lite land Ex-premier van Kosovo gaat vrijuit Ledrastraat Nicosia snel weer dicht 'Mugabe klaar voor tweede ronde' KRAS 'l BOEK ONLINE of bel 0900-9697 f J oegoslavië-Tribunaal acht oorlogsmisdaden niet bewezen. Openstelling symbool verdeling Cyprus snel ongedaan gemaakt. 8-/12-daagse rondreizen, nog nooit zo volledig voordelig! Nederlands sprekende reisleidingl PZC Vrijdag 4 april 2008 7 DEN HAAG - Ex-premier Ramush Haradinaj van Kosovo is gisteren vrijgesproken door het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag. Hij was aangeklaagd wegens oorlogs misdaden en misdaden tegen de menselijkheid, zoals moord en marteling. De rechters achtten het bewijs van de VN-aanklagers tegen Haradinaj echter niet overtuigend. Een mede verdachte van Haradinaj, Lahi Bra- himaj, werd veroordeeld tot zes jaar cel wegens marteling en gru welijke behandeling. Een derde verdachte, Idriz Balaj, werd even eens vrijgesproken. De verdachten waren commandan ten van het Kosovo-Bevrijdingsle- ger (UCjiK) van etnische Albane zen, dat in 1998/99 vocht tegen het Joegoslavische leger en de Servi sche politie. Volgens de aanklacht heeft het U(JK zich schuldig ge maakt aan misdaden waarvan etni sche Serven en zigeuners het slachtoffer werden, evenals Kos- ovo-Albanezen die met de Serven zouden collaboreren of niet bereid waren het LKJK te helpen. Volgens de VN-aanklagers waren de verdachten onderdeel van een PW Ramush Haradinaj, voormalig commandant van het Kosovo-Be- vrijdingsleger (U^K) en ex-pre mier van Kosovo is door het Joe- goslavië-Tribunaal vrijgesproken. 'gemeenschappelijke criminele on derneming' gericht tegen de bur gerbevolking. De rechters achtten dat echter niet bewezen, zodat Ha radinaj en Balaj niet voor hun rol als leidinggevenden zijn veroor deeld. Brahimaj is wel schuldig be vonden omdat hij persoonlijk heeft gemarteld. De massaal aan wezige Kosovo-Albanezen reageer den met gejuich op de vrijspraak van hun ex-premier. De Neder landse VN-rechter Alphons Orie, die de uitspraak voorlas, maande hen tot rust. Hoofdaanklager Serge Brammertz van het Joegoslavië-Tribunaal gaat de uitspraak in de zaak-Haradinaj zorgvuldig bestuderen. Daarna zal het Bureau van de Hoofdaanklager besluiten of het hoger beroep aan tekent tegen de vrijspraak. In de Servische hoofdstad Belgra do is afwijzend en verontwaardigd gereageerd op de vrijspraak van Haradinaj. President Tadic herin nerde eraan dat voormalig hoofd aanklager Carla Del Ponte van het Joegoslavië-Tribunaal meerdere malen heeft verteld dat getuigen door medestanders van Haradinaj zijn bedreigd of vermoord om ze maar niet te laten getuigen. „Hara dinaj hoort in de gevangenis en niet op vrije voeten", aldus de pre sident tegen Radio B92. Waarne mers in Belgrado stellen dat de vrij spraak van Haradinaj het voor de Servische autoriteiten voorlopig onmogelijk maakt nog mee te wer ken aan de opsporing van de voort vluchtige Bosnisch-Servische gene raal Ratko Mladic. NICOSIA - De Ledrastraat, de straat in het hart van Nicosia die geldt als de belichaming van de verde ling van Cyprus, is gisteravond weer afgesloten. Dat zei een woordvoerder van de Grieks-Cy priotische regering. De straat zou later weer open gaan. Eerder op de dag ging de straat voor het eerst in 44 jaar open voor bewoners van het Turkse zowel als het Griekse deel van het eiland. Maar na de opening zouden Turks-Cypriotische agenten ille gaal over een deel van de straat hebben gepatrouilleerd. Werkploegen waren dagen bezig met puinruimen, bestraten en het opkalefateren van verwaarloosde gebouwen in het deel van de straat dat door de bufferzone tussen de twee delen van Cyprus loopt. De leiders van de Griekse en de Turk se Cyprioten werden het vorige maand eens over de openstelling. Op vijf plaatsen op Cyprus kon reeds de oversteek worden ge maakt van het Griekse naar het Turkse deel van het eiland en vice versa, maar tot gisteren ontbrak zo'n doorgang in hartje Nicosia. De Cypriotische president Dimi- tris Christofias en de Turks-Cy priotische leider Mehmet Ali Talat spraken willen onderhandelen over hereniging van het eiland. HARARE - De Zimbabwaanse presi dent Robert Mugabe is klaar voor een tweede ronde van de presi dentsverkiezingen. Dat zegt zijn onderminister van informatie Bright Matonga. De staatsmedia leken gisteren in voorbereiding daarop al begonnen met hun campagne, door de oppo sitie af te schilderen als onderling verdeeld en een instrument van voormalig kolonisator Groot-Brit- tannië. Volgens de officiële uitslag is de oppositie onder leiding van Morgan Tsvangirai de winnaar bij de parlementsverkiezingen van za terdag. Tsvangirais partij claimt dat ook het presidentschap in de eerste ronde al zeker is gesteld door meer dan vijftig procent van de stemmen binnen te halen. On afhankelijke waarnemers vinden dat de marge te klein is om een tweede ronde uit te sluiten. De Ledra Straat, voor en na opening. foto Petros Karadjias/AP Andorra Combineer vanaf slechts 559 de indruk wekkende natuurpracht van Andorra met de historische steden van Spaans Catalonië! 8 dgn CATALONIË ANDORRA v.a. 559 Deze reis start direct met een hoogtepunt: het bruisende Barcelona! Vervolgens trekken we de Pyreneeën in. We bezoeken het Dali-museum in Figueres, nemen het tandradtreintje (excl.) naar het bergdorp Ribes de Freser (vanwaar u adembenemende vergezichten heeft), gaan belastingvrij winkelen in Andorra la Vella en bezoeken de mooie Spaanse stad Tarragona. INCLUSIEF: vlucht Amsterdam-Barcelona v.v., vlieg- en luchthavenbelastingen, rondreis per bus, verblijf in goede hotels, 7 x ontbijt, 5 x diner, Ned. sprekende reisleiding, excursieprogramma. Vertrekdata: dinsdag van 6/5 t/m 14/10 Mei v.a. 579 Augustus v.a. 669 Juni v.a. 559 September v.a. 589 Juli v.a. 699 Oktober v.a. 559 Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 personen. Voor reisbeschrijving en of reservering, zie www.kras.nl/35036 waarom zou je verder zoeken Prachtige reis langs alle hoogtepunten uit de Spaanse geschiedenis! Alléén bij KRAS nu al vanaf slechts 799! 12 dgn KLASSIEK SPANJE v.a. 799 Vanuit Sevilla reizen we naar de Moorse stad Córdoba, bekend vanwege de Mezquita, en waant u zich in Toledo in de middeleeuwen! Natuurlijk bezoeken we in Madrid het beroemde Prado-museum en maken we een uitstapje naar het eeuwenoude Segovia! En wat dacht u van de Renaissancestad Salamanca en Trujillo, de bakermat van de Conquistadores? INCLUSIEF: vlucht Amsterdam-Sevilla v.v., vlieg en luchthavenbelastingen, rondreis per bus, ver blijf in goede hotels, 11 x ontbijt, 8 x diner, Neder landssprekende reisleiding, excursieprogramma. Vertrekdata: van 10/6 t/m 28/10 Juni v.a. 849 Oktober v.a. 799 September v.a. 910 Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 personen. Voor reisbeschrijving en of reservering, zie www.kras.nl/35034

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7