spectrum gedaan over spijbelen, is voorbij te voorkomen PZC Zaterdag 5 april 2008 De cijfers over schoolverzuim tonen nog steeds slechts het topje van de ijsberg, denkt raadsonderzoeker Cor 't Gilde van de Raad voor de Kinderbescherming. „In civiele- en strafzaken zien we verzuimende jongeren die we bij spijbelzittingen niet terugzien. Ergens wordt dus iets niet gezien of gemeld. In ieder geval wordt geen proces-verbaal opgemaakt." foto GPD tergrondinformatie verzameld. Hoe ziet de jongere zijn situatie? Wat zegt de melder erover? Wat heeft de school gedaan om de jongere binnenboord te houden? Soms worden (beroepen- of psychologische) tes ten gedaan. Er wordt met de jongere een plan gemaakt. Uiteindelijk leidt dit vaak tot een (her-)plaatsing bij een school/opleiding. De jongere wordt nog een paar maanden gevolgd; pas als het goed gaat, wordt de begeleiding afgesloten. Leerlingen van 18 tot 23 jaar kunnen nu nog niet gestraft worden als ze niet mee werken aan school of werktraject. Maar daar komt verandering in, want er wordt gewerkt aan een leerwerkplicht. beter. Officier van Justitie Marleen Overmeer: „Als je de cijfers moet geloven, lijkt het of er scholen zijn waar nooit verzuimd wordt. Dat kan niet waar zijn. Wat je helaas ziet, is dat scholen verzuim vaak niet melden omdat ze vrezen kind en ouders in de problemen te brengen. Er komt misschien een strafblad, een straf, et cetera. Met die houding tonen scholen dat ze eigenlijk niet goed weten wat er nu precies gebeurt na een melding. Ik zeg dan: zachte heelmeesters ma ken stinkende wonden. Als je het maar laat gaan, wordt het proces steeds moeilijker te keren." Zo vindt zij ook dat leerplichtamb tenaren soms te lang wachten met het uitschrijven van een proces-ver- baal. „Natuurlijk is het strafrecht het laat ste redmiddel, maar je ziet dat ouders en kinderen vaak zo veel kansen krijgen dat het verzuim soms al een jaar duurt voordat de rechter die zaken onder ogen krijgt. De spijbelaar is dan soms tus sendoor wel weer even naar school geweest of er is enige vorm van hulp geweest, maar zonder blij vend resultaat." Leerplicht en startkwalificatie De uitvoering van de leerplichtwet is een gemeentelijke taak. Elke gemeente heeft leer plichtambtenaren waarbij schoolverzuim gemeld kan worden. De leerplichtambtenaar kan besluiten de strafrechtelijke weg te volgen en een pro ces-verbaal op te (laten) maken wegens verzuim. Het Openbaar Ministerie vervolgt minderjarigen vanaf 12 jaar. Als een minderjarige on der de 12 jaar verzuimt, zijn alleen de ouders strafrechtelijk aansprakelijk. Als een minderjarige van 12 jaar en ouder verzuimt, zijn zowel de ouders als het kind strafrech telijk aansprakelijk. De rechter kiest al naar gelang de omstandigheden voor pedagogische straffen als een leerstraf of sociale vaardigheidstraining, voor begeleiding door de jeugdreclassering, hulpverlening of een combinatie daarvan. De ouders kunnen een (voorwaardelijke) boe te krijgen. Tot 1 augustus 2007 gold voor leerlingen van 17 jaar en ouder een partiële leerplicht: in het schooljaar waarin je 17 werd, hoefde je nog maar een dag naar school te gaan (werken/leren). Die heet nu kwalificatieplicht en is uitgebreid tot 18 jaar. Er wordt ge werkt aan een leerwerkplicht voor jongeren van 18 tot 23 jaar. Als jongeren tussen de 12 en 23 jaar van school gaan zonder 'startkwalificatie' (niveau 2-mbo, havo- of vwo-diploma), vallen zij onder de RMC-wetgeving. RMC staat voor Regionale Meld- en Coördinatiefunctie Voortijdig Schoolverlaten. In Zeeland zijn nu zo'n 2000 jongeren 'klant'. De RMC's hebben drie taken: meld- en regis- tratiepunt voor voortijdig schoolverlaten; het bieden van trajectbegeleiding (terug naar school) en tot slot: zorgen dat de jeugdzorgorganisaties en de scholen goed samenwer ken om voortijdig schoolverlaten te voorkomen. Ook wordt er gewerkt aan het net werk van scholen onderling en aan samenwerking van instanties rond werk en inkomen (CWi, SOZA van de gemeente en het UWV). Bij de regio Walcheren is sinds 1 november 2007 een leerplichtambtenaar in dienst voor 'kwalificatieplichtigen'. Heel veel vmbo-leeringen van een jaar of 16 stromen door naar het ROC en verzuimen daar veebuldig. Het ziet ernaar uit dat de aanpak van deze groep echt vruchten af gaat werpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55