Sport Jonkheer De Casembroot golfbreker De Noormannen Schaken is alleen nog leuke hobby Eén op de acht is lid KNVB vergist zich in zaak Preto Voormalig commissaris van de koningin stond aan de wieg van club. Routine houdt voormalig talent Martens op de been. Mathijs Hage gaat van Zierikzee naar Baronie B PZC Donderdag 3 april 2008 45 door Rudy Boogert WESTKAPELLE - De Noormannen... Ja, dat vond jhr. mr. A.F.C. de Ca sembroot wel wat. De jongste bur gemeester van Nederland stak bei de duimen in de lucht en Westka- pelle had de naam voor zijn voet balclub gevonden. Zonder de goed keuring van De Casembroot had De Noormannen nu 75 jaar later zijn diamanten jubileum niet ge vierd. De latere commissaris van de ko ningin in Zeeland (1948 en 1965) door Rudy Boogert WESTKAPELLE - Met de overstap dit seizoen naar het zaterdagvoetbal heeft De Noormannen de wind weer in de rug gekregen. Met 336 leden is één van de acht dorpelin gen lid van de club. Vorig seizoen kon de club met han gen en wurgen twee senioren teams op de been brengen. „Dat was echt de zwartste periode van de club", vindt voorzitter Ad Min- derhoud. „Toen vroegen we ons door Rudy Boogert ZIERIKZEE - Mathijs Hage speelt vol gend seizoen bij Baronie, dat uit komt in de hoofdklasse van het zondagvoetbal. Enkele weken gele den ketste een overgang van de clubtopscorer van Zierikzee nog af, maar gisteravond gaf hij alsnog door Frits Bakker TERNEUZEN - Het KNVB-bureau in Breda heeft zich vergist in de eigen reglementen en gaat zich opnieuw buigen over de zaak die Terneuzen heeft aangekaart naar aanleiding van de bekerwedstrijd tegen Uni- tas. In die wedstrijd zou de Portugees Preto onder de naam van een Bra ziliaan hebben gespeeld voor Uni- tas. Terneuzen, dat het duel ver loor na strafschoppen, kreeg maan dag van de KNVB te horen dat het te laat was met een protest. Dat blijkt niet zo te zijn. Wim Jagt, manager van het dis trictsbureau, gaf gisteren toe dat zijn mensen zich hebben vergist. „Wij gingen ervan uit dat Terneu- deed zijn eerste bestuurlijke erva ringen op in Westkapelle. In 1932 werd hij op 25-jarige leeftijd al bur gemeester van de kustplaats. Een jaar later fungeerde hij als golfbre ker bij de oprichting van De Noor mannen. Met ballen die op het strand gejut werden, speelde de lokale jeugd in die jaren op de Westkappelse keien. Maar de honger naar echt gras groeide. „Met knikkende knie ën klopten we aan bij burgemees ter De Casembroot", herinnerde mede-oprichter Aarnout Lievense (bijnaam Dullen) zich later. De burgervader werd op zijn goe de been aangespeeld door de West kappelse pioniers. Hij leidde de echt af voor wie we het deden." Dit seizoen heeft De Noorman nen vier seniorenteams, één vrou wenelftal en alle jeugdteams, be halve A-junioren. Het vrouwenteam is na jaren afwe zigheid nieuw leven ingeblazen. „In de jaren zeventig waren we één van de eerste clubs met een vrouwenteam", weet Erika Touten- hoofd nog. „We speelden toen on der naam De Noorvrouwen in de competitie." zijn jawoord aan de Bredase club. Een aderlating voor Zierikzee, vindt trainer Marco Groeneveld. „Maar ik vind ook dat er clubs in Zeeland hebben zitten slapen." Hage treedt in de voetsporen van een illustere oud-Zierikzee-speler: Cees Heijboer. Heijboer, bijge- zen binnen twee dagen had moe ten reageren, maar dat geldt alleen voor competitiewedstrijden, niet voor de beker." Voor de bekercompetitie is nog al tijd een termijn van zes dagen vast gesteld. Terneuzen heeft op de vijf de dag na de wedstrijd tegen Uni- tas gereageerd en is derhalve op tijd. De club heeft via een advo caat gevraagd de zaak te herope nen. De KNVB heeft dat toege zegd en is onmiddellijk in actie ge komen. Als Terneuzen gelijk krijgt, speelt de club in principe op 13 april de halve finale tegen de winnaar van Baronie tegen Steenbergen, die el kaar op 8 april treffen. De KNVB moet nu alleen nog vast- eerste vergaderingen in de openba re school, zorgde voor een trap veldje (op het Zuidervroon) en veegde het verzoek uit de raad van tafel om voetbal op de 'heilige' zondag te verbieden. En hij gaf zijn duimen aan de naam De Noormannen. „Vierhon derd jaar voor Christus", zegt kan tinebeheerder Jan Gabriëlse, bijge naamd Duim, „kwamen de echte Noormannen te vuur en te zwaard afzakken vanuit Scandina vië. In Westkapelle zijn er een paar blijven hangen. De molen heet bijvoorbeeld ook De Noor mannen en we hebben een Viking straat." Vandaar De Noormannen. Duel met oud-Feyenoord t- De wedstrijd tegen oud-Feye- noord op 13 augustus vormt het sluitstuk van de jubileumac tiviteiten van het 75-jarige De Noormannen. Morgen worden de festivitei ten afgetrapt met een receptie waar alle leden en oud-leden vanaf 19.00 uur welkom zijn. Een dag later wordt de jeugd bediend met Highland Viking Games en aansluitend een feestavond voor allen. naamd Kinne, zette in 1966 dezelf de stap als Hage. Hij schoot voor Zierikzee in vier seizoenen 84 keer raak en 'verdiende' daarmee een transfer naar Baronie, dat toen nog in het betaalde voetbal speelde. Hage heeft inmiddels 47 keer ge scoord voor Zierikzee in 73 duels. stellen of de Preto van Hoek en de Preto van Unitas inderdaad dezelf de speler is. Bij Hoek had de speler zich gemeld met een Portugees paspoort, bij Unitas staat hij als Braziliaan geboekt. Wim Jagt: „We gaan er nu haast mee maken om het uit te zoeken wat er werkelijk met die jongen is gebeurd. Voorlopig is het voor ons een groot raadsel. Volgens Unitas gaat het om een andere speler dan de jongen die bij Hoek heeft ge speeld." De KNVB hoeft maar met Hoek te bellen om het tegendeel vast te stellen. Die club is in januari door de voorzitter van Unitas gebeld met de vraag of Preto nog verplich tingen had bij Hoek. Taalproblemen Dyslexie? Foutloos lezen en schrijven een droom ilfflS.M. Bosch Docente Nederlands Remedial Teacher fff Master of Education Voor advies en begeleiding, bel vrijblijvend: (0113) 57 22 44 06 20 56 08 05 of mail: smbosch@zeelandnet.nl door Peter van Kouteren SLUISKIL - Martin Martens groeide op in Clinge, ontpopte zich bij schaakclub Terneuzen als een ta lent en mag zich internationaal meester noemen. Inmiddels heeft Martens als doctor ingenieur voor al naam gemaakt in de financiële wereld en is schaken niet meer dan een bijzaak. Maar wel op het hoogste niveau en nog altijd met een ijzeren wil om te winnen. Hoewel zijn ploeg Schrijvers Rot terdam al lang verzekerd was van winst tegen Het Witte Paard, vocht Martin Martens zaterdag als enige van zijn team tegen Steven Geirnaert in een urenlange zit ver beten om winst. Voor de Zeeuw (38) is schaken inmiddels niet meer dan bijzaak, maar Martens geldt in Rotterdamse dienst nog al tijd als een taaie opponent. „Het kwam slecht uit dat het zo lang duurde, want mijn dochter was ja rig. Ik had het zwaar en stond met mijn rug tegen de muur", gaf hij na een zwaarbevochten remise toe. „Ik denk dat mijn tegenstan der ergens winst heeft laten lig gen. Hij had een paard extra. In theorie is dat remise. Maar op top niveau heeft het al een paar keer tot winst geleid. Gelukkig kon ik in de uitvluggerfase zijn paard pen nen, waardoor ik dat kon winnen. We hadden allebei nog zo'n vijf zes minuten, toen we aan het eindspel begonnen. Dan ben je in feite gewoon aan het snelscha ken." Martin Martens haalde in Sluiskil oude herinneringen op en koppel de de uitwedstrijd tegen Het Wit te Paard aan een bezoek aan zijn ouders. „Ik heb nog even met Adri Paauwe van Terneuzen en Adri den Hamer (HWP) gesproken. Vroeger ging ik vaak met Den Ha mer naar toernooien in België. Hij zat nog steeds net als toen met een Trappist achter het bord." Door de puntendeling bracht Mar tin Martens zijn totaal uit zeven partijen op vier punten. „Ik pres teer nog wel ongeveer op mijn ra ting van 2400 punten, aan het ze vende of achtste bord. Vaak tegen mensen met een punt of vijftig minder. De verschillen in deze meesterklasse zijn niet groot. Vo rig jaar eindigden wij met hetzelf de team op de zesde plaats. Nu staan we tweede. Het hangt ervan af of je wedstrijden met 5,5-4,5 wint, in plaats van gelijkspeelt." „Schaken is vooral een leuke hob by. Vroeger zat ik uitgerust aan het bord, maar nu werk ik vijftig tot zestig uur per week. Dan zit je minder fris. Ik speel ook veel wis selvalliger. Met wit kan ik een par tij over het algemeen nog wel goed aansturen. Ik moet ervoor zorgen dat ik geen hoofdvarianten speel, want dan kom ik kennis te kort. Ik speel graag openingssurpri ses. Vanuit een systeem dat wel ge zond is, maar afwijkend van de hoofdbanen. Een beetje provoce rend. Mijn tegenstander uit zijn rit me halen. Zo van: laten we een stelling spelen die we allebei nog nooit gespeeld hebben. Dan komt het op inzicht aan." Met Bonno Pel is Martens de enige speler van zijn team die uit Rotter dam komt. „Maar het is bij ons nog niet zo erg als toen ik in Breda speelde. Daar werden de groot meesters voor een wedstrijd uit het Oostblok ingevlogen. LSG en Utrecht zijn in deze klasse echte vriendenteams. Ik vond het leuk dat ik tegen Homburg Apeldoorn van Georgios Souleidis een punt pakte, waardoor we met 5,5-4,5 wonnen. Dat geeft extra genoeg doening. Maar tegen HSG verloor ik, waarna we met 6-4 verloren. Als ik mijn partij had gewonnen, hadden we misschien wel meege daan om de titel. Je ziet vaak dat meesters op wat oudere leeftijd on der hun rating duiken. Dat wil ik zien te voorkomen. Ik wil op mijn rating blijven spelen." Voormalig Zeeuws-Vlaming Mar tin Martens speelt nog steeds in de ereklasse. Hij houdt zich op de been met obscure varianten omdat hij weinig kan trainen. Vleesveebedrijf Vers rundvlees, rechtstreeks van onze boerderij in Baarland naar uw diepvries Wij garanderen een diervriendelijke product» toevoegingen en op ambachtelijke wijze geslacl Moord- en Zuid Bevelandin pakketten van 20 kilo voor Burg. Vogelaarstraat 17 T (0113) 63 96 44 4435 AR Baarland M 06 51 35 96 21 janenanitagoudCplanet.nl Martin Martens speelt een potje schaak tegen zijn kinderen Kim en Vin cent. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 77