Buitengebied Nog even in winterslaap De dijken van heer Arend pJabMfj GUtf"' De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- joumaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. PZC Zaterdag 5 april 2008 1 7 Afgezien van de zeldzame heikikker, die plaatselijk in de duinen voorkomt, komen in Zeeland drie soorten voor. Ze hebben elk hun ei gen actieve periode. Van de bruine kikker zwemmen al volop kikkervisjes rond. De boomkikker ontwaakt rond deze tijd uit zijn winterslaap. De groene is pas over enke le weken te verwachten. Groene kikker. foto Chiel Jacobusse door Chiel Jacobusse De groene kikker is de bekendste kikkersoort. De bruine leidt een nogal stil en teruggetrokken leven en laat zich nauwelijks horen. De zachte roep valt alleen kenners op. De boomkikker is weliswaar luidruchtiger, maar komt maar heel plaatselijk voor; in Zee land voornamelijk in de Zwinstreek, zuidelijk tot Aarden burg. De groene kikker is echter door de hele provincie te vinden. Het luidruchtige kwaken zorgt ervoor dat deze soort ook altijd wordt opgemerkt als hij ergens opdoemt. En dat is steeds vaker het geval. De 'boerennachtegaal' was een halve eeuw geleden in Zee land veel schaarser dan nu. De uitbreiding wordt vaak in verband gebracht met de verbetering van de waterkwaliteit, maar dat is hooguit de helft van het verhaal. De andere helft is wat minder rooskleurig. De groene kikker heeft na melijk sterk kunnen profiteren van de verzoeting van onze binnenwateren. En die is, althans uit natuuroogpunt, niet onverdeeld gunstig. Er spelen nog meer oorzaken een rol in het floreren van de groene kikker. De vele tuinvijvers zijn ook vaak door groe ne kikkers bevolkt. Ze komen soms spontaan, maar vaak worden ze ook door de mens een handje geholpen door het uitzetten van kikkerdril of-visjes. Omdat het om een beschermde soort gaat is dat wettelijk verboden. Hoewel er altijd over 'de' groene kikker gepraat wordt, gaat het in feite om drie verschillende soorten. De meerkikker leeft in wat grotere waterpartijen en de grootste van de drie. De poelkikker is klein van formaat en geeft de voor keur aan kleinere watertjes. In Zeeland verreweg het ge woonst is de bastaardkikker of middelste groene kikker die in allerlei wateren voor kan komen. De verschillende groene kikkers zijn op het oog nauwelijks uit elkaar te houden. Weliswaar geeft het formaat en het type leefgebied enige aanwijzing, maar ook niet meer dan dat. Om de dieren met zekerheid op naam te brengen moe ten metingen van een klein knobbeltje op de tenen uitsluit sel geven. Dat is specialistenwerk wat veel ervaring vereist. Een beter aanknopingspunt biedt de roep van de dieren. Elke soort heeft bepaalde kwaakgeluiden die de anderen niet hebben. Hoewel groene kikkers in alle Zeeuwse regio's voorkomen zijn ze niet overal even gewoon. Bezuiden de Westerschel- de is de groene kikker tamelijk schaars. Het is wel opval lend dat voor veel de Westerschelde een waterscheiding vormt in het verspreidingsgebied. Zeeuws Vlaanderen heeft weinig rugstreeppadden en groene kikkers, maar juist wel weer zeldzame soorten als de alpenwatersalamander en de boomkikker. Die soorten komen daar ook al heel lang voor, want in Zeeuws Vlaanderen is het binnenwater altijd veel zoeter geweest dan in de rest van de provincie. Grenzen in de verspreiding van soorten vervagen vaak door menselijke activiteiten. Het uitzetten van groene kikkers in vijvers is een voorbeeld, maar ook de opzettelijke introduc tie van boomkikkers in de Schouwse duinen. Hoe aardig dat op het eerste gezicht misschien lijkt; de natuur verliest aan streekeigenheid en oorspronkelijkheid en dat is eigen lijk eerder verlies dan winst. Juist het feit dat ieder gebied zijn eigen karakteristieke soorten heeft maakt natuurstudie en natuurbeleving zo boeiend. tekening Adri Karman Het kustgebied van de Zeeuwse delta werd vanaf de eerste bedij kingen intensiever bewoond dan voor die tijd. De eerste vermeldin gen van nederzettingen en nog be staande dorpen dateren uit de tien de eeuw. Van 's Heer Arendskerke stamt de eerste optekening uit 1275. Heer Arend, naar wie het dorp waarschijnlijk genoemd is, was een telg uit het voorname ge slacht Van Schenge. Dit had het recht van aanwas van al het land tussen Walcheren en Zuid-Beve land en speelde een belangrijke rol in de westwaartse bedijkingen van Zuid-Beveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 17