vrouwen", zegt Sermin Yigit (37) die met vriendinnen uit Tilburg kwam. Toen ze nog vrijgezel was, luisterde ze bijna uitsluitend naar Engelsta lige liedjes. Tegenwoordig gaat haar voor keur uit naar Turkse muziek. „Misschien omdat ik me meer bewust ben geworden van mijn roots. Daar geniet ik nu van, met vriendinnen dansen op Turkse liedjes." In de zaal gaat de opzwepende muziek on verminderd door. Zanger Zeki bindt een heupdoek met klinkende muntjes over zijn broek. Een vrouw komt op zijn ver zoek aanrennen met een grote sjaal en spreidt die op de grond. Op zijn gemak gaat Zeki erop liggen. Als hij langzaam en sensueel begint te bewegen, halen de vrou wen hun mobieltjes tevoorschijn. Een paar vrouwen strooien chrysantenblade ren over hem. Als Zeki zijn kunstje doet en afscheid wil nemen, eisen de vrouwen nogmaals Hos geldin yar. Hij kan er niet omheen, het feest is nog lang niet afgelopen. Behalve de band en de zanger mogen er geen mannen komen. Dat vinden de vrouwen wel zo gezellig. Maar velen dansen ook op bruiloften en concerten waar mannen welkom zijn. Op Turkse matinees zijn zelden vrou wen van andere nationaliteit, wel veel kinderen. Ook Marokkaanse vrouwen organiseren steeds meer van zulke fees ten. Fenomeen in Turkije Vrouwen matinees Kadinlar matinesi') is een fenomeen in Turkije. Hoewel de naam doet denken dat ze in de middag plaatsvinden, worden ze in Nederland bijna uitsluitend 's avonds gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56