Zeeland Omroep Zeeland trekt zeeland ^,rnr;rvfö,r~'. Interimdirecteur Hendriks leidt GGD bij fusieplan gezondheidsdiensten Klierende pubers zijn geen reden voor mishandeling, vindt justitie Toenadering tussen drie hulpinstellingen krijgt steun van gemeenten. 36 I Zaterdag 5 april 2008 PZC 29 Aanmelden kan via 0166-663901 of info@degouden-leeuw.nl. MIDDELBURG - Officier van justitie E. Bethlehem was het gisteren bij de politierechter roerend eens met een 42-jarige Adelaar. Puberende meiden kunnen gigantisch klie ren, maar het is geen reden voor mishandeling. En dat was nu net waar de Axelaar voor terechtstond. Midden december ontstond er bin nen het gezin onenigheid over de verzorging van de hond. Het meis je gedroeg zich nogal provocerend en de Axelaar kreeg de bekende middelvinger toebedeeld. De doch ter liep naar de keuken en de Axe laar ging er achteraan. Hij pakte haar stevig bij de arm en gaf haar - door Claudia Sondervan U bent aangewezen als verkenner in Zeeland om zoveel mogelijk Zeeuwse makers van streekeigen, ambachtelijke etenswaar te strikken voor het evene ment Terra Madre? „Haha. Nu ja. Ik ben als restauranthouder actief in de Stichting Promo tie Oosterscheldekreeft. De Oosterscheldekreeft is één van de streekei gen producten die internationaal erkend zijn in de Ark van Smaak van Slowfood International. We benaderen vooral producenten via organisa ties als de Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie en Van 't Zeeuwse Land. Maar we zoeken ook producenten die daar niet bij aangesloten zijn." Dat kan niet moeilijk zijn. Zeeland heeft toch volop streekeigen lekkernijen? „Zeker. Maar we hebben hier ook te maken met een behoudend kli maat. Dat maakt het een beetje moeilijk waar het de bezetting van het streekproductenplein op zondag 18 mei betreft. Er zijn mensen die deel name op zondag uit hun geloofsovertuiging moeilijk vinden. Zaterdag 17 mei is geen probleem, animo genoeg. Maar we willen graag de mensen en producten die er zaterdag zijn, ook op zondag laten zien." Wat gebeurt er tijdens Terra Madre? „Terra Madre is afgeleid van de manifestatie voor duurzaam geprodu ceerd voedsel van Slowfood International in Turijn. We zijn bezig een Zeeuws Convivium op te richten, een regionale afdeling van Slowfood Nederland. We willen die tijdens Terra Madre presenteren. Slowfood is een hot item, mensen zijn geïnteresseerd in duurzaam. Het lijkt wel een beetje op het festival Smaek van Zeeland. Er zijn 's ochtends vanaf half elf tot in de avond smaaktheaters, smaakpleinen, een markt van Neder landse wijnen en natuurlijk een restaurant." Hoe ziet de oogst er tot nu toe uit? „Er zijn vier fora ingedeeld naar thema: over vis- en schaaldieren - ik denk aan paling, de platte Zeeuwse oester, natuurlijk de mosselen; over vlees en gevogelte - dan heb je het over Thools en Schouws lam en bij voorbeeld duinkonijn; over zuivel - daar komen de diverse kazen en kwarks aan bod; en groenten en fruit - dan komen de Thoolse vroege aardappel en het Zeeuws bintje ter tafel." Een nieuwe huisstijl, nieuw decor, nieuwe website, nieuwe programmering. Omroep Zeeland ondergaat een gedaanteverwisseling. Het resultaat is vanaf maan dag te zien en te horen. door Rolf Bosboom Het is een metamorfose, een extreme makeover zelfs, ben je in eerste in stantie geneigd te zeg gen. Want er verandert nogal wat bij de regionale omroep. Het uiter lijk wordt ingrijpend opgefrist: flit- sender, dynamischer vooral. Ach ter deze complete restyling gaat echter nog altijd de vertrouwde re gionale radio- en televisiezender schuil, want wie had bijvoorbeeld gedacht dat Trugkieke ooit nog eens de belichaming van de ver nieuwing van Omroep Zeeland zou worden? „We trekken een nieuwe jas aan, een wat modieuzere jas", zo om schrijft hoofdredacteur Edwin van Laar de operatie waaraan onder grote druk ('een heksenketel') de laatste hand wordt gelegd. Hij is pas enkele weken aan de slag in Oost-Souburg en vormt samen met directeur Monique Schoonen - al wat langer in functie - de nieu we leiding. De huidige veranderin gen zijn overigens niet het directe gevolg van de wisseling van de wacht, maar was al ingezet onder hun voorgangers Flip Feij en inte rim Henk ten Oever. Ook al scoort de omroep steevast hoog in vergelijking met andere re gionale zenders, de vernieuwing komt zeker niet voor haar tijd. Op televisie dateerde de basisvorm- geving nog van 1997, toen de eer ste stappen werden gezet op het tv-gebied. Dat gaf weliswaar iets vertrouwds maar maakte ook een wat belegen of gedateerde indruk. Bovendien was het gemor van kij kers en luisteraars over verdwijnen de programma's, vertrekkende kopstukken en het grote aantal herhalingen de laatste tijd niet van de lucht. Tegelijkertijd wilde de omroeplei- ding de zaak niet dusdanig op de schop nemen dat trouwe kijkers en luisteraars zich er niet meer in herkennen. „We hebben zorgvul dig afgewogen welke elementen we wilden behouden en welke ver nieuwen", zegt Van Laar. „We wil len geen kijkers en luisteraars kwijt, maar wel erbij." Dat bete kent: verbreding van de doelgroep, waarbij vooral naar het jongere pu bliek wordt gekeken, al geeft Moni que Schoonen aan daarvan niet al te hoge verwachtingen te koeste ren. „Het blijft heel moeilijk om 'Zorgvuldig is afgewogen wat we wilden behouden en wat we wilden vernieuwen' ze te bereiken. Daarvoor is de con currentie te groot." De gedaantewisseling die Omroep Zeeland maandag ondergaat, is in grijpend. Het logo - op tv zelfs driedimensionaal - is een stuk ei gentijdser geworden. Alles waar Zeeland voor staat is voortaan sa mengebald in een Z. Het moderne decor oogt aanzienlijk professione ler, zakelijker ook. De nieuwe web site laat zich nauwelijks nog verge lijken met de huidige. Wie de nieuwe programmering goed doorneemt, merkt echter dat de vernieuwing toch vooral cosme tisch is. Vertrouwde programma's keren in nieuwe gedaanten terug. Nieuws heet voortaan Zeeland Nu en wordt op tv wat langer, met meer aandacht voor 'verdieping' volgens het meisje en haar moeder - een trap tegen de knie. „Gelo gen", zei hij. Hij had haar niet ge trapt maar een schoen naar haar gegooid en het gooien met een schoen was in zijn visie geen mis handeling. Politierechter L. van Dij- ke verschafte hem direct duidelijk heid: „U heeft haar stevig beetge pakt en of u haar nu heeft getrapt of met een schoen geraakt: het is allemaal mishandeling." Hij veroor deelde de man tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee we ken. Ook moet hij vijftig uur taak straf uitvoeren van een eerder von nis. Er was een hogere straf geëist. t i< s -w* w (iM: en bijvoorbeeld kunst en cultuur. Het NOS-journaal van zes uur wordt niet meer doorgegeven, zo dat de eigen uitzending meteen op dat tijdstip kan beginnen. Het ach tergrondprogramma Desalniette min reïncarneert als Nu aan tafel, dat op maandag, dinsdag en don derdag wordt uitgezonden, met op nieuw Peter Joosse als presentator. Echt nieuw is Wie nu op woens dag, waarin Mieke Valk en Mirjam van Wouwe op zoek gaan naar mensen achter het nieuws. Op vrij dag neemt Edwin de Kort in Nu de week met een vast panel de week door, als tv-variant op Zeeuws diep. Verder komt er op maandag een nieuw sportprogramma (De wed strijd), op woensdag 'op veler ver zoek' herhalingen van Muis Leeuw op donderdag kunst en cul tuur in De kunstkeet en op vrijdag - terug van weggeweest - De Zeeuw van Vlaanderen. Ook Trugkieke, waarvan even spra ke was dat het mogelijk zou ver dwijnen, komt terug. Op de dins dag nu, maar dan wel gepimpt. Er worden voortaan niet alleen films uit de oude doos vertoond, maar ook steeds verbindingen gelegd met het heden. „Trugkieke is een sprekend voorbeeld van de ver nieuwing van Omroep Zeeland", zegt Edwin van Laar. „Er is een duidelijke verdiepingsslag aange bracht. Ik ben echt onder de in druk van de afleveringen die ik al heb gezien." In het weekeinde blijft het, net zo als nu, bij herhalingen. Dat is me de een financiële overweging, zegt Monique Schoonen. „De focus ligt op doordeweeks. Het is wel ons streven om, als de situatie het toe laat, vanaf eind dit jaar of begin volgend jaar ook op zondag nieuws te gaan brengen." De radioprogrammering blijft op vallend overzichtelijk en 'horizon taal', met driemaal daags nieuws in Zeeland Nu, het magazine-ach- tige De ochtend en 's middags mu ziek. Alleen op zondagochtend zijn er wat andere programma's, met onder meer verzoekplaten in Op verzoek (met Elias den Hollan der) en Het geheim van de Smit, waarin Luc Smit in gesprek gaat met een Zeeuw over zijn of haar visie en drijfveren. En voor wie zich zorgen maakt over de inbreng van de stem des volks: ook Zegt u het maar blijft. door Claudia Sondervan GOES - Frits Hendriks gaat de GGD Zeeland als interimdirecteur leiden in de verkenningen naar mogelijk samengaan met de ramp hulpdienst GHOR en ambulance dienst RAVZ. Zijn benoeming en dat toekomstperspectief kregen gis teren de volledige instemming van de vertegenwoordigers van de der tien Zeeuwse gemeenten die het GGD-bestuur vormen. Huidig GGD-directeur Victor Slen ter stapt per 1 mei over naar het Capaciteitsorgaan dat de toelating tot geneeskundige opleidingen re guleert. Een unieke kans, noemde Hulster burgemeester Mulder de samenloop dat de drie organisaties uit de publieke gezondheidszorg de directeursfunctie vacant heb ben en schaalvergroting zoeken. Schouws wethouder Houtekamer en Kapels burgemeester Kramer wilden meer weten van de inte rimdirecteur en diens opdracht. De 'stammenstrijd' die hem te wachten staat is iets anders dan de GGD op de rails houden, zei Kra mer. Volgens voorzitter Liefting heeft Hendriks zijn sporen in het Zeeuwse verdiend. De Tholenaar deed net als Slenter de opleiding sociale geneeskunde en werkte tot 1996 bij diverse GGD's in het land, het laatste bij de GGD West-Bra bant. Sindsdien is hij als zelfstan dig adviseur in de zorg betrokken bij interimschappen en projecten in het hele land. In Zeeland ver leende hij eerder diensten aan de GHOR en RAVZ rond de over gang naar het nieuwe millennium, toen er vrees was dat er op grote schaal computerstoringen zouden optreden bij de hulpdiensten, en bij de versnelde voorbereiding op een grieppandemie op last van het ministerie van VWS. Hij was van 2005 tot in 2007 interimdirecteur voor de huisartsenposten in Noord- en Midden-Zeeland. Naam: Maurice de Coninck Leeftijd: 37 jaar Woonplaats: Scherpenisse Beroep: patron-cuisinier De Gouden Leeuw VIER VRAGEN OVER ^2EM2 Ambachtelijke, duurzame streekproducten en slowfood zijn de sleutelwoorden bij de tweedaagse manifestatie Terra Madre, 17 en 18 mei op het Abdijplein in Middelburg. beglazing kunststof kozijnen aluminium kozijnen hardglazen deuren en puien rolluiken en zonwering www.versluisenwilleboer.nl versluis willeboer «»wf If*. vk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38