Nieuwe raadkaart Dominee was wild van eend leder het ziene 1 6 Zaterdag 5 april 2008 PZC In de serie historische Zeeuwse dorpsgezichten opnieuw een ansicht kaart uit de collectie van Hans Lindenbergh. De vraag luidt welk dorp deze keer is afgebeeld. Oplossingen kunnen tot en met donderdag 10 april worden gezonden naar: Redactie PZC Buitengebied., postbus 31, 4460 AA, Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzen ders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. Qroms uit Cats door Willem Staat Tientallen lezers herkenden de raadkaart van vorige week meteen. Zo ook Lau Eikenhout uit Middelburg: „Dat zag'k heliek: da's m'n heboor- tedorp. Da's Kas." Afgebeeld is de Voorstraat (nu Dorpsstraat), met op het eind de Nederlandse Hervormde Kerk. Het iets meer dan vierhonderd zie len tellende dorp is volgens de Middelburger Kees Stevense voor het eerst genoemd in 1208. Kats werd volgens hem ook 'Subburch- dyc' genoemd. Dat kwam doordat het bedehuis een dochterkerk was van die in West-Souburg. Kats werd, zo schrijft D. E. Tolle naar uit Temeuzen, in 1603 en 1650 getroffen door de pest. Boven dien werd het dorp in 1334 en 1532 door het water verzwolgen Mede door deze opeenstapeling van ram pen bleef Kats klein. Wel staat het nu bekend als kunstenaarsdorp. Stevense meldt dat de kerk dateert uit 1687. Voor die tijd trokken gelo vigen naar een herenhuis in Co- lijnsplaat waar diensten werden ge houden. Tollenaar zegt dat het be dehuis is opgetrokken in 16560. „Het was deze kerk waarvan de predikant ooit tijdens een preek de dienstbode aan de hand van het kijken op zijn horloge waar schuwde dat ze de eend in de oven moest gaan draaien, zodat de ze niet zou aanbranden. Daarop verliet ze de kerk, want een aange brande eend als zondagmiddagpot je was eeuwig zonde." De kaart wordt meestal gedateerd tussen 1900 en 1905, ruim een eeuw geleden dus. Liefst zes lezers weten veel te vertellen over de af gebeelde personen. Een groot won der is dat niet, want de kaart is op genomen in het boekje 'Kortgene in oude ansichten'. In het bij schrift staat: „Rechts op het hek zitten Jaap Rouzel en Piet Tazelaar. Daarnaast Dirk Meulenberg en Jan Verburg. Het kleine mannetje er voor is Piet de Boo en de man met horlogeketting op de buik is Kees Louwerse. Aan de andere kant van de straat staat Edouard Priester met zijn jongste dochter Marie." N. de Looff-Korteknie schrijft over de afgebeelde gebouwen: „In het eerste huis rechts woonde mijn oom Piet, daarnaast kleermaker Mullié. Dan smederij Kesteloo, een paar huisjes verder bakker Maas, daarnaast het café van Meu lenberg (Het Wapen van Kats). Aan de linkerkant (niet zichtbaar) bakker De Graag, daarnaast woon huis timmerman Schroevers en slager Klaassen. Een eindje ver der woonde ikzelf Mijn ouders hadden een winkel met van alles en nog wat. Overdag was mijn va der fietsenmaker en 's avonds kap per. Naast ons timmerman Re- meëus, het gemeentehuis, enkele woonhuizen en kruidenier Fie- man. Er zat nog een snoepwinkel tje tussen van Eikenhout." De waarde bonnen gaan naar: Ni co de Back uit Terneuzen, Chr. Korstanje uit Goes en C. F. Ste vense uit Middelburg. <6 Vierroód wier ze, dat aerme meisje achter de kassa van de supermart mee de klei ne priezen. Ze wier naemelijk deu een klant op een vréselijke manier 't jak uut- gebosseld. Z'ao de waspoeier dubbel aangeslohe en di kwam'n z'n eihen over beklaehe. De toch rume winkel was naebie te klein en ie maekte ze uut vö van aoles. De chef moest d'r bie komme en mee mien 'genöte' d'r vee van 't spektakel. Ik ao toch zö'n meedelieën mee 't kind. Ze zag t'r zó weerloos uut. Je zou j'n aerm om d'r ene slae, mè ik docht da'k dat beter nie kon doe! Natuurlijk was 't eur fout. Neê, ze ao t'r nie om gedae. Mè toch! De 'gedupeerde' klant, die vó zö'n zes euro was benaedeêld, wier pas wat rustiger, toen a de chef geld trug gaf, a bleef n moppere op 'dat stomme ding'. Ik kon 't nie laete om toch even, bie 't weg- gaen, im te vraehen wat a t'n gedaen ao a ze noe es vergete was z'n waspoeier te rekenen. Een gif tige blik, vergezeld van een 'dat zou die trut d'r eihen schuld weze' was mien deêl. Jae, as me zelf tekort gedaen ore, dan is bie som mige 't lontje kort. Mè een foutje in ons eihen voordeel? Dan is 't toch even anders om uut te haen van 'ieder z'n deêl'. Pas docht ik wi an 't voorval in de winkel toen a'k ook onverwachs en onverdiend een voordeêl- tje ao. Mee nog vier andere ao ik, wat a ze in 01- land noeme, een 'lichte lunch' gebruukt in Au- sterlitz, een durpje in Utrecht. Brood, wat kro ketten en waerme sucelaodemelk vó vuuf perso nen. Ik mocht afrekene. Zonder d'r bie nae te dienken betaelde ik twintig euro en oefde niks mi trug omdat het €19,90 was....! M'n aandacht wier naemelijk getrokke deu een speelsen ond, die mee z'n zwaaiende staert een gevaer was vö aoles wat er op de taefeltjes stoeng. Het rekenin getje hieng zö de prullebak in... Me waere a een ènde op weg trug nè Zeêland, toen a 't eten ter sprake kwam. En wat het ge kost ao! Toen besefte ik ineens dat het vee meer dan twintig euro geweest moest ebbe. Me kwae- me saemen in d'n auto d'r achter, da'k nie meer dan d'n elt betaeld ao! En toen zag ik inééns dat meisje in die winkel wi vö m'n. Het was natuurlijk simpeler om ver der 'de boel de boel' te laeten. Austerlitz is nie de plekke wi a ik vee komme! Mè toch..! Ik ao d'r hin vrede mee. Teder het ziene...?' 's Aevens ebbe ik tuus, mee ulpe van 'Google' het telefonnummer gevonden van 't restaurant. De volgende dag drek gebeld en gezeid dat me te weinig betaeld aode. Verbazing an d'andere kant van de lijn. Neê, z'aode hin kastekort, mè 't klop te, m'aodenaebie twintig euro te weinig be taeld. Wat een ongekende eerlijkheid. Ze konde d'r nie over uut. Zunige Zeeuwen, die zöies deeë...! Een stuitje gelee moeste me wi in de buurte we ze van Austerlitz. Ik bin even langs gehae. M'n naeme en de rekeninge waere drek bekend, wan dat soort 'schulden' waere echt een uutzonde- ring. Mee een gratis komme koffie ebbe me ao les afgerond. Jae, wie z'n schuld betaelt, verae- rmt nie! Op 't gezicht van het joenge vrouwtje wat afre kende, las ik de wardering. En da ze in Zeêland nog zö eerlijk bin, dao je zelfs je fiets nie op slot oef te zetten in je schuurtje. As me noe mee z'n aolen meeëlpe dat beeld in stand touwen, dan krieg Zeêland nog wè es 'de waerme douche...'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16