Cultuur Familieverhaal over armoede en laster Miniconcerten tijdens Kunstroute i m jm m m Maartje van der Linden beschrijft bizarre jeugd in Nacht over ons huis. Vroegere Mecano-pand in Middelburg voor één dag open voor publiek. Honderdste salon van galeRichel Aardenburg Rockband Plaeto maakt rentree in Schuttershof Rabaey en De Wolff exposeren in De Piek Eerste operafilm in Schuttershoftheater 34 Vrijdag 4 april 2008 pzc Maartje van der Linden kort voor haar overlijden. Inzet:: Schoolfoto van Maartje op circa 12-jarige leeftijd. ge tijd helemaal zwart. Uiteinde- leek me. Maar plotseling zag ik schoolopleiding had gevolgd", zegt lijk bleek er een tekst van twee mil- stukjes tekst voorbij komen die Manakker. De redactrice besloot joen woorden op te staan. Ik had mijn aandacht vingen. Bovendien het veel te omvangrijke manu- echt nog nooit zo'n dik manu- viel de goede spelling op, zeker script drastisch in te korten en het script gezien. Geen beginnen aan, voor iemand die alleen een lagere boek te laten eindigen bij het uit door Ali Pankow renesse - „Kun jij niet lachen? Kijk toch niet altijd zo lelijk, als je lacht ben je veel mooier", kreeg Maartje van der Linden uit Renes- se destijds als jonge vrouw vaak te horen. „Ik denk dat het kwam doordat ik me nooit helemaal goed voelde", geeft zij als verkla ring in het boek Nacht over ons huis, waarin Maartje onder het pseudoniem Tamara Lindenhof het eerste deel van haar familiever haal vertelt. Armoede, jaloezie, las ter, verbittering en een grenzeloze bewondering voor haar ouders lo pen als rode draad door dit boek. De schrijfster heeft het eerste exemplaar niet meer in ontvangst kunnen nemen. Maartje van der Linden(83) is eind januari dit jaar overleden. „Naast een ontroerend familierelaas schetst haar verhaal een indringend beeld van het le ven op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse Eilanden tijdens de eer ste helft van de vorige eeuw. Haar beschrijvingen over het dagelijks leven van destijds behoeden aller lei voorwerpen, gebruiken en zegs wijzen voor de vergetelheid. Het boek zal voor menigeen een feest der herkenning zijn, zeker omdat er ook veel foto's in zijn opgeno men", zegt redactrice Diny van de Manakker van Uitgeverij Forum. Zij motiveert daarmee de vrij op merkelijke keus het zeer omvang rijke levensverhaal van Maartje van der Linden uit te geven. „Ik ben er heel lang mee bezig ge weest. Bijna drie jaar geleden kwam er een brief binnen in een mooi klassiek handschrift. Maartje bood haar autobiografie aan met de vraag of wij deze in verkorte vorm wilden uitgeven. Nou krij gen we natuurlijk vaak van dit soort verzoeken, waar we ook heel vaak niet op ingaan. Dit keer ge beurde er iets vreemds. Toen ik de cd met de tekst in de computer had gestopt, bleef het scherm lan- door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De maandelijkse Kunst- en Cultuurroute in Middel burg staat zondag in het teken van muziek. Er zijn vijftien minicon certen verspreid over negen loca ties. Een andere bijzondere activi teit is dat het pand van Mecano, voorheen filmhuis en discotheek, voor één dag weer open is voor pu bliek. Het thema van de route, die zoals gebruikelijk duurt van 13.00 tot 17.00 uur, is deze keer 'Van klas siek tot populair'. Er zijn allerlei optredens. Dirk Moelants (gamba) en Jos Vogel (klavecimbel) spelen in het pand Koepoortstraat 6 om 14.15, 15.45 en 16.30 uur. De Kelti sche muziekgroep Triskell treedt om 13.30, 15.00 en 16.30 uur op in sociëteit De Vergenoeging in de Gortstraat. Het celloduo Martijn Kooiman en Marlon Dek is drie maal te horen: om 13.30 uur in Het Lab aan het Damplein, om 15.00 uur bij Juul Kortekaas (Brakstraat 5) en om 15.45 uur bij Gemma van der Hoogte (Singelstraat 29). Lotte van Dijck (zang, gitaar) speelt om 13.30 uur in atelier Nicolette Inge- neeger (Korendijk 8), om 14.15 uur bij Toos van Holstein (Korendijk 56) en om 15.45 uur bij Sandra van der Meulen (Spuistraat 6). Muziek klinkt er ook in wat vroe ger Mecano was: filmhuis, disco theek en later het atelier van Paul en Menno de Nooijer. Inmiddels is het pand (Pauwpoort 3, bij het Damplein), het woonhuis van Xan- der en Jacqueline Koppelmans. In samenwerking met Galerie T ma ken zij er zondag de tijdelijke gale rie Mecano van, als toevoeging aan de Kunstroute. De Barockpuppies - met Manon Meijs (viool), Saskia Meijs (altviool), Marije Nie (tap dans) en Martijn Grootendorst (vi deo) - brengen er drie keer een voorstelling van twintig minuten (14.00, 15.00 en 16.30 uur). Verder zijn er schilderijen te zien van Bar bara Houwers, die ook exposeert bij Galerie T. Commissaris van de koningin Karla Peijs wordt om 16.00 uur als speciale gast ontvan gen. Tijdens de kunstroute zijn in to taal 38 galeries, ateliers en andere locaties in de Middelburgse bin nenstad geopend. Nieuwe deelne mers zijn de galerie van Nanky de Vreeze aan de Kinderdijk en de Re volution ïoo.oooetc. Gallery van William Verstraeten in de Lange Noordstraat, waar Laurens Geerse zondag de opening verricht van een tentoonstelling met recente schilderijen van Jan Zemsch en werk van Tjeerd Vrielink. Enkele deelnemers springen in op het muziekthema. Bij Stichting Pe tra (Turfkaai 29) zingen en spelen Priscilla en Clemens van der Feen jazzrepertoire van Ella Fitzgerald. In Atelier Blauwe Hope (Seisweg 78) verzorgt Nettie de Jonge viool spel. Karin den Boer exposeert in Pakhuis 22 (Oostkerkplein 22) fo to's van instrumentenbouwers op Walcheren. Bij CBK Zeeland (Ba lans 17) wordt om 15.00 uur de pos- tertentoonstelling We hangen! geo pend door Timo de Rijk. AARDENBURG - GaleRichel in Aar denburg houdt zondag haar hon derdste Salon. Op het programma van deze jubileumeditie staat mu ziek van Sjoege Companen, de negende Poëticum (gedichten tentoonstelling met werk van Dirk Balder, Nest Martens en Joke Ka viaar) en op het open podium om 15.30 uur Joke Kaviaar met een per formance van haar nieuwste ge dichten. De Salon duurt van 14.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Na een lange perio de van stilte keert Plaeto terug op het podium. Zondag maakt de rockband onder aanvoering van zanger/gitarist Sandra van Bree- men haar rentree in café Schutters hof in Middelburg. Plaeto zal nieuw materiaal ten gehore breng en, met nieuwe invloeden, maar de fans worden zeker ook getrak teerd op het bekende werk. Het op treden begint om 17.00 uur. breken van de Tweede Wereldoor log. Een tweede deel zou, afhanke lijk van de belangstelling, te zijner tijd kunnen volgen. Manakker werkte in nauw overleg met de schrijfster, die ze daartoe een keer of zes in Renesse bezocht. „Maartje van der Linden leefde vrij teruggetrokken en vertelde vrijwel nooit over haar verleden", vertelt de 90-jarige buurvrouw Koos Bezuijen aan de Mauritsweg. „Wij hoorden pas dat er een boek van haar zou uitkomen toen we met enkele buurtbewoners bij haar begrafenis in Ouddorp wa ren." De buurvrouw heeft Nacht over ons huis inmiddels met belang stelling gelezen en enige verklaring gekregen voor de verbittering van Maartje van der Linden. Als tijdge note herkent Bezuijen wel de mensonwaardige verschillen tus- 'Een tekst van twee miljoen woorden. Ik had nog nooit zo'n dik manuscript gezien' sen arm en rijk in de eerste helft van de vorige eeuw. De onvoorstel bare armoede die Van der Linden beschrijft tijdens haar jeugd in Ouddorp, heeft Bezuijen op Schouwen-Duiveland toch iets minder schrijnend ervaren. Van der Linden begint haar ver haal met haar grootouders van va derskant die in 1879 naar Noord- Amerika vertrokken, maar twee jaar later terugkeerden omdat haar grootmoeder heimwee kreeg. Zij beschrijft hoe generaties vissers zich met moeite en keihard wer ken op de been hielden en hoe haar eigen moeder Ditte zich moest afbeulen en vader Bart werd gekoeioneerd door zijn broer Wouter. Volgens haar werd diezelf de slechtheid geërfd door haar zus Ria, die het gezin en uiteindelijk ook Maartjes leven zou hebben vernietigd. Nacht over ons huis, Tamara Linden- hof, Uitgeverij Forum, €18,50; ISBN 978-90-225-4910-0. vlissingen - Luc Rabaey en Piet de Wolff exposeren vanaf vandaag in De Piek in Vlissingen. Rabaey uit België toont onder de titel Street Moments zwartwitfoto's die getuigen van een groot observatie vermogen. De Wolff laat 25 test beelden zien van vijf camera's uit de jaren vijftig. Het is de eerste reeks uit een serie van vijf. De expositie, die duurt tot 24 mei, wordt vanavond om 21.00 uur geo pend, met muziek van Eva Auad. middelburg - Het Schuttershof- theater in Middelburg vertoont in april, mei en juni elke eerste en derde zondag van de maand opera- films. De reeks wordt zondag om 12.00 uur geopend met Doctor Ato mic (2007), het gezamenlijke pro ject van componist John Adams en regisseur Peter Sellars. De uit voering is van De Nederlandse Opera, begeleid door het Neder lands Philharmonisch Orkest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36