Zeeland modieuzere jas aan 'Ik kijk er al maanden naar uit' Volop creativiteit in belaagde mosselsector Prijs Grote Clubactie korfbalclub Seolto Werkzaamheden bij Markiezaat (A4/A58) Rijkswaterstaat sluit buizen Vlaketunnel af Zeelandbrug weer nachtje afgesloten Nieuw programma gaat op zoek naar de mens achter het nieuws. Mosselkweek op land inspireert deelnemers cursus schelpdierteelt. PZC Zaterdag 5 april 2008 3 7 VLISSINGEN - De Vlissingse korfbal vereniging Seolto krijgt 450 euro extra van de Grote Clubactie, om dat de club zich al vroeg had inge schreven. Vroege vogels kregen de vraag voorgelegd wat zij zouden doen met het extraatje. Het geld wordt gebruikt voor sportshirts voor vier- en vijfjari gen en voor korfbalclinics op basis scholen. Van het geld profiteren dan drie doelgroepen: de korfbal sport in het algemeen, Seolto zelf en alle kinderen in de wijk. GOES - Rijkswaterstaat voert zater dag 12 april van 7.00 tot 18.00 uur onderhoudswerkzaamheden uit op het knooppunt Markiezaat. De verbindingsweg voor verkeer ko mende vanuit Bergen op Zoom (A4/A58) in de richting Antwer pen (A4) is afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid en moet rekening houden met een langere reistijd. Gele borden langs de weg geven de omleidingsroute aan. Bij slecht weer wordt het werk uitgesteld. VLAKE - Rijkswaterstaat heeft voor enige verwarring gezorgd in de communicatie over een afsluiting van de Vlaketunnel. De afsluiting van de Noordbuis is van maandag 7 april 19.30 uur tot en met dins dag 8 april 6.00 uur. In die tijd wordt het verkeer van de richting Bergen op Zoom naar Goes omge leid via de N289 (route 3). De zuid buis wordt de volgende nacht afge sloten. De omleiding gebeurt dan via route 4. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 7 op dins dag 8 april afgesloten voor al het wegverkeer. Rond middernacht tot ongeveer 05.00 uur is de brug wegens werkzaamheden niet toe gankelijk. Bij de brug en de toelei- dingswegen staan informatiebor den voor een alternatieve route. In geval van nood is het mogelijk am bulances te laten passeren. Er wordt onder meer gewerkt aan ap paratuur voor de trajectcontrole. De studio waarin Mirjam van Wouwe het nieuws leest, heeft een nieuw decor gekregen. foto Ruben Oreel door Dewi Gigengack Twee meiden die de provin cie intrekken op jacht naar de mens achter het nieuws. Dat is de formule van het nieuwe programma 'Wie Nu' van Omroep Zeeland. Hierin gaan Mirjam van Wouwe (28) en Mieke Valk (24) el ke week bij iemand thuis langs om zijn of haar verhaal te horen. „Het is een fijne afwisseling op het ge sprek aan tafel in de studio", vindt verslaggeefster en nieuwslezeres Van Wouwe. De intro van Wie Nu ziet er snel en flitsend uit. Al rennend, met de trein en met de auto gaan de jour nalisten op pad. Wordt het pro gramma ook zo flitsend? „Het is in derdaad luchtiger en brutaler dan wat we tot nu toe gedaan heb ben", vertelt Van Wouwe. „Men sen zijn in hun eigen omgeving ook losser dan in de studio. Ze pra ten makkelijker. Zo'n live-uitzen ding met al die lichten en camera's maakt toch meer indruk." Wie Nu is geen jongerenprogram ma. „Het is gericht op een publiek tussen de 35 en 55 jaar. Maar het is niet zó gemonteerd dat zestigplus sers er zere ogen van krijgen." Wat is er dan nieuw en fris aan? „Het programma gaat om één per soon. Het is een portret van ie mand, dat ongeveer negen minu ten duurt. De aanleiding is een nieuwsfeit, maar het kan alle kan ten opgaan. Stel, iemand heeft een raar schilderij aan z'n muur, of kaplaarzen in de gang staan die he lemaal onder de modder zitten. Dan zou ik daar iets over vragen." 'Een metamorfose was zeker niet overbodig. Eindelijk weg met die saaie bruine tafel!' Die nieuwe aanpak was wel even wennen. „Als verslaggever ben je gewend boven op het nieuws te zitten. Dat doen we in Wie Nu juist niet. Toen ik voor een nieuws item op pad ging, begon ik vóór een interview altijd een luchtig ge sprekje om het ijs te breken. Of, als ik iets aparts zag wat niks met het onderwerp te maken had, vroeg ik daarnaar. Gewoon, uit nieuwsgierigheid. Maar dat was dan niet voor de uitzending. In Wie Nu zouden we die gesprek ken wél gebruiken, juist omdat je zo meer komt te weten over een persoon." Ook de studio, waar Van Wouwe het nieuws leest, heeft een strak, nieuw decor gekregen. Veel wit, met blauwe lichtbakken. „Ja, mooi hè? Ik kijk er al maanden naar uit om daar te werken. Een metamor fose was niet overbodig. Eindelijk weg met die saaie bruine tafel!" Wie Nu, vanaf 9 april elke woens- dag om 18.23 uur op Omroep Zee land. Daarna elk uur herhaling. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Aan creativiteit én ge voel voor humor zal de Zeeuwse mosselsector niet ten onder gaan. Zeventien cursisten sloten gisteren in de Hogeschool Zeeland in Vlis- singen de cursus schelpdierteelt af. Het gezelschap bestond uit mos selkwekers vermengd met land bouwers en studenten van de Ho geschool. De ideeën waren niet di rect revolutionair, maar wel inspi rerend. Vooral mosselkweek op land had de creativiteit geprikkeld. Al lijkt deze nieuwe tak van sport wat betreft kosten nog een stap te ver. Wat aan mosselkweker Ben Schot uit Zierikzee, mede-eigenaar van viskwekerij Neeltje Jans bij de Oosterscheldekering, de cynische grap ontlokte: „Ja, dan ga je eens goed failliet." De grap was gericht aan het adres van de Zierikzeese agrariër Kees Hanse, die - het was te merken tij dens zijn presentatie - zestien jaar in het onderwijs heeft gezeten. Hij hield een gloedvol betoog over het opkweken van kleine mosselen tot consumptiemosselen direct achter de Oosterscheldedijk nabij Ouwer- kerk. De bedenkers van het plan - naast Hanse de landbouwers Bart Kik en Herman Deïst en mossel kweker Wout van den Berg - wil len de kleine mosselen via de vei ling in Yerseke kopen en in een re cordtijd van twee weken vetmes ten tot eetbare mosselen. Veel algen zijn voor dit productie proces nodig en dat is het struikel blok. Het kost nog een vermogen om doelmatig algen te kweken. Een kilo Zeeuwse landmosselen uit Ouwerkerk komt op ruim zes a zeven euro, ook omdat de investe ringen in gebouwen, bassins en grond fors zijn. „Tenzij je het veel groter aanpakt", draafde Hanse door. Hij baande met die opmer king het pad voor de grap van kwe ker Ben Schot. Mosselkwekers, studenten van de Hogeschool Zeeland en land bouwers volgden cursus schelp dierteelt en presenteerden giste ren in Vlissingen hun ideeën. Dezelfde Ben Schot en Jan Schot hadden kort daarvoor hun ideeën over mosselkweek op slechte land bouwgronden gepresenteerd. Hoe enthousiast zij hun bijdrage ook le verden, ze lieten tot slot blijken er nog weinig in te zien. „Nergens ter wereld worden mosselen binnen dijks gekweekt", stelde Ben Schot. „Met veel geduld, geld en inzet is het wellicht mogelijk." Toch wa ren er lichtpunten. Zo werd druk gesproken over welke algen nodig zijn en hoe diep de bassins moe ten zijn (twee meter). Prins en Dingemanse uit Yerseke gaat bo vendien in de Olzendepolder echt aan de slag met een proeftuin voor binnendijkse mosselkweek. Behal ve met de technische en financiële haalbaarheid zal bij deze nieuwe activiteit ook rekening gehouden moeten worden met een kritische 'maatschappij', waarschuwde stu dent Pleun Boone. „Hoed u voor het etiket 'bio-industrie'." Gedeputeerde Marten Wiersma (GroenLinks) reikte de certificaten uit. Hij moest het natuurlijk over het verbod op mosselzaadvisserij in de Waddenzee hebben. „Verlaat de schuttersputjes", richtte hij zich tot zowel natuurorganisaties als de mosselsector. Wiersma prees ver volgens alle creativiteit. „Dat is een deel van de oplossing voor de actu ele problematiek." „Ja, dat was zo", kon kweker Wout van den Berg niet nalaten te reageren, „toen wij nog tot 2020 de tijd hadden om te verduurzamen. Die tijd is ons niet- meer gegund."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39