land van Martin I Luther King? 'King is een geromantiseerde held' J_ Clayborne Carson, directeur Martin Luther King Jr. Instituut PZC Vrijdag 4 april 2008 I 1 3 top uitkeek over het beloofde land. „Ik weet niet wat er gaat gebeu ren", zei de zeer emotionele King. „We hebben moeilijke dagen voor ons. Maar het maakt me nu niet meer uit. Omdat ik op de bergtop ben geweest... En ik heb omlaag ge keken. En ik heb het beloofde land gezien. Misschien zal ik er niet met jullie aankomen, maar ik wil dat jullie weten dat wij als volk in het beloofde land zullen komen." De vraag is of Amerika veertig jaar later dichter bij dat beloofde land is. De opkomst van Barack Obama wijst in die richting. Nooit eerder was een zwarte politicus zo popu lair, nooit eerder was de kans op een zwarte president zo groot. Obama's succes onder kiezers van alle rassen dient als bewijs dat de rassentegenstellingen in Amerika sinds de dood van King aan be lang hebben verloren. Bewonde raars zien een rechte lijn lopen van King naar Obama. King was de zwarte Mozes, Obama is zijn Joshua, de opvolger die de tocht gaat voltooien. De 46-jarige Obama is onderdeel van een zelfbewuste zwarte boven klasse die sinds de dood van King aan kracht heeft gewonnen. Het aantal rijke zwarte gezinnen met een inkomen tussen de 75.000 en 99.000 dollar is de afgelopen veer tig jaar verviervoudigd. Voor de middenklasse van goed opgeleide professionals geldt het zelfde. In 1968 had slechts 5,3 pro cent van de zwarte Amerikanen tussen de 25 en 30 jaar een univer sitaire opleiding, nu is dat 18,6 pro cent. Lager op de sociale ladder is er veel minder vooruitgang geboekt. „In veel opzichten zijn we er op achteruitgegaan", meent hoogle raar Honey. King zou volgens de historicus walgen van de ellende in de Amerikaanse steden. De werkloosheid onder zwarte Ameri kanen is ruim twee keer zo hoog als onder blanke Amerikanen, zwarte Amerikanen sterven gemid deld 5,5 jaar eerder dan blanke Amerikanen, zwarte mannen on der de 25 jaar hebben vijftien keer keer meer kans om vermoord te worden en ze zitten 6,5 keer zo vaak in gevangenis. Op sociaal gebied is er sprake van een totale onttakeling. In i960 leef de nog 80 procent van de zwarte kinderen in een tweeoudergezin. Nu is dat nog maar een derde. Ruim 40 procent van de zwarte eenoudergezinnen leeft onder de armoedegrens. De scholen in hun wijken zijn slecht, de sociale zeker heid miniem. „King wordt vooral herinnerd als leider van de burgerrechtenbewe ging, omdat die strijd uiteindelijk succesvol was", zegt Carson van het King-instituut. „De strijd te gen de armoede is vergeten, om dat die mislukt is. Het zijn de resul taten die iemands plaats in de ge schiedenis bepalen. Daarom is het te vroeg om Obama te beschou wen als een nieuwe King. We moe ten afwachten of hij echt iets kan veranderen in Amerika." 5tnam, New York 1967: t*Han militaire programma's niveau te brengen, nadert i' al opstaan en de ware dnden de volgende waarheden :hapen zijn'." een dag zullen leven in een op hun huidskleur, maar naar e heuvels van Georgia de vroegere slavenhouders samen taat Mississippi, een recht en onderdrukking, id en gerechtigheid." :e zien op www.youtube.com r te sterven, dan ben je nog In 2006 woonden er 40,2 miljoen Afro-Ameri- kanen in de Verenigde Staten. Het betreft men sen van wie een of beide ouders van Afro-Ameri- kaanse afkomst is/zijn. Het is ruim 13 procent van de totale Amerikaanse bevolking. Er zijn 18 staten met een geschatte zwarte be volking van meer dan 1 miljoen. New York staat met 3,5 miljoen aan top. Andere staten zijn Alabama, Californië, Florida, Georgia, Illinois, Louisiana, Maryland, Michigan, Mississippi, New Jersey, North Carolina, Ohio, Pennsylvania, South Carolina, Tennessee, Texas en Virginia. Het merendeel van deze staten ligt in het zui den van de VS. Het zuidoosten wordt ook wel de 'black belt' (zwarte gordel) genoemd. Oor spronkelijk naar de zwarte grond van de staat Delaware, later ook om de concentratie van de zwarte bevolking mee aan te duiden. Met 37 procent vormen Afro-Amerikanen in Mississippi de grootste zwarte bevolkingsgroep in een staat. Mississippi wordt gevolgd door Louisiana (32 procent), Georgia en Maryland (30 procent), South Carolina (29 procent) en Alabama (27 procent).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13