'•rMfrr^eh De Schelde spreekt Cadiz hangt onderuit gezakt tegen de stal N PZC Zaterdag 5 april 2008 1 5 foto Lex de Meester Een heel jaar Westerschelde. De ri vier als geldstroom, als woon plaats, als foerageergebied. Alle as pecten komen aan bod onder de titel 'Westerschelde, ruggengraat of verbindende ruimte'. In debat ten en exposities. door Jan van Damme De Westerschelde staat al eeu wen ter discussie. Dat Zeeuws-Vlaanderen Neder lands is gebleven, zal daar mee ongetwijfeld alles te maken heb ben. De toegang van de grootste havens van België ligt immers tussen Neder landse kusten. Tot nu toe zijn alle discussies over eco nomie, veiligheid, natuur en woonomge ving verzand in machtsspelletjes en nieuwe grensgeschillen. Stichting het Zeeuws Gezicht (platform voor architec tuur, stedenbouw en landschap), de Zeeuwse kring van de Bond van Neder landse Architecten (BNA) en het Cen trum voor Beeldende Kunst (CBK) Zee land gaan de uitdaging aan en hebben hun architectuurjaarprogramma gewijd aan de Westerschelde. Dat wil zeggen dat er vier keer over de rivier wordt gedebatteerd. Steeds over af zonderlijke thema's. Het eerste debat wordt woensdag 23 april gehouden in het gebouw van de Covra op het industriegebied Vlissin- gen-Oost. Centrale thema is dan de Westerschelde als economische drager, met bijdragen van stedenbouwkundige Huub Droogh, professor Han Meyer van de TU Delft en publicist Steven van Schuppen. De drie volgende debatten staan ge pland in juni, september en november. Het tweede debat - over het ecologische belang - wordt op een boot gehouden .#m lm en sluit aan bij het programma van de Dag van de Architectuur op 21 juni. De afsluitende bijeenkomt vindt plaats in Antwerpen. Na afloop worden de versla gen van de debatten gebundeld in een publicatie. Verder worden er in het ge bouw van het CBK aan de Balans in Middelburg praatsessies - zogenaamde architectentafels - gehouden. Volgende week woensdag (17 uur) gaat de eerstvol gende over de Schelde als deel van de delta. Architect Taco Tuinhof is gastspre ker. In de maand juni is de tentoonstel ling in het CBK aan de Westerschelde gewijd. Architecten, planologen, vorm gevers en beeldende kunstenaars laten dan zien hoe Zeeland en Vlaanderen de Schelde kunnen omarmen. J - Economische levensader. foto Ronald den Dekker Wonen aan de Westerschelde in Terneuzen. foto Peter Nicolai Wij volgen in Buitengebied wekelijks het wel en wee van de dieren, hun eigenaren en de dierenartsen in Dierenartsenpraktijk Schouwen-Duiveland door Melita Lanting irake bokt, draait, hapt, trappelt en zwaait met het hoofd dat het een lieve lust is. Dierenarts Ken Buth en de bazin hebben de grootste moeite om het dier de baas te blijven. Het paard heeft overduidelijk geen zin in een be zoekje van de 'tandarts'. Nirake is al een onrustig type en als er dan ook nog iemand in de mond wil kijken is het helemaal gebeurd met de rust. Ken besluit dat het dier een rust gevend spuitje krijgt maar zelfs die kleine ingreep is nog een he le toer en Ken komt bijna klem te zitten tussen het paard en een hek. Als het verdovende middel eenmaal ingespoten is gaat het snel en het paard is plots zo mak als een lammetje. „Die ziet nu al lemaal roze wolkjes", zegt Ken. Hij kan in alle rust de kiezen en tanden controleren. „Aan het ge bit kan je, tot ze een jaar of elf zijn, goed zien hoe oud een paard is", legt Ken uit. Hij voelt met zijn hand in de bek. Er zit ten wat scherpe randen aan en dus wordt een enorme vijl uit de tas gehaald. Met de ene hand trekt hij de tong buiten de mond en met de andere hand worden grote halen over de kiezen ge maakt. Het gaat allemaal best snel en met een hanglip van de verdo ving en wat wankel op de benen mag Nirake de stal in. Het dier legt het hoofd op de staldeur en laat zich voor deze keer in alle rust kroelen. De volgende patiënt is Cadiz. De hengst heeft: ook al een hekel aan kijkers in de mond. Ook Ca diz krijgt een beetje verdoving maar dit paard geeft zich daar wel heel gemakkelijk aan over. Het dier zwabbert heen en weer en dreigt zelfs even ter aarde te storten maar vindt uiteindelijk voldoende steun bij de stalmuur en hangt daar wat onderuit ge zakt tegenaan. Cadiz heeft een groter probleem in de mond. Er zit een flinke bobbel op een kies en dat is heel erg lastig met het eten want dan komen de kiezen niet meer goed op elkaar. De bobbel is zo groot dat dit niet meer met de hand weggehaald kan worden en daar om gebruikt Ken Buth een klei ne elektrische slijptol. Om te voorkomen dat de mond dichtslaat tijdens de behandeling wordt een metalen beugel ge plaatst. „Niet ieder paard heeft gebitspro blemen", zegt Ken. „Maar het is wel goed om het ieder jaar te la ten controleren." De laatste klant is Sweety, een witte merrie. Sweety eet wat raar. „Waarom ze dat doet weet ik niet. Met het gebit is niets aan de hand."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15