Windows XP langer in verkoop deOndernemer.ni Oeso: ontwikkelingshulp is nog niet voldoende Kan goede reclame voor mijn bedrijf ook gratis zijn? Besturingssysteem Vista blijft Microsoft in strijd om de klant opspelen. Gratis uw bedrijf presenteren en méér. Donorlanden blijven achter met besteden van extra 50 miljard dollar. ASML vergroot capaciteit microchips MySpace begint online muziekdienst Joop van den Ende neemt belang in Hyves KLM wil voor reizigers geschillencommissie Friesland Bank trotseert kredietstorm Arbeiders ArcelorMittal vernielen directiekantoor PZC Zaterdag 5 april 2008 1 9 Home Mijn Regio Mijn Netwerk deOndernemer.nl is hét business-to-business platform van Nederland. Een plek waar u zich kunt profileren en presenteren, waar u kunt zoeken en gevonden kunt worden en waar u in contact komt met collega-ondernemers. En via ons inkoopvoordeel- programma profiteert u van vele kortingen. Meld u dus nu gratis aan bij de grootste regionale kennisbron voor ondernemers. Gericht op succes MIAMI - Microsoft houdt het bestu ringssysteem Windows XP langer dan gepland op de markt. Produ centen en gebruikers van wat Mi crosoft 'uiterst goedkope pc's' noemt, kunnen het systeem nog tot 2010 installeren. Dat heeft de Amerikaanse softwaregigant laten weten. Oorspronkelijk zou Windows XP vanaf juli dit jaar niet meer ver krijgbaar zijn. Dat was al een ver lenging van de deadline die Micro soft eerder op januari dit jaar had gesteld. De opvolger van Windows XP, Vista, is al ruim een jaar op de markt. Microsoft wil graag dat ie dereen op dat besturingssysteem overstapt, maar consumentenorga nisaties zijn vaak niet te spreken over Vista. Volgens waarnemers wil Microsoft met het langer in de verkoop hou den van Windows XP voorkomen dat concurrent Linux er met de markt voor lichte computers van door gaat. Veel goedkope pc's en kleine laptops hebben te weinig ge heugen om het zware Vista te draaien. De Taiwanese computerfa brikant Asus installeert bijvoor beeld op zijn budget-laptop Eee PC standaard Linux. door Sal Stam DEN HAAG - Rijke landen geven nog altijd veel te weinig hulp aan arme naties. De toezeggingen die de rijke landen drie jaar geleden deden, zijn slechts ten dele nageko men. Dat heeft de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ont wikkeling (Oeso) gisteren gemeld in een rapport. Donorlanden spraken af in 2005 in het Schotse Gleneagles en op een speciale top van de Verenigde Naties om in 2010 50 miljard dol lar extra te besteden aan ontwikke lingshulp. Uit voorlopige bereke ningen van de Oeso blijkt dat er tot nu maar 16 miljard dollar is uit getrokken. Volgende maand komt de Oeso met nadere bijzonderheden. Uit het overzicht dat de in Parijs gevestigde denktank gisteren publi ceerde, blijkt dat de belangrijkste donorlanden vorig jaar samen 103,7 miljard dollar uitgaven aan ontwikkelingshulp. Dat is iets min der dan de 104,4 miljard in het jaar daarvoor. De Oeso zegt dat de afname sa menhangt met eerdere program ma's voor schuldenverlichting voor met name Irak en Nigeria. Als deze schuldenverlichting bui ten beschouwing wordt gelaten, was er sprake van een toename van 2,4 procent in de uitgaven voor ontwikkelingshulp. In concrete bedragen gaven de Ver enigde Staten het meeste geld uit aan ontwikkelingshulp: 21,8 mil jard dollar. Toch voldoet de VS nog lang niet aan de VN-norm voor ontwikkelingshulp voor rijke landen van 0,70 procent van het bruto nationaal product. Nederland voldoet met 0,81 pro cent wel aan die norm. EINDHOVEN - ASML heeft gezegd dat het concern rond 2015 in staat is chipmachines te leveren die de tails van slechts elf nanometer (een nanometer is een miljoenste millimeter) op een chip kunnen af beelden. Dat is mogelijk door ex treem ultraviolette straling in het productieproces te gebruiken. ASML levert vooral machines die afbeeldingen tot minimaal 45 na nometer op halfgeleiders kunnen produceren. Dankzij de voortdu rende verkleiningen van details op chips is het bijvoorbeeld mogelijk om betere geheugenkaarten voor mobiele telefoons te maken. LOS ANGELES - Netwerksite MySpa ce begint een online muziekdienst samen met de platenmaatschap pijen Sony BMG Music, Universal Music en Warner Music. Dat heb ben de muziekondernemingen gis teren laten weten. Met de nieuwe dienst kunnen ge bruikers gratis muziek luisteren en videoclips bekijken. Het downloa den van muziek kost wel geld. Financiële details van de samen werking worden niet naar buiten gebracht. Momenteel domineert iTunes Music Store van Apple de markt van online muziek; MySpa ce kan met de dienst de concurren tie aangaan met Apple. AMSTERDAM - Joop van den Ende en Hubert Deitmers nemen via hun bedrijf Van den Ende 8c Deit mers een substantieel minder heidsbelang in de vriendensite Hy ves. Het gaat volgens een woordvoer der om een 'sterk' belang. Op de schaal van Mock betekent dit een belang van tussen de 20 procent en 30 procent. Deitmers was sinds 2005 al aan deelhouder in Hyves. Van den En de Deitmers gebruiken hun Crossmedia Fund om te investe ren in Hyves. Dat fonds heeft een omvang van 100 miljoen euro. AMSTELVEEN - De luchtvaartmaat schappij KLM wil een onafhanke lijke geschillencommissie opzetten die klachten behandelt van reizi gers over luchtvervoerders. De nieuwe commissie zal ongeveer hetzelfde doen als de al jarenlang actieve Geschillencommissie Rei zen, maar is op vliegreizen gericht. Passagiers kunnen er terecht met klachten over vertragingen, annule ringen en overboekingen. LEEUWARDEN - De beleggingsporte feuille van Friesland Bank heeft weinig last van de kredietcrisis. De zaken- en particulierenbank moest op één miljard euro aan be leggingen 35 miljoen euro afboe ken. Dat maakte Friesland bank gisteren bekend bij de presentatie van de jaarcijfers. De bank boekte een recordwinst van 121 miljoen euro, 13 miljoen euro meer dan een jaar eerder. GANDRANGE - Werknemers van een staalfabriek van ArcelorMittal in Frankrijk hebben gisteren het kantoor van hun baas kort en klein geslagen. De actie volgde op de mededeling van de directie dat er honderen banen zullen worden geschrapt. De gemoederen in de staalfabriek in Gandrange liepen hoog op tijdens een bijeenkomst van de di rectie met de vakbonden. Leden van de vakbond CGT mochten niet bij de ontmoeting zijn. Zij vochten vervolgens een ruzie uit met de leden van een andere vakbond en liepen toen door naar het kantoor van de directeur van de fabriek. ArcelorMittal, vorig jaar ontstaan uit een fusie van het Indiase Mittal en het Europese Arcelor, is het grootste staalconcern ter wereld. Het bedrijf wil in Gandrange 575 banen schrappen. Dat is meer dan de helft van het aantal mensen dat er in dienst is. foto Christopher Courtois/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19