De hele dag is de koers nerveus Rabobank probeert Oscar Freire door Vlaanderen te loodsen. 42 Zaterdag 5 april 2008 PZC Oscar Freire (rechts) eri Pedro Horrillo verkennen het parkoers van de Ronde van Vlaanderen. foto Robert van den Berge/CPD door Ad Pertijs CENT - Neerlands wielertrots Ra bobank trekt morgen met twee Spaanse kopmannen het slagveld van de Ronde van Vlaanderen op. De één, Juan Antonio Flecha, lust de kasseien rauw; de ander, Oscar Freire, geniet liever voor de televi sie van de mooiste wedstrijd die er is. Maandag maakten ze hun laat ste verkenning van 'De Ronde'. Ergens in het Vlaamse land houdt de kleine Rabobank-expeditie halt. TWee Nederlandse ploegleiders (Erik Dekker en Frans Maassen), twee Vlaamse begeleiders (Björn Vanmelkebeke en Antoine Deja- ger) en twee Tsjechische auto's (Skoda's) begeleiden maandagmor gen twee Spaanse renners (Oscar Freire en Pedro Horrillo). Het eerste gedeelte van de verken ning - tot de stop - zijn de fietsen op het dak van de wagens geble ven. „Hij herkende de aanloop naar de Molenberg nog", zegt Frei- res chauffeur Vanmelkebeke opge togen. Een hoopgevend begin van de dag, die mede ten doel heeft om Freire iets meer het gevoel te geven dat hij de weg kent in Vlaanderen. Dat valt niet mee, weet iedere ploeglei der die de kleine drievoudige we reldkampioen de afgelopen tien jaar begeleidde. „Met name de aan loop naar de Kwaremont is belang rijk", doceert Dekker. „De vorige keer werd Oscar daar toch nog ver rast. Dacht hij dat we rechtsaf zou den afslaan naar de Kwaremont, bleek het linksaf te zijn. Omdat de E3 Prijs een week eerder van de an dere kant kwam." De fietsen worden van het dak ge haald. Langs de kant van het asfalt- weggetje ligt een metershoge sta pel kasseien. „Oscar, ze gaan het he le parkoers vol leggen met keien," grapt Maassen. Freire lacht als een boer met kiespijn. Waar we precies zijn? Dekker zegt het niet te we ten. „In de koers herken ik alles, maar vraag me niet hoe al die hel lingen en stroken ten opzichte van elkaar liggen." Ze blijken vlak in de buurt van de Wolvenberg te zijn aangekomen. Dekker probeert het simpel te houden voor Freire. „Dit hele gebied is shit", zegt hij met een weids armgebaar. „Daarna gaat het wel weer." Samen met Horrillo trekt Freire zich op gang. Een wagen voorop. De andere er achter. Harder dan 30 per uur gaat het zelden. Hier en daar dient de voorbode van 'De Ronde' zich al aan. Gemeentewer kers poetsen de wegen op en links en rechts worden enorme tenten opgezet. Op de Kwaremont veroor zaakt het bouwverkeer een enor me modderbende. Freire gaat er ge fronst lachend overheen. De met mortelvoegen gereno veerde Koppenberg wordt even la ter vlotjes genomen. „Gelukkig is het warm", zegt Maassen. „Daar door kunnen ze het rustig aan doen. Is het koud dan moet je har der rijden en ik weet niet of dat had gekund vandaag. Dan waren hun benen volgelopen omdat ze een zwaar weekeinde achter de rug hebben." Na de Koppenberg brengt een fla con motorolie uitkomst om de ket ting van Freire beter te laten rond draaien. Freire vraagt wat er nu komt. „De Steekbeekdries", zegt Dekker. Freire kijkt hem vragend LENGTE KLIM GEMIDDELD STIJGINGSPERCENTAGE HELLINGEN 1. Kluisberg 1250m 5,37. 10. Berg Ter Stene 1300m 5,0% 2. Nokereberg 375m 5,97. 11Leberg 950m 4,2% 3. Molenberg 4, Wolvenberg 463m 645m 7,07. 7,9% 12. Berendries 13. Valkenberg 940m 540m 7,0% 8,1% 5. Oude Kwaremont 6.Paterberg 2200m 360m 4,07. 12,9% 14.Tenbosse 15. Eikenmolen 450m 610m 6,97. 5,97. 7. Koppenberg 8.Steenbeekdries 600m 700m 11,6% 5,37. 16. Muur-Kapelmuur 17. Bosberg 475m 980m 9,37, 5,87. W www.rw.be 9. Taaienberg 530m 6,6% mmmmmmmmmmrnrnrn aan. „Hier ben je zaterdag ook ge weest, maar toen kwam je van de andere kant." Freire kijkt hem nog vragender aan. „Vergeet het alle maal maar", stuurt Dekker zijn pu pil lachend weer op pad. „We hebben gekozen voor een an der systeem", legt Dekker uit als Freire weer op de fiets zit. „De ver kenning is er voornamelijk voor ons. We maken aantekeningen van met name herkenningspunten. Zo kunnen we Oscar zondag vanuit de wagen vertellen wat er gaat ko men en wat er moet gebeuren. Hoeft hij het zelf allemaal niet te onthouden." Op weg naar de Taaienberg zwaaien de Spanjaarden vrolijk naar de vakantie vierende jeugd van Etikhove. Plots, in de buurt van Edelare, knijpt Freire in de remmen. Zijn oog is gevallen op een fietsenzaak. „Mijn zadel moet omhoog. Door de regen van zon dag is mijn zadelvulling ingezakt." De fietsenmaker geeft de Span jaard - nadat hij zelf de zadelhoog te heeft aangepast - een inbussleu- tel mee voor onderweg. „Wat het moet kosten? Niks. Ik peins dat jul lie Hollanders zijn." Na de Tenbossestraat knijpt Freire op weg naar Geraardsbergen op nieuw in de remmen. „De rest ken ik wel. Ik stop er mee", zegt hij. Hij weet toch wel wat hem zondag vooral te wachten staat: „Stress. De hele dag lang is de koers nerveus." Of hij deze zonnige maandag ook nog heeft genoten van het Vlaam se land. „Natuurlijk." Ondanks zijn weerzin tegen het het rijden in de Vlaamse achtbaan, beseft hij ook wel waarom hij zondag bij moet zijn. „Het prestige van deze wed strijd is enorm. Het is de mooiste Freire: 'Het is de mooiste koers die er is... om te volgen op de televisie' koers die er is... om te volgen op de televisie." Hij lacht weer. Hij kan nu ook la chen om zijn eerste kennismaking met Vlaanderen. „In mijn eerste jaar als prof reed ik bij Vitalicio. Nu moet je weten dat in een Spaanse ploeg alleen de jongeren en de renners die uit vorm zijn, in het voorjaar naar de noordelijke klassiekers worden gestuurd. De anderen krijg je er niet heen. Op zich had ik er wel zin in die dag. Tussen de eerste en tweede ravitail lering zat ik nog in de eerste groep van zestig renners. Toen reed ik lek. Het veld lag uiteen en mijn ploegleider was ver weg. Dan maar de neutrale wagen roepen. Ik stak mijn hand op en... die reed ge woon door. Die mannen zullen ge dacht hebben: da's een Spanjaard, die zal wel opgeven. Gekke men sen, die Belgen." 92e Ronde van Vlaanderen Zondag 6 april 2008 Totaal: 264 km AA= Hellingen Gavere Nokere Torhout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44