'Een land om trots op te zijn' Meningen Nieuws op waarde inschatten 'Het beviste gebied op het Wad is twee procent' i Krant in de Klas wil jongeren mediawijsheid bijbrengen. De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Nee, ik wil niet over Martin Luther King schrijven. Niet over de man die 4 april 1968 vermoord werd en een droom had. Nee, daar word ik maar triest van. Hij zou misschien nog geleefd hebben, als hij niet was doodgeschoten in Memphis. Dan zou hij meer indrukwek kende uitspraken hebben gedaan dan die uitspraak die gisteren in de krant stond: 'Als je nog niet iets hebt gevonden om voor te ster ven, dan ben je nog niet begonnen met leven'. Een uitspraak van de Amerikaanse dominee is er een om in te lijsten. Geen King dan, maar een ander, liefst minder zwaar onderwerp. Misschien een onderwerp in de geest van King, de man die zich liet inspireren door god en Ghan- di, en die droomde over het beloof de land. Deze week hoorde ik op Radio 1 een interview met een van de laat ste personen die Marthin Luther King van dichtbij levend heeft meegemaakt. Een witte Ameri kaan die veel bewondering had voor King. De man is getrouwd met een Friezin en woont in Fries land. Hij zei voor de radio, dat King hem aan tafel uitnodigde. „Ik voelde me niet waardig om naast zo'n groot man te zitten." Toen hij dat tegen King zei, reageerde die verbaasd en licht geïrriteerd: N „Moet ik jou nu uitleggen dat ie dereen gelijk is?" King stelde die vraag in een tijd dat zwart Amerika geen stem had. Hij misgunde de witte Amerika nen hun verworvenheden niet, maar gunde diezelfde rechten aan zwart, bruin of wit. In Kings droomland wordt nie mand beoordeeld op zijn huids kleur, sekse, achtergrond of religie. Het is een land om trots op te zijn. Maar met het woord trots is deze week ook iets gebeurd. Het heeft een bijsmaak gekregen. Trots is doorgeslagen naar hooghartig en heeft niets meer te maken met fier. Trots op Nederland hoort sinds de ze week bij Rita Verdonk en haar trots is niet de mijne. PZC Zaterdag 5 april 2008 I 1 1 Op de website www.kran- tenportal.nl zijn sinds deze maand alle Neder landse kranten onderge bracht. De bundeling is een initia tief van de stichting Krant in de Klas (www.krantindeklas.nl) en is vooral bestemd voor leerlingen en leerkrachten. De educatieve site wil jongeren mediawijsheid bij brengen en hen een handje hel pen bij de zoektocht naar informa tie en de achtergronden van het nieuws. Op veel scholen wordt aandacht besteed aan lesprogramma's als 'een krant maken'. De leerling is de journalist of de fotograaf, die zelf de straat opgaat en in de schoolbanken een bericht schrijft. Stichting Krant in de Klas ontwik kelt al ruim dertig jaar lesmateriaal voor het basis- en middelbaar on derwijs. Ze letten op de bevorde ring van taal- en leesvaardigheid, mediawijsheid en de algemene ontwikkeling. De stichting is opge richt door de Nederlandse Dag blad Pers, waarin alle kranten vere nigd zijn. Het krantenportal is geen website waar nieuws voor jongeren is gese lecteerd. Juist niet, want kinderen moeten ervan leren hoe ze de (vol ledige) nieuwsbronnen moeten ge bruiken. Volgens Krant in de Klas wordt via het krantenportal snel inzicht ge boden in de verschillen tussen de dagbladen. „Door de bericht geving van de websites te vergelij ken, leren de leerlingen de verschil len en de overeenkomsten tussen deze nieuwsmedia te onderschei den", meldt Fifi Schwarz. De PZC geeft af en toe wel specia le aandacht aan jongeren. De krant doet dat om de betrokken heid van jongeren bij de PZC te Het krantenportal is geen website waarin nieuws voor jongeren is geselecteerd vergroten. Met enige regelmaat krijgt de jongere een eigen po dium, waarvoor vaak oproepen staan op www.pzc.nl. In samenwerking met het Zeeuws Museum heeft de PZC bijvoor beeld jongeren hun eigen ANP-nieuwsfoto 2007 laten uitkie zen. Bij een andere gelegenheid werden leerlingen opgeroepen om mee te doen aan de verkiezing van de beste leerkracht van Zeeland. Ze stemden massaal op hun favo riet. De PZC schrijft spoedig een teken wedstrijd uit voor basisscholieren met het thema 'nieuws en de krant'. Overwogen wordt om een nieuwsquiz voor jongeren samen te stellen. Verder zal vooral de oudere jeugd zich uitgedaagd voelen door een PZC-actie om met hun stem de programmering van Zeeuwse concerten als Concert at Sea en het Bevrijdingsfestival te beïnvloe den. POSTVAK Voor- en tegenstanders van de vissen naar mosselzaad in de Waddenzee laten zich gelden. Op een steunbetuiging aan de milieuorganisaties kwamen enkele reacties binnen. Een samenvatting: Daan Viergever uit Kerkwerve schrijft dat hij van mosselen én van natuur houdt. „Maar door de natuurorganisaties verdwijnen de kok kelvisserij, de mosselvisserij en de landbouw uit Nederland, en wie weet wat er nog meer gaat volgen. Wat heeft zoiets nu met de na tuur te maken? Jolanda Sinke woont in 'het mosseldorp Yerseke': „De Zeeuwse Mossel: een (h)eerlijk product", schrijft ze. „Wij zijn de dupe door fouten van LNV, huiswerk niet goed gedaan en wij zitten ermee! Natuurorganisaties, door het Rijk en loterijen gesubsi dieerd en wij: gék geprocedeerd. Kokkelvissers wég: de mossel aan gedaan, er volgen er meer, daar kun je van op aan! Milieuclubs het is te zot, heel Nederland gaat kapot! De zwarte piet toespelen, dat doen wij niet. Meer mensenogen gaan open, we hopen dat je het ziet. Wie regeert Nederland? Zélfs onze 'Zeeuwse' ministers zetten ons aan de kant!" Gert de Keijser uit Bruinisse schrijft: „Na verschil lende brieven van mede-Zeeuwen moet mij toch wat van het hart. Is het voor de milieuorganisaties dan nooit genoeg? De mosselsec tor heeft al het oostelijke wad ingeleverd, en de droogvallende pla ten! 85 procent van de mosselvoorraad blijft al minimaal een win ter op het wad! Het beviste gebied in de totale Waddenzee bestrijkt twee procent. Op den duur is de maat vol en komt een sector tot ac tie. Na twintig jaar gepraat is de sector nog geen stap vooruit. En stilstand is achteruitgang." EDITH RAMAKERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11