Buitenland Wind van verandering beroert Afrika GEGARANDEERD EEN GOEDE GEBRUIKTE... VAN EEN PARTICULIER Verkiezingen op continent luiden steeds vaker nieuwe koers in. Man (94) doodt vrouw na 55 jaar huwelijk Amerikaanse vrouw zet haar tanden in pitbull Turkije verliest laatste veteraan uit '14-'18 Mazelenepidemie treft Alpenlanden I Bespaar ook duizenden euro's op je volgende gebruikte auto, Koop voordelig van een particulier, maar met de zekerheid' van een dealer. Met Autotrust krijg je een door de ANWB of Dekra uitgevoerde keuring en daarna 6 maanden garantie op dealerniveau! 5 korting voor ANWB leden. 8 I Vrijdag 4 april 2008 PZC door onze correspondent Nona Eveleens NAIROBI - Decennialang waren ver kiezingen voor Afrikaanse dicta tors en autocratische leiders de kans om de voortzetting van hun macht een legaal tintje te geven. Ze wonnen eenvoudig de stembus gang door de overheidsmachine in te zetten bij het kopen van stem men en het knoeien met de tel ling. Aan die trend lijkt eindelijk een einde te komen. Zimbabwe is daar het jongste voor beeld van. Buiten aanhangers van de oppositie had iedereen ver wacht dat president Robert Muga be en zijn ZANU-PF via de verkie zingen gewoon hun macht zou den consolideren. Tijdens de campagne had Mugabe gezegd geen 'Keniaanse toestan den' te dulden. In Kenia liepen eind vorig jaar pogingen om de verkiezingen te manipuleren uit op bloedige confrontaties tussen aanhangers van regering en opposi tie. Mugabe bedoelde dat hij geen bloedvergieten wilde. Dat is Zim babwe vooralsnog bespaard geble ven. Maar Mugabe kreeg net als de Keniaanse president Mwai Kibaki te maken met een hardnekkige op positie, die een strategie klaar had om fraude te pareren. In Zimbab we dwong de oppositie het be wind op de knieën door parallelle tellingen. In Kenia gebruikte men massale straatprotesten als druk middel. Afrikanen vragen zich nu af in welk land de volgende verkiezin gen plaatsvinden waar de nu zoge noemde 'Keniaanse ziekte' kan toe slaan. Leiders die de dinosaurus sen van het continent zijn, zoals de 84-jarige Mugabe en de 76-jari- ge Kibaki, worden in de richting van pensionering geduwd. Hun te genstanders bij de jongste verkie zingen zijn geen jonge leiders, maar populisten van middelbare leeftijd. De Zimbabwaanse oppositieleider Morgan Tsvangirai is een oud-vak- bondsman die de taal van de mas sa spreekt. Zijn Keniaanse collega Raila Odinga, nu deel van een rege- 'Zeker is, dat Afrika een nieuw tijdperk binnentreedt' ring van nationale eenheid, weet met woorden de massa op te zwe pen. De wind van verandering lijkt al eerder te zijn aangewakkerd in Ethiopië in 2005. Het regime van premier Meles Zenawi voerde meer democratie in, erop vertrou wend dat hij stevig in het zadel zat. Tot zijn grote schrik pakte de bevolking de nieuwe vrijheden met beide handen aan en moest de regering fraude en repressie toe passen om op het nippertje als winnaar uit de stembus tevoor schijn te komen. Kenia is beduidend democrati scher dan het buurland Ethiopië. Kibaki ontpopte zich echter in zijn eerste termijn als een leider die ondanks beloften niets deed te gen de epidemische corruptie in het land. De economische groei die zijn regering bracht, kwam slechts ten goede aan zijn eigen be volkingsgroep en politieke mede standers. Kibaki liet de vijftig procent van de bevolking die moet rondkomen van minder dan een euro per dag volkomen aan zijn lot over. Het was die arme massa die in opposi tieleider Odinga een uitweg uit de misère zag. In Zimbabwe verrekende Mugabe zich in zijn eigen impopulariteit. Hij begreep niet hoezeer de bevol- - king hem verafschuwt vanwege de catastrofale economische situatie die het dagelijkse leven tot een kwelling maakt. In de overtuiging toch wel te winnen gaf hij toe aan de eis van de oppositie om de uit slag van de telling aan de deur van elk stembureau te laten spijkeren waardoor een parallelle telling mo gelijk werd. Grootschalige fraude werd daardoor voor de kiescom missie bijna onmogelijk. De veranderingen in Zimbabwe en Kenia betekenen niet direct po litieke rozengeur en maneschijn. Morgan Tsvangirai staat niet be kend als een democraat en ver toont autocratische neigingen. In Kenia behoort Odinga net als Kiba ki tot de politieke elite van het land. De vraag is of hij zijn woor den omzet in daden. Zeker is, dat Afrika een nieuw tijdperk binnen treedt. Hoe het eruit gaat zien is nog onduidelijk. Maar het geeft mensen hoop, en hoop doet leven in Afrika. WENEN - Een hoogbejaarde Oosten rijker die zijn vrouw in augustus om het leven bracht, kreeg giste ren vijf jaar cel opgelegd wegens doodslag. De 94-jarige dader sneed in augus tus zijn 83-jarige echtgenote na een huwelijk van 55 jaar de keel door. „Ik heb geen vijf jaar meer te gaan. Ik sterf na drie jaar", liet de veroordeelde in een eerste reactie op het vonnis weten. MINNEAPOLIS - Een Amerikaanse vrouw uit Minneapolis heeft haar tanden in een pitbull gezet om haar eigen hond uit de kaken van het beest te redden. De pitbull was gisteren over het hek om haar tuin gesprongen en vloog haar labrador aan. Omdat zij voor het leven van haar labrador vreesde beet Amy Rice in de neus van de pitbull tot het dier losliet. ANKARA - De laatste Turkse vete raan van de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) is overleden, melden Turkse media. Yakup Satar stierf op 110-jarige leef tijd in Eskisehir. Hij vocht met het Ottomaanse leger bij de Zuid-Iraakse stad Basra, dat toen nog tot het Ottomaanse Rijk hoor de. Hij streed later ook aan de zij de van Atatürk tegen de Grieken. KEULEN - Duitse kinderartsen roe pen op tot vaccinatie tegen maze len. Nadat velen in Oostenrijk en Zwitserland werden getroffen is de ziekte overgeslagen naar het zui den van Duitsland. De voorzitter van de Duitse organisatie van kin derartsen spreekt van een 'Euro pees kampioenschap mazelen', ver- dt wijzend naar het EK voetbal, in juni in Oostenrijk en Zwitserland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8