'Je moet er bovenop zitten' 'Zie het als een etterende wond. Soms moet je hard knijpen tot de pus eruit komt' Overlastveroorzakers zijn goed aan te pakken, maar ze hebben steeds vaker een psychiatrisch probleem. Huisuitzettingen door woningcorporaties Monique Peters, projectleider Veiligheid PZC Zaterdag 5 april 2008 1 3 door Niek Opten en joep Trommelen Bewoners die overlast ver oorzaken, zijn effectief aan te pakken, stelt ad vocaat Bernard Tom- low. „Maar gemeentebe stuurders zijn vaak te laf om in te grijpen. Ze vrezen dikwijls repre sailles van de gezinnen", aldus de Utrechtse advocaat, gespecialiseerd in de aanpak van probleembewo ners. Zo kunnen burgemeesters met de Wet Victoria in de hand overlastgevende panden sluiten. „Maar dat gebeurt bijna niet." Waar het volgens Tomlow alle maal om draait, is goede samen werking tussen alle betrokken or ganisaties, van gemeente tot hulp verlening. „En wég met de vrijblij vendheid! Asocialen moet je aan pakken! Ze moeten leren zich te gedragen. Er zijn genoeg voorbeel den in het land dat dat kan. En an ders moeten ze het huis uit. Je kunt het probleem van één per soon niet blijven afwentelen op een hele straat of buurt." Slotervaart gaat probleemgezin nen buiten het stadsdeel zetten, vanwege een gezin dat moeilijk was te handhaven. Het is een voor beeld van hoe het niet moet, vindt Tomlow. „Die situatie is schrij nend. Daar hebben allerlei instan ties rondom een gezin gefladderd, zonder daadwerkelijk op te tre den." Buren die extreme overlast erva ren kunnen naar de rechter stap pen, 'want een verhuurder moet zorgen voor rustig woongenot'. Om te bewijzen dat een buur zich misdraagt moet een dossier wor den aangelegd met klachten. Die kunnen omwonenden anoniem in dienen als daarvoor een (wijk-) agent garant staat. De leans is rela tief groot dat de lastpakken daarna worden bestraft. „Onder rechters is een duidelijke beweging gaande: ze kiezen steeds vaker voor de slachtoffers, dus in ernstige geval len voor uitzetting." Volgens Wim Reedijk, woordvoer der van de vereniging van woning corporaties Aedes, hoeft het met name bij mensen met een huurachterstand niet zover te ko men. „De aantallen mensen met een huurachterstand of die overlast veroorzaken, nemen licht toe. Te gelijk zie je dat het aantal ontrui mingen licht afneemt. De conclu sie is dat het actieve beleid van cor poraties om huurschulden tegen te gaan, blijkbaar werkt," zegt hij. „Bij de huurachterstanden is het essentieel dat corporaties snel rea geren als mensen niet betalen. Als je meteen aanmaant, kun je veel el lende voorkomen. De meeste cor poraties zijn bereid regelingen te treffen voor mensen die niet kun nen betalen. Maar dat werkt alleen als je er heel snel bovenop zit. Het voorkomen van uitzettingen krijgt de laatste jaren steeds meer urgen tie", weet Reedijk. Als corporaties meldingen van ernstige overlast door huurders krijgen, proberen ze eerst te praten met de veroorza kers. Soms samen met maatschap pelijk werkers. Reedijk: „Het gaat vaak om mensen die de regie over hun leven kwijt zijn, met een psy chiatrische of verslavingsachter grond." Hun aantal neemt toe, is de erva ring van Reedijk. „Deels komt dat door veranderingen in de psychia- triewetgeving. Mensen moeten veel langer voor zichzelf zorgen ter wijl ze dat soms niet kunnen." Alhoewel niet louter een 'stads' probleem, komt overlast volgens Reedijk in steden vaker voor dan op het platteland. „In steden wonen meer mensen met een psychiatrische of versla vingsachtergrond. En in de stad ontbreken vaak eigen netwerken die zulke mensen op kunnen vangen, het leven is er anonie mer." Van woonregelwoning tot 'skaeve huse' Op lokaal niveau bestaan tal van initiatieven om overlast van bewoners aan te oakken, legt Jeroen Singeienberg van Stuurgroep Experimenten Volkshuisves ting uit (SEV). Een greep. woonregelwoningen: bewoners stellen gezamenlijk gedragsregels op, de corporaties houden de naleving ervan goed in de gaten. buurtpreventieteams: groepen bewoners houden zelf hun wijk in de ga ten en seinen corporaties in bij overtredingen. meldpunt overlast: corporaties pakken met hulpverleners klachten aan. 'bemoeizorg': hulpverleners komen in actie na een seintje van politie, cor poratie of buren. 'floormanagers': in wooncomplexen waar zich veel overlast voordoet worden 'super-huismeesters' aangesteld. Zij mogen bewoners uitzetten. tweede-kanscontract: lastpakken worden niet uitgezet als ze begeleiding accepteren. Bij overtreding volgt alsnog uitzetting. 'skaeve huse': speciale woningen voor overlasthuurders die elke vorm van bemoeienis afwijzen. Bij 'skaeve huse' (naar een Deens project dat 'ra re huizen' betekent) gaat het om semi-permanente woningen waar ze nie mand tot last zijn. De SEV begeleidt gemeenten als Tilburg, Arnhem en Bergen op Zoom die dergelijke woonvormen in gebruik gaan nemen. „Het gaat om een kleine groep; zo'n vier mensen per tienduizend bewo ners", zegt Singeienberg. De ervaringen in Kampen en Maastricht, waar ze al langer staan, zijn goed volgens Singeienberg. Hij is het niet eens met cri tici die vinden dat deze 'hufterwoningen' stigmatiseren. „De mensen heb ben zichzelf buiten de maatschappij geplaatst. Maar je moet altijd een rou te openhouden naar terugkeer in de maatschappij." I huurachterstand (min. 3 mnd) ernstige overlast H] illegale activiteiten zoals wietteelt of onrechtmatige onderhuur 2004:23.432 vonnissen waarbij de rechter toestemming gaf tot uitzetting Totaal: 8620 huisuitzettingen 2005: 25.262 vonnissen Totaal: 8134 huisuitzettingen 2006:18.750 vonnissen Totaal: huisuitzettingen '/bron: Aedes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13