w E a E m 'Eerst natuurherstel, daarna mosselvisserij' 'Hoog tijd dat er een eind komt aan de groene leugen' telefoon 0164-234864 www.weyfsinterieur.nl INTERIEURADVISEURS Mosselen 1 O I Zaterdag 5 april 2008 PZC Lees de special over Noorwegen op REISRRDAR TE CAST Fred Wouters, directeur van Vogelbescherming Nederland. De discussie 'mossels vissen of niet' in ons belangrijkste natuurgebied - de Waddenzee - lijkt zich nu af te spelen in Zeeland, terwijl die in Den Haag thuishoort. Het is aan de minister van LNV, Gerda Verburg, om antwoord op die vraag te geven. De Waddenzee is op de eerste plaats een na tuurgebied en wel één van het allergrootste belang. Onze Waddenzee staat in de top tien van de wereldranglijst van getijdenna- tuur en is een van de meest waardevolle wetlands op aarde. Haar biodiversiteit is van enorme omvang en zeer rijk aan bodemle ven, zoogdieren, vissen en vogels. Tegelijker tijd is het een erg kwetsbaar ecosysteem. Voor miljoenen vogels is de Waddenzee een onmisbare schakel en het enige alterna tief om te broeden, te overwinteren of tij dens de trek bij te tanken. Wilde schelpdierbanken, waaronder mossel- banken, vormen een belangrijk element in dat geheel. Als voedsel voor vogels maar ook vanwege de sedimentvangende functie om wadplaten te vormen. Schelpdierban ken zijn sterk medebepalend voor de struc tuur en het functioneren van het wadden systeem. Mosselen vormen daarbij een on misbare schakel. De vraag is nu of mosselvisserij kan samen gaan met het in stand houden van Neder lands belangrijkste natuurgebied. Mosselvis sers beweren van wel, omdat ze immers al meer dan honderd jaar niet anders doen. De wijze waarop en de mate waarin is ech ter fors gewijzigd. Schelpdiervisserij is de vo rige eeuw aanzienlijk geïntensiveerd. Echt fout ging het toen in 1990 de droogvallende mosselbanken nagenoeg volledig werden weggevist. Deskundigen zien dit als één van de grootste milieurampen in de Wadden zee in de afgelopen decennia. Daarna is vis serij op droogvallende platen zo goed als verboden en ze zijn nog niet hersteld. De jaren daarna richtte de visserij zich op het zaad van de onder water gelegen mossel- banken. Ook dat gebeurt zo intensief dat er nauwelijks nog natuurlijke onderwaterban- ken zijn. De minister van LNV gaf eerder aan dat de natuurwaarden van de Waddenzee in slech te staat verkeren. Dat blijkt onder andere uit de achteruitgang van enkele van de Wad denzee afhankelijke diersoorten, zoals eider- eend, kanoet en scholekster. Diezelfde mi nister heeft gezegd dat herstel hard nodig is. Het is haar taak de Waddenzee in een goe de staat terug te brengen. Natuurherstel dient zich te richten op het kwetsbare eco systeem en rijke bodemleven, met nieuwe kansen voor natuurlijke processen en de daarbij behorende dynamiek. Daar horen ook natuurlijke mosselbanken bij. De minister geeft nu aan te willen komen tot zowel duurzame natuur als duurzame mosselvisserij in de Waddenzee. Of dat mo gelijk is, moet uit onderzoek blijken en Vo gelbescherming werkt daar vanzelfsprekend aan mee. Wij hebben immers niets tegen 'In 1990 werden mosselbanken nagenoeg volledig weggevist' mosselvissers. Wanneer duurzame mossel visserij kan samengaan met het nodige na tuurherstel in de Waddenzee, zijn wij daar niet tegen. Maar onze maatschappelijke plicht is de bescherming van vogels en hun leefgebieden. Daarom zijn 140.000 mensen lid van Vogelbescherming. Wij hebben oog voor de emotionele reac ties vanuit de mosselsector, maar mosselvis sers en natuurbeschermers moeten samen vooruit kijken. Het is immers het ministerie van LNV dat jaar in jaar uit vergunning ver leent voor mossel(zaad)visserij, terwijl zij tot nu toe onvoldoende aantoont dat mos selvisserij niet schadelijk. Zowel mosselvis sers als natuurbeschermers dienen te rede neren vanuit het langetermijnperspectief Samen moeten we ons richten op toekom stige generaties en op een ecologisch 'rijke' Waddenzee. De minister is aan zet om ten eerste werk te maken van concreet natuur herstel. Ten tweede om te komen tot een evenwichtige afweging tussen het belang van natuurherstel en economie. TE CAST Wouter van den Berg, mosselkweker uit Zeeland De mosselsector wordt momenteel ge gijzeld door natuurbeschermers, die niet willen dat de minister van LNV nog een vergunning voor de mosselzaadvis serij afgeeft. Mosselzaad is het pootgoed voor de productie van mosselen. Niet langer mogen vissen betekent binnen twee jaar het einde van de traditionele mosselsector in Nederland. De milieuorganisaties eisen dat de minister de gebruiksruimte vaststelt voor economische activiteiten in een na tuurgebied voordat zij een vergunning ver leent. Wat dat concreet betekent, kunnen ze niet zeggen. Volgens mij is het bepalen van een vaste gebruiksruimte voor een hoog dy namisch ecosysteem als de Waddenzee on mogelijk. De mosselsector zit daarmee in een onmogelijke positie waar zij zelf niets aan kan veranderen. Tot 2005 is de Nederlandse overheid ervan uitgegaan dat bestaande activiteiten in prin cipe door konden gaan. Immers, alle natuur in Nederland is geworden wat het nu is in samenhang met de bestaande menselijke ac tiviteiten. Dit geldt niet alleen voor een hei develd, maar ook voor de Waddenzee. Door tal van dijken en dammen is zij geworden zoals zij is. Hierin heeft ook de mossel- kweek een rol gespeeld. Ik wil inzicht geven in de vangst van mossel zaad. In tegenstelling tot de overige visserij en onttrekt de mosselman de mosselen niet direct uit de natuur. Hij vermeerdert de bio massa door het mosselzaad op beschutte percelen uit te zaaien. Deze mosselen zijn beschikbaar voor de eidereend en vallen minder snel ten prooi aan stroming, stor men en de vraat van zeesterren. Uiteraard komen ze uiteindelijk toch op het bord van de consument terecht. Maar de ervaring leert dat desondanks de mosselkweek bij draagt aan de vermeerdering van de biomas sa voor mosselen in de Waddenzee. Na een rechtelijke uitspraak begin 2005 moet nu op voorhand aangetoond worden dat er geen schade wordt berokkend door de mosselzaadvisserij. Dit wordt het voor zorgprincipe genoemd. Natuurbeschermers hebben daar handig gebruik van gemaakt in de beroepsprocedure tegen onze visvergun ning. Willens en wetens wordt de meer dan vijftig jaar oude mosselcultuur in de Wad denzee op dezelfde manier beoordeeld als een nieuw project zoals de Maasvlakte II en het Waddengas. Hierbij heeft de rechter niet geoordeeld dat de visserij schadelijk is, maar dat er nog onzekerheden zijn. De hindermacht van de natuurbeweging in combinatie met deze rechtspraak heeft ook verregaande gevolgen voor het overige be drijfsleven. Vooral voor boeren die net als mosselkwekers al tientallen jaren in of bij een natuurgebied werken. En niet te verge ten de garnalenvisserij. De natuurorganisaties maken wel bezwaar, maar kunnen niet vertellen hoe het wel moet met de mosselcultuur in de Wadden zee. Met uitzondering van een enkeling die 'Natuurorganisaties kunnen niet vertellen hoe het dan wél moet' het volledig wil verbieden. Ook belijden ze voor de mosselcultuur te zijn, maar ze ma ken die in de praktijk onmogelijk. Zij verwij ten de minister dat ze haar werk niet doet, maar kunnen haar vervolgens niet advise ren wat ze zou moeten doen. De grote na tuurbeschermingsorganisaties zijn sinds de beginjaren zeventig het actievoeren voor een nobel doel verleerd. Ten tijde van de strijd voor de open Oosterschelde waren de ze doelen duidelijk en stonden we zij aan zij. Maar de Oosterschelde is open gebleven en het Wad niet ingepolderd. Het gaat nu vooral over het instandhouden van de eigen organisatie en identiteit. Dit proces heb ik een jaar als bestuurslid van de Waddenvere niging van dichtbij meegemaakt. De concre te doelen zijn binnengehaald; men zoekt het nu in ondefinieerbare begrippen als 'ge bruiksruimte', waar dure advocaten en eco logen elkaar op kosten van de leden, loterij en en de belastingbetaler mee bezighouden. Het wordt hoog tijd dat aan deze groene leu gen een einde komt. Geen mens is hetzelfde. Waarom conformeren? Denk vrij. Kies vrij. Je eigen omgeving creëren? Natuurlijk kan dat. Wonen is persoonlijk. De interieur-adviseurs van Wevts brengen jouw eigen levensvisie in beeld en laten jouw interieur zoveel mogelijk jou' zijn. Dat kan alleen met bijzondere woonmerken. Die gevoelens.. Ideeën en passies tastbaar maken zonder pretentieus te zijn. We zijn benieuwd naar jouw levensvisie. Welkom bij Weyts. Arco Pomona i-rau Gelaeriana Laoel Metarorm u Minotti Montis u ionen»FSM Bench Scnunerr Leolux Poliform Van Rossum Artifort m Jori t Pastoe Artemide m Foscarlni Baumonn Hessieln Kendix Zimmer -f ronde KinastJobs Van Besouw Kreroerstraat 15-19 Bergen op Zoem De bede m Giorgefü Ploeg s Gimkc- LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31, 4460 AA Goes Sinds 1985 volg ik de mosselsector. De sector heeft zwaar geïnvesteerd en is voortdurend tegemoet geko men aan steeds nieuwe eisen van overheid en natuurorganisaties. Met alle rapporten is een aardige bibliotheek te vullen. Het laatste boek wordt door de 'liefhebbers' geschreven als de Waddenzee vol ledig visserijvrij is, met als ultiem hoogtepunt: de laatste wadmossel wordt bijgezet in het visserijmu seum. Dat de minister verantwoor delijk is, dat de Raad van State be sluiten mag vernietigen, is correct. Maar wie hebben, na jaren treite ren, daarop aangestuurd? Juist! Mag je als sector zonder vooruit zicht dan eens flink van je afbij ten? Dat is geen buitensporige oor logstaal, maar onderdeel van een strijd om te overleven. Ook een mosselkweker is onderdeel van de bij natuurorganisaties zo hoog ge waardeerde voedselketen. Het zo genaamd meevoelen met mensen wiens broodwinning ter discussie staat is te goedkoop. Want dat eten komt niet uit de lucht vallen! Barend van Lange Pr. Wilhelminalaan 11 ,Bruinisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10