Buitenland Oekraïne en Georgië moeten wachten Parijs wil militaire hoofdrol Crash roept herinneringen op aan ramp 1989 Spectaculaire klus in de ruimte Sarkozy mikt op terugkeer van zijn land in militair hart Navo. Voor formele status van kandidaat-lid vindt Navo het nog te vroeg. Antonov-toestel stort na landingspoging neer in zuidoosten Suriname. LAAT JEZELF ZIEN! PZC Vrijdag 4 april 2008 9 Albanese vrouwen omarmen elkaar in de hoofdstad Tirana nadat ze gehoord hebben dat Albanië lid van de Navo kan worden. foto Armando Babani/EPA door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - Frankrijk is terug op het wereldtoneel. Dat is de boodschap die de Franse president Nicolas Sarkozy op verschillende manie ren probeert uit te dragen sinds zijn verkiezingsoverwinning bijna een jaar geleden. Defensie is daar bij essentieel. Sarkozy wil dat zijn land vanaf 2009, na het Franse voorzitter schap van de EU in de tweede helft van dit jaar, weer volledig in tegreert in de militaire structuur van de Navo. Het land maakt wel deel uit van de politieke structuur en van het militaire comité, maar niet van het commando. Waarom zou het land wel een van de groot ste financiële bijdragen leveren en niet betrokken zijn bij de belang rijkste beslissingen, redeneert Sar kozy. Op de Navo-topontmoeting in Boekarest noemde hij het volledi ge lidmaatschap gisteren zijn 'am bitie' en zijn 'prioriteit'. „Het Fran se voorzitterschap is een ideale ge legenheid daarvoor", zei hij. Tege lijkertijd benadrukte hij het belang van een gezamenlijk Europees de fensiebeleid, dat onder aanvoering van de Fransen de komende maan den tot stand moet komen. Sarkozy liet gisteren meteen blij ken dat het hem menens is. Ter wijl ruim twee derde van zijn land genoten volgens een opiniepeiling tegenstander is van versterking van de Franse troepen bij de Navo-missie in Afghanistan, maak te de president gisteren bekend 700 a 8oo man extra te sturen. Dat is weliswaar iets minder dan het duizendtal waarover aanvankelijk werd gesproken, maar het is een substantieel aantal, dat bovenop de 1500 Franse soldaten komt die nu al actief zijn in Afghanistan. De Franse president liet de afgelo- 'Waarom wel betalen en niet betrokken zijn bij de belangrijkste beslissingen?' pen maanden vaker blijken dat zijn land op militair gebied een grotere rol wil spelen. Zo nam Frankrijk het initiatief tot Eufor, een troepenmacht in Tsjaad en Centraal-Afrika die tot voornaam ste doel heeft de vluchtelingen uit de Soedanese regio Darfiir te be schermen. Frankrijk levert veruit de meeste troepen en de missie staat onder Franse leiding. En eind vorige maand liet de president zien dat de wereld niet moet verge ten dat Frankrijk nog steeds een kernmacht is, die op ieder mo ment kan toeslaan. In Cherbourg werd een nucleaire onderzeeër in gebruik genomen, met de naam De Verschrikkelijke. Sarkozy's over tuiging dat zijn land baat heeft bij een volledig Navo-lidmaatschap, is illustratief voor de afgenomen in vloed van het land dat zichzelf zo graag nog steeds als grote speler ziet in de mondiale verhoudingen. Onder het presidentschap van Charles de Gaulle trok Frankrijk zich in 1966 juist terug uit de mili taire structuur van de Navo. De Gaulle wilde laten zien dat er een derde weg mogelijk was, tussen de VS en de Sovjet-Unie. BOEKAREST - Oekraïne en Georgië zullen eens lid worden van de Na vo, maar het is te vroeg om hen nu al de formele status van kandi daat-lid te geven. Met die bood schap heeft de Navo-top in Boeka rest gisteren beide landen in de wachtkamer gezet. Kroatië en Albanië werden wél uit genodigd spoedig lid van de allian tie te worden. Macedonië moet wachten tot er een oplossing is met Griekenland over de naam van het land. Eind dit jaar beoordelen de Na- vo-ministers van Buitenlandse Za ken opnieuw of Oekraïne en Geor gië zó vooruit zijn gegaan, dat zij kunnen worden toegelaten tot het zogeheten membership action plan, voorportaal voor het echte Na vo-lidmaatschap. Beide landen hadden gehoopt op een concreter uitzicht op het lidmaatschap, zoals ook de Verenigde Staten bepleitte, maar vooral Duitsland, Frankrijk en Nederland voelen daar nu niet voor. Rusland is tegen het Navo-lidmaat- schap van zijn buurlanden en is niet gerustgesteld door het uitstel. Onderminister Groetsjko van Bui tenlandse Zaken sprak van een 'strategische fout, die grote gevol gen voor de internationale veilig heid kan hebben'. President Poe- tin is vandaag gast van de Na- vo-top. De teleurstelling was groot bij Ma cedonië, dat door Grieks verzet de toegang tot de Navo geblokkeerd zag. Athene betwist Macedonië het recht op het gebruik van die naam, die gelijk is aan die van een Griekse provincie. Het is de ver wachting dat Kroatië en Albanië volgend jaar al definitief Navo-lid worden. PARAMARIBO - „Ze was een goede pilote, maar it's all in the game", zegt de vader van de vrouw die het vliegtuig bestuurde dat giste ren neerstortte bij Benzdorp in het zuidoosten van Suriname, Zijn zoon, die ook piloot is, was oogge tuige van het ongeval. Kort nadat het vliegtuig in brand vloog, rond elf uur Surinaamse tijd, belde zoon Verkuijl zijn vader op om het droevige nieuws te vertellen. De Antonov was van de particulie re vliegmaatschappij Blue Wing Airlines. De vrouw die het toestel bestuurde probeerde te landen toen het vliegtuig plotseling om hoog schoot, neerstortte en ont plofte. TOULOUSE - Het onbemande Euro pese ruimtevrachtschip Jules Ver ne is gisteren aan het internationa le ruimtestation ISS gekoppeld. De Jules Verne is het eerste van een serie vrachtschepen, Automa ted Transfer Vehicles (ATV's) die naar het ISS gaan. De koppeling gold als cruciaal moment voor het 20 ton zware vrachtschip en als De hulpverlening kwam volgens belangstellenden op het vliegveld Zorg en Hoop in Paramaribo traag op gang. Het duurde zeker een uur voordat een reddingsploeg vanuit de hoofdstad richting Benzdorp ging. „Er valt niets meer te redden, alles is uitgebrand, het is een zwar te dag", zei een dorpsbewoner. Benzdorp ligt aan de Lawarivier, die in het zuidoosten van Surina me de grens met Frans Guyana vormt. In het gebied wordt goud gedolven. Er wonen illegale goud zoekers, onder wie Brazilianen. De ramp zal bij veel Surinamers herinneringen oproepen aan de grootste vliegramp in de Surinaam se geschiedenis. Op 7 juni 1989 stortte een DC-8 van de Surinaam se Luchtvaart Maatschappij nabij het vliegveld Zanderij bij Paramari bo neer en vloog in brand. Hierbij kwamen ruim 170 mensen om. Onder de slachtoffers waren veel in Nederland wonende Surina mers, onder wie leden van het Kleurrijk Elftal dat in Suriname wedstrijden zou spelen. Na de crash kreeg de SLM veel kritiek: de piloot zou te oud zijn geweest en had al vaker brokken gemaakt. On derzoek leerde dat het ongeluk, dat gebeurde in dichte mist, te wij ten was aan achteloosheid en roe keloosheid van de vlieger. hoogtepunt van de missie. Ze ge beurde geheel automatisch op een hoogte van 400 kilometer boven de aarde terwijl beide voertuigen met 28.000 kilometer per uur door de ruimte scheerden. Het ATV ver voerde vijf ton aan vracht. De drie koppige ISS-bemanning wordt voorzien van brandstof water, kle ren, voedsel en instrumenten. (VLV KLAVERBLAD ZEELAND Deze week staat de psychiatrie in de spot lights! Ben je cliënt in de psychiatrie, maat schappelijke opvang of verslavingszorg? Pak dan je camera en breng in beeld wat jou boeit, watje belangrijk vindt in je leven en wat de psychiatrie voor jou betekent. Maak een foto van bijvoorbeeld een mooie plaats of een belangrijk persoon, en vertel ons in een korte tekst waarom dit zo be langrijk is voor jou. Van het ingezonden materiaal wordt een expositie gemaakt die op verschillende locaties wordt getoond. Op deze manier werken we met elkaar aan de beeldvorming over de psychiatrie. FOTOGRAFEER EN SCHRIJF OVER WAT JIJ BELANGRIJK VINDT IN JE LEVEN. Stuur je foto en tekst voor 18 april op naar Klaverblad Zeeland, La.v. Ada Overwater, Van Hertumweg 17 - 19, 4462 EV Goes of e-mail naar algemeen@klaverbladzeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9