Zeeland is het raak met koffie en kaas Meimaand bomvol hoogtijdagen voor toerisme Eerlijk? Thuis zou ik nu al aan het bier zitten Cliënten van Emergis vegen elke week de straten van Vlissingen. Harmen Siezen stapt rond in Port Creve De Burghse Schoole opent deuren weer Ruim vijfduizend kilo kleding voor Congo Poëzie-avond vervolg op Gedichtendag for boys and girls mt 140 t/m 176 sPZC Vrijdag 4 april 2008 Tl Bij Warenhuis Goudzwaard worden de schappen nog eens nagelopen. foto Marijke Folkertsma door Piet «leemans Mei wordt een belangrijke maand voor Schouwen-Duiveland-recrea- tieland. Juni een spannende. Direc teur van de VW Schouwen-Dui- veland Jurgen Klapwijk: „In de mei-vakantie vallen een heleboel hoogtijdagen en dat zal drukte geven. Het wordt de kunst om de klant ook in juni vast te houden." Dit jaar is anders dan anders. Pasen was ex treem vroeg en met extreem weer en mei zit volgepakt met achtereenvolgens Koninginne dag, Hemelvaartsdag, Pinksteren en het Duitse religieuze feest Frohlichnahm. Juni zal het, stelt Klapwijkmoeten hebben van evenementen als de Kunstschouw en Concert at Sea. Klap wijk: „Voor de recreatiebranche zijn dat soort evenementen perfecte kapstokken. Je ziet ook steeds meer dat recreatieondernemers rond dat soort evenementen arrangementen aanbieden. Dat wordt gelukkig steeds beter opgepakt." Be langrijk, volgens Klapwijk. „We hebben hier veel herhalingsbezoekers en het toerisme zit weer in de lift maar je kunt hier nooit achter over leunen. Het is enorm belangrijk om aan de weg te blijven timmeren. We zullen een goe de gastheer moeten zijn en blijven en onze be zoekers steeds iets nieuws moeten bieden. Een vakantie op Schouwen-Duiveland moet een be levenis zijn die de bezoeker niet snel vergeet." De concurrentie in recreatieland is hevig. Zon- zekere bestemmingen als Turkije zijn vooral bij de late beslissers populair. Klapwijk: „Die groep wacht af wat Erwin Krol zegt. Voorspelt die slecht weer dan wordt een vakantie naar Turkije geboekt." Tegenvallend weer treft vol gens Klapwijk vooral de toeristische kampeer plaatsen. „Bungalowparken en hotels hebben daar veel minder last van. Een verschuiving van tent naar bungalow? Nee, dat zou ik zo niet durven zeggen. Wat je wel ziet is dat er steeds meer Belgische gasten naar Schou wen-Duiveland komen. Door de Westerschel- detunnel is het voor hen een stuk makkelijker geworden hier te komen." Een andere trend is de toenemende behoefte aan een doe-vakantie. Mensen willen niet alleen maar aan het strand bakken in de zon - hoewel ook dat tijdverdrijf populair blijft - maar ook actief iets onderne men. Aan prognoses omtrent bezettingsgraad van campings, pensions en bungalowparken waagt Klapwijk zich wijselijk niet. „Maar ik blijf optimistisch." De VW staat op Schou wen-Duiveland in de startblokken voor het na derend seizoen. „De promotie-beurzen zijn achter de rug. De eerste Badkoerier ligt al klaar. Ik zou zeggen, laat maar komen die toeristen." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Zoals de cliënten van de Stichting Door de zitbankjes in Vlissingen opknappen, zo ruimen de cliënten van Emergis de rotzooi eromheen op. Bijna vrijwillig. „Arjan, ga jij naar de overkant met Sahim? Neem de bak maar mee." Ja mes Malawauw kijkt de kliko na, die dendert over de stoepranden van de Hobeinstraat. Zelf prikt de werkmeester gezellig mee en zijn hesje is net zo fluorescerend oranje als dat van de rest. „Dan ziet ieder een dat we bij elkaar horen." Twee dagen per week trekt Malawauw met zijn schoonmaakploeg door het centrum van Vlissingen. Vandaag met zijn vijven, maar dat aantal ligt niet vast. Ook de werktijden zijn flexibel. „Als ze er pas om vijf over negen zijn, is het ook goed. Ze ko men hier om structuur in hun le ven te krijgen. Sommigen zijn ner gens meer te plaatsen. Het is wel een bepaalde groep, weet je. De moeilijkste binnen Emergis. Er zit ten middelengebruikers tussen, zal ik maar zeggen. Vaak dubbele diag noses. Het is mooi als ze toch iets voor de maatschappij kunnen bete kenen. Anders voelen ze zich hele maal uitgesloten." Relaxed noemt de groep hem. En zo gedraagt Malawauw zich ook. Hij vraagt de cliënten welke route ze willen lopen en gaat zelf voorop, met zijn grijper. „Maar", relativeert hij, „zo gemoedelijk als vandaag is het niet altijd. Ik weet wie er mee lo pen. Als er een adhd'er bij was, zou het anders zijn. Daar moet je kort op staan." Geen blikje, geen reclame folder, nog geen snoeppapiertje blijft liggen. „En we hadden er eerst een, die was zó fanatiek, dat ze zelfs de hondendrollen opruimde", glun dert Malawauw. „Die hebben we op- 'Het is mooi als ze toch iets voor de maatschappij kunnen betekenen' gegeven bij de afvalverwerking van de gemeente." En de gemeente, die ziet de groep natuurlijk ook graag. Zó graag, dat ze binnenkort een veegwagentje overhandigt. Dat komt mooi uit, zeggen de jon gens, anders moet je de vuilnisbak ken telkens omgooien. Zo'n karretje draagt alles lekker zelf mee. Arjan uit Aardenburg neemt elke dinsdag en donderdag de boot in Breskens naar Vlissingen, om daar de straten schoon te maken. „Ik zit in de bijstand en ik heb al een paar reïntegratieprojecten gevolgd. Ik kom niet zo makkelijk aan de bak." Dat komt, zegt Arjan erbij, omdat hij drinkt. Hoewel het steeds beter gaat. „Sterke drank doe ik sowieso niet meer. Bier wel, maar dat ook steeds minder. Het gaat beter. Dat komt niet door praatgroepen of door gesprekken met de psychiater. Ik ben meer 'n doener. Daarom is die veeggroep zo goed voor mij. Hier kom ik niet in de verleiding. Eerlijk? Thuis had ik nu al aan het bier gezeten." DEN OSSE - Televisiezender RTL4 maakt vandaag, morgen en zon dag opnamen in Port Greve van Landal Greenparks. De opnamen zijn bedoeld voor het programma Bestemming Nederland, dat zater dag 3 mei wordt uitgezonden. Nieuw onderdeel van het program ma is de Bekende Nederlander die de leukste plekjes van zijn regio toont. In dit geval is dat ex-Jour naallezer Harmen Siezen, die in Dreischor is geboren. Er wordt een bezoek gebracht aan Zierikzee en gevaren op de Oosterschelde. BURGH-HAAMSTEDE - Museum de Burghse Schoole opent na de win- tersluiting komend weekeinde weer de deuren. In het museum is - naast de vaste expositie - een wis seltentoonstelling ingericht over soorten schrift, het leren schrijven en kalligrafie. Daarnaast is een klei ne expositie ingericht over de ge schiedenis van de Burghse kerk. Komend weekend (museumweek end) is het museum gratis te be zoeken. Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag van 14.00-17.00 uur. ZIERIKZEE - De inzameling van Sam's Kledingactie voor Mensen in Nood van vorige week zaterdag heeft op het eiland 5500 kilo kle ren opgeleverd. Oosterland scoor de verreweg het best met 2400 ki lo. Daarna kwamen Nieuwerkerk (600), Bruinisse (525), Dreischor (475), Zonnemaire (400), Haamste de (375). Burgh (375) en Zierikzee (350). De opbrengst gaat voor een groot deel naar een voedselproject in Congo. www.samskledingactie.nl MIDDELHARNIS - Flakkeese schrij vers en dichters hebben het initia tief genomen voor de eerste Flak keese Poëzie-avond vrijdag 11 april in het Diekhuus in Middelharnis. De activiteit geldt als logisch ver volg op de Gedichtendag eind ja nuari. De groep 'Reizende Dich ters' van Flakkee is inmiddels met enkele nieuwe leden versterkt. Zij dragen voor uit eigen werk. De band Met beide voeten zal de poë zie muzikaal omlijsten. Voor be zoekers is er de mogelijkheid een zelfgemaakt gedicht voor te dra gen. De avond begint om 20 uur. Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG o protest o o'neill o billabont^» orip-curl o quiksilvj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55