Zeeland De liefde begon in de wei, tussen de melkkoeien 'Salto's in mijn Gebruik hagelkanonnen 'gedoogd' in afwachting van vergunningen Nertsenfokkerij mag Lancaster beste naam uitbreiden bij Borssele voor wijk Nieuwdorp Zwembadruzie Inbraak café Borsele kiest voor soepele opstelling tegenover fruittelers. Echtpaar Rijk-Rijk gaf eikaar zestig jaar geleden het ja-woord. Breakdancer Magee blijft zelfs in rolstoel gewoon stunten. Raad van State eist alleen nog besluit over controle geluid. Geallieerd vliegtuig stortte 20 maart 1945 op bouwlocatie neer. 26 I Donderdag 3 april 2008 pzc door Harmen van der Werf heinkenszand - De inzet van ha gelkanonnen in de gemeente Bor sele blijft toegestaan, ook ai zijn de tijdelijke vergunningen ervoor ver lopen. Wethouder Jan Zandee (mi lieu, SGP/CU) stelt vast dat 'er for meel sprake is van een probleem'. „Maar we doen er alles aan om zo snel mogelijk nieuwe ontheffingen en ook bouwvergunningen te ver lenen." Borsele heeft een voortrekkersrol op zich genomen wat de vergun ningverlening voor hagelkanon nen betreft. Dat is ook logisch. In Zeeland staan nergens zoveel ha gelkanonnen als in Borsele (acht van de veertien). En Borsele is ge confronteerd met bezwaren tegen de hagelkanonnen tot aan de Raad van State in Den Haag toe. Uiteindelijk is de bezwarenproce dure voor Borsele en fruittelers niet slecht afgelopen. De hagelka nonnen mogen blijven. De Raad van State heeft wel een extra eis ge steld. Er is voortaan een bouwver gunning nodig. Borsele moet bo vendien nog definitieve gebruiks vergunningen voor de kanonnen maken. Zover is het nog niet, terwijl de pe riode eraan zit te komen dat hagel kanonnen hun nut moeten bewij zen. Wethouder Zandee wil snel handelen. Hij stelt zich praktisch op. In afwachting van de nieuwe vergunningen mogen hagelkanon- In afwachting van nieuwe vergun- ningen mogen Borselse fruitte lers hun hagelkanon toch gebruiken. Een geluiddemper zal verplicht gesteld worden. door Lilian Dominicus ELLEWOUTSDIJK - Zij was dienst meid op de boerderij van de fami lie Van Dijke, bij de Brilletjes bij Ovezande. Hij kwam van het Oudeland en was controleur van zuivel, in dienst van de overheid. En zo kwam het dat Aalbregt Rijk zijn Jacomina leerde kennen. Zes tig jaar geleden trouwden ze. „Ik herinner me nog hoe ze met 40 liter melk op de bagagedrager aan de voorkant van haar fiets van de wei naar de boerderij fietste", zegt Aalbregt nu, jaren later in hun woninkje in het Lewedorpse verzorgingshuis De Kraayert. „En ik dacht: als ze zoveel werk kan verrichten voor iemand anders, dan is ze heel bijzonder." Veel oudere mensen moeten het echtpaar Rijk-Rijk nog kennen van de tijd van de Boerenleen bank in Ovezande. Aalbregt runde het eenmansbankje in de Hoofd straat van Ovezande jarenlang. Hij had er kantoor aan huis, totdat het nieuwe pand van de Rabobank werd gebouwd. Negenenvijftig jaar woonden ze in het huis, voor dat ze door een ernstige ziekte van Aalbregt in de Kraayert in Lewe- nen wel gebruikt worden. Zandee denkt dat dit kan. „Ze worden al een paar jaar ingezet en er is zicht op legalisering." Nieuw wordt in elk geval het ver plichte gebruik van een geluiddem per. Ook wordt nog gekeken naar de afstand tot de woonbebouwing. Rinus van 't Westeinde, voorzitter van landbouworganisatie ZLTO in Borsele, hoopt voor alles op zeker heid voor de fruittelers. „Want het gaat om flinke investeringen. Een hagelkanon kost veertig- tot vijftig duizend euro en een demper 2500 euro. Je praat niet over een pakje suiker." Zekerheid is ook geboden om de aanschaf van een Zeeuwse hulpra dar mogelijk te maken voor een be tere waarneming van hagelbuien. Hagelkanonnen kunnen dan effi ciënter worden ingezet, waardoor de geluidhinder in de omgeving kan verminderen. Veel oudere mensen moeten het echtpaar Rijk-Rijk nog kennen van de tijd van de Boerenleenbank in Ovezande. foto Willem Mieras dorp belandden. Ze kregen twee zoons en twee kleindochters. Een van de zoons is overleden. Aal bregt is inmiddels weer hersteld. „Als bij een wonder", zegt hij zelf En dus kijken ze alletwee uit naar zondag, als ze hun jubileum vie ren in Landlust bij Nieuwdorp. door Dewi Cigengack middelburg - „Hoeveel mensen kunnen zeggen dat ze jarenlang iets hebben gedaan dat hun lust en hun leven was? Niet veel. Dus ik heb niks te klagen." De 25-jarige David Magee, professioneel break dancer uit Middelburg, zit sinds zes maanden in een rolstoel. Hij zit zó vol energie en enthousias me, dat je haast zou denken dat hij ervoor gekozen heeft. „Ik heb van mijn handicap mijn talent ge maakt." In skatepark Meker in Middelburg zit hij geen seconde stil. Achter overhangend in zijn rolstoel, balan cerend op twee wielen, vertelt hij over zijn passie: breakdancen. „Het begon op mijn vijftiende. Op een feest in de oude Nighttrain, die heette toen Flexibility, ont moette ik Paolo Nunes. Hij was oud-wereldkampioen breakdan cen en hij leerde mij twee basisbe wegingen. De six-step, een danspas je op de grond, en de freeze, een soort handstand." Magee begon te trainen, op straat in Middelburg-Zuid. „Op karton nen dozen, met daarop een zwart-wit geblokt zeiltje. Een klas sieker hè. Die zeiltjes zag je in elke videoclip." Magees luide lach vult de gymzaal. „Waarschijnlijk waren die het goedkoopst, haha!" Met drie vrienden, Levi, Kiala en Vikas, trainde hij jarenlang ver schillende danspassen. „Van inter net haalden we instructies, waarin met woorden was beschreven wat je moest doen. Dat kan natuurlijk helemaal niet! We bakten er niks van. Maar uit onze fouten ontston den nieuwe moves." Magee kreeg succes toen hij in 2002 demo's ging dansen op festi vals. Onno Kramer zag dit en vroeg hem om breakdance-les te geven op zijn dansschool in Zierik- zee. Magee zag het wel zitten en nam de opdracht aan. „Ik vond het belangrijk om de sport te culti veren." Dit lukte; in hetzelfde jaar begon hij ook in Middelburg en Terneuzen met lesgeven. Tot dat ene moment, vorig jaar. Hij kwam lelijk ten val tijdens het trainen in de gymzaal. „Ik deed sal to's over een muur. Bij het landen kwam ik verder dan de dikke mat en mijn voet kwam vast te zitten tussen de matjes. Ik viel, maar mijn voet zat vast." Gevolg: gescheurde kruisbanden en enkelbanden. Maar er bleek meer mis te zijn. „Ik bleef maar last houden. Na vier maanden kwam ik er achter dat mijn enkel op twee plaatsen was gebroken. Vanaf toen werd het alleen maar erger. Ik kreeg stuiptrekkingen in mijn benen en kon ze niet meer sturen. Alsof je dronken bent, maar dan zonder bier." Zijn rech terbeen deed het niet meer en niet lang daarna zijn linkerbeen ook niet. „Ik kreeg wel een voorgevoel dat dit het einde zou zijn van mijn breakdance-carrière. Maar dat ik niet meer zou kunnen lopen, had ik toen niet verwacht." Als Magee het er over heeft, zit hij toch stil, met zijn armen over el- 'lk kon mijn benen niet meer sturen. Alsof je dronken bent zonder bier' kaar. „De eerste keer dat ik in een rolstoel zat, was in het ziekenhuis. Mijn vriendin duwde me. Dat was zó vernederend, ik kon wel jan ken." Dan slaat zijn optimisme weer toe: „We hebben het alleen maar over het negatieve! Maar het heeft helemaal geen zin om stil te staan bij wat je niet kan. Het kan altijd erger. Ik kan nog zó ontzet tend veel. Soms kan ik zelfs stuk jes lopen. En ik ben nooit gestopt met dansen. Eigenlijk kun je alles in een rolstoel. Oké, hoogspringen misschien niet. Maar dan zet je er toch een schans voor!" Hoe kan het dan dat zijn wereld niet is ingestort? „Door de mensen om me heen. Want niet alleen mijn leven verandert, ook dat van hen. Ik viel een keer per ongeluk uit een bus. Mensen raken dan in paniek. Maar mijn vrienden niet, die weten hoe ik ben. Mijn vrien din speelt daarin ook een belangrij ke rol. Je maakt nogal wat mee. Maar zoals zij het accepteert... dan moet ik het ook kunnen." Magee traint nu een nieuwe gene ratie breakdancers. „We willen weer een crew opzetten." Ook voor Middelburg in Beweging geeft hij af en toe breakdance-les. „Dat is confronterend. Iets waar je tien jaar lang voor en van hebt ge leefd, kun je zelf ineens niet meer. kamperland - De politie is op zoek naar getuigen van een mis handeling die plaatsvond op zon dag 23 maart bij zwembad De Roompot in Kamperland. De ru- zieënde man en vrouw hadden drie kinderen bij zich, onder wie een baby. Getuigen kunnen zich melden via 0900-8844. zierikzee - Eén of meer inbrekers zijn ervandoor gegaan met de in houd van een gokautomaat uit eet café De Banjaard aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. De inbraak vond gisterochtend tussen vier en vijf uur plaats. De inbreker(s) kwam het pand binnen door een ruit in te tikken. Binnen werd de gokkast geforceerd. door Harmen van der Werf BORSSELE - De nertsenfokkerij aan de Lange Zuidweg ten zuiden van het dorp Borssele mag in principe uitbreiden. De uitbreiding van het bedrijf heeft, oordeelde de Raad van State gisteren, 'geen significan te gevolgen' voor de natuur in het Europese Vogel- en Habitatricht- lijngebied Westerschelde. Nog niet alles is in kannen en krui ken. De gemeente Borsele heeft, al dus de Raad van State, verzuimd in de milieuvergunning te melden hoe zij de geluidsregels zal contro leren. Borsele moet daar binnen zes weken over beslissen. Volgens wethouder Jan Zandee (SGP/CU, milieu) is dat geen probleem. „We zijn voor 99,99 procent in het ge lijk gesteld." April 2006 ging de gemeente Bor sele in deze kwestie nog 'nat' voor de Raad van State. Er was geen on derzoek gedaan naar de gevolgen voor de natuur in de Westerschel de. Dat is daarna wel gebeurd en de resultaten waren dus afdoende. Stichting Bont voor Dieren had de zaak aangespannen. De Borsselse nertsenfokkerij mag nu nog 3075 dieren houden. Dat mogen er straks achtduizend zijn. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De wijk die op het terrein van transportbedrijf Boot en Buteijn in Nieuwdorp komt, krijgt zo goed als zeker de naam van een 20 maart 1945 neergestort vliegtuig. Op een informatieavond over de nieuwbouw is gisteren dat idee geopperd. Kees Traas, oprichter van het oor logsmuseum Infatuate in Nieuw dorp, vertelde dat het om een Lan caster 3-bommenwerper ging. Op de terugweg van Duitsland naar Engeland is die beschoten. De Aus tralische piloot L. P. Bacon slaagde erin zijn 'kist' net buiten Nieuw dorp te laten neerstorten, op het huidige Boot en Buteijn-terrein. „Lancaster is de beste naam voor de wijk", vindt Traas. In de wijk zijn 69 woningen ge pland, waarvan 23 seniorenappar tementen. Voor Nieuwdorp staan 44 gegadigde kopers op de wacht lijst, waarvan 27 uit Nieuwdorp. De verwachting is dat de tweede helft van 2009 de eerste paal in de grond kan, na sanering van het ter rein. Woningcorporatie R en Wo nen ontwikkelt het project. Boot en Buteijn gaat helemaal naar Vlis- singen-Óost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 72