Schaken is aleen nog een leuke hobby voor Martin Martens Uilenhoed twijfelt over deelname aan EK judo Favoriet NK schaken begint met remise Bierwinkeltje verliest van Hoondert/de Waard De Bakker naar kwartfinales in Napels Lesley Kerkhove verder in Umag Cocu loopt stage bij PSV Hendriksen valt terug op EK zeilen Mathijs Hage gaat van Zierikzee naar Baronie Sluitingsprijs laatste wedstrijd Runnerscriterium Routine houdt voormalig talent op de been. z PZC Donderdag 3 april 2008 45 HILVERSUM - In Hilversum is gisteren het Nederlands kampioenschap schaken begonnen. Toppers als Loek van Wely, Jan Timman en Ivan Sokolov zijn niet van de partij omdat de startgelden volgens hen te laag zijn. Ti telverdediger en favoriet Sergei Tiviakov speelde in de eerste ronde remise tegen een andere favoriet, Daniël Stellwagen. Yge Visser en Friso Nijboer gaan na de eer ste speeldag aan de leiding. Zij versloegen respectieve lijk Ruud Janssen en Daan Brandenburg. foto Ed Oudenaarden/ANP SAS VAN CENT - De driebanders van 't Bierwinkeltje waren in ei gen huis in poule zes van de vier de divisie driebanden niet opge wassen tegen Hoondert/de Waard uit Rilland. Op de borden een en twee kon de thuisploeg zich nog wel meten met de bezoekers maar daarmee was de kous ook af Op de borden drie en vier zakte de ploeg door de mand. NAPELS - Thiemo de Bakker heeft de kwartfinales bereikt van het challengertoernooi in Napels. De tennisser won in de tweede ronde van de Rus Joeri Tsjoekin 2-6 6-4 6-2. In de eerste ronde had de Ne derlander afgerekend met de als derde geplaatste Spanjaard Ventu ra. De Bakker bereikte het hoofd toernooi via de kwalificaties. In de kwartfinales ontmoet hij in Pablo Andujar opnieuw een Spanjaard. NIEUWEGEIN - Carola Uilenhoed neemt volgende week waarschijn lijk niet deel aan de Europese titel strijd judo in Lissabon. De zwaar gewicht uit Den Haag is bang dat haar geblesseerde knie een te zwa re terugslag krijgt. „Dat zou mijn voorbereiding op de Olympische Spelen dan zwaar verstoren." Uilenhoed veroverde september vorig jaar in Rio de Janeiro brons op het WK met een afgescheurde voorste kruisband. In hetzelfde ge wricht is inmiddels de mediale me niscus verwijderd. Nog een in greep is noodzakelijk. Die wil ze echter uitstellen tot na de Spelen in China. „Veel anders zit er nu niet op", zegt Uilenhoed. „Maar UMAG - Tennisster Lesley Kerkho ve heeft gisteren de achtste finales van het ITF-toernooi van Umag bereikt. De Zierikzeese, als derde geplaatst, versloeg in de tweede ronde Dijana Banovec uit Kroatië (6-2 7-5). Ook in het dubbelspel boekte Kerkhove een zege. Met Ni- colette van Uitert won ze van het Bosnisch/Kroatische duo Erna Burgic/Antonela Susak. De setstan den waren eveneens 6-2 7-5. EINDHOVEN - Phillip Cocu gaat vol gend seizoen stage lopen bij zijn oude club PSV. De 37-jarige oud-international zal in Eindho ven een jeugdteam onder zijn hoe de nemen. Dat is een onderdeel van de cursus coach betaald voet bal. Cocu is deze week in met on der anderen Frank de Boer ook ge presenteerd als assistent van Bert van Marwijk, die na het EK bonds coach wordt van Oranje. het is heel zwaar. Mentaal en fy siek. Sinds Rio heb ik nog één toer nooi gejudood, meer niet. Ik kreeg onmiddellijk weer meer last van de knie. Sindsdien is ook trainen op de mat nauwelijks nog aan de orde geweest." Op haar laatste twee evenementen werd Uilenhoed ondanks haar blessure derde. „Daarom wil ik de hoop op een medaille in Peking nog niet opgeven. Het kan wel. Maar in Rio was ik pas kort gebles seerd. Mijn lichaam was nog heel goed getraind. Daarvan is nu na tuurlijk geen sprake meer." Alleen als ze zich in de dagen voor het EK heel goed voelt, verschijnt Uilen hoed op de mat. GOES - De Middelburgse zeilster Floortje Hendriksen is met haar teamgenoten Brechtje van der Werf en Mandy Mulder op het EK zeilen in de Yngling klasse gezakt van de tweede naar de vijfde plaats. De boot van Hendriksen kon zich gisteren niet voorin het veld melden. In de twee races op de Middellandse Zee voor het Spaanse Blanes eindigde de ploeg negende en achttiende. ZIERIKZEE - Mathijs Hage speelt vol gend seizoen bij Baronie, dat uit komt in de hoofdklasse van het zondagvoetbal. Enkele weken gele den ketste een overgang van de clubtopscorer van Zierikzee nog af, maar gisteravond gaf hij alsnog zijn jawoord aan de Bredase dub. Een aderlating voor Zierikzee, vindt trainer Marco Groeneveld. „Maar ik vind ook dat er clubs in Zeeland hebben zitten slapen." WESTDORPE - De SSP Sluitingsprijs vormt zoals gebruikelijk de slot- loop van de strijd om het Zeeuws-Vlaamse Runnerscrite rium. Komende zaterdag staat de ze loop in Westdorpe op het pro gramma. De SSP Sluitingsprijs is de twaalf de wedstrijd die meetelt voor deze wedstrijdencyclus. Zoals gebruike lijk zijn er zaterdag in Westdorpe drie verschillende afstanden: 4800, 8700 en 14800 meter. Alle afstan den worden gelopen over één gro te ronde door de polders rond Westdorpe. De start is om 15.00 uur bij de kerk in het centrum van het dorp. Om 14.45 uur is de start van de jeugdloop over 500 meter. door Peter van Kouteren SLUISKIL - Martin Martens groeide op in Clinge, ontpopte zich bij schaakclub Terneuzen als een ta lent en mag zich internationaal meester noemen. Inmiddels heeft Martens als doctor ingenieur voor al naam gemaakt in de financiële wereld en is schaken niet meer dan een bijzaak. Maar wel op het hoogste niveau en nog altijd met een ijzeren wil om te winnen. Hoewel zijn ploeg Schrijvers Rot terdam al lang verzekerd was van winst tegen Het Witte Paard, vocht Martin Martens zaterdag als enige van zijn team tegen Steven Geirnaert in een urenlange zit ver beten om winst. Voor de Zeeuw (38) is schaken inmiddels niet meer dan bijzaak, maar Martens geldt in Rotterdamse dienst nog al tijd als een taaie opponent. „Het kwam slecht uit dat het zo lang duurde, want mijn dochter was ja rig. Ik had het zwaar en stond met mijn rug tegen de muur", gaf hij na een zwaarbevochten remise toe. „Ik denk dat mijn tegenstan der ergens winst heeft laten lig gen. Hij had een paard extra. In theorie is dat remise. Maar op top niveau heeft het al een paar keer tot winst geleid. Gelukkig kon ik in de uitvluggerfase zijn paard pen nen, waardoor ik dat kon winnen. We hadden allebei nog zo'n vijf, zes minuten, toen we aan het eindspel begonnen. Dan ben je in feite gewoon aan het snelscha ken." Martin Martens haalde in Sluiskil oude herinneringen op en koppel de de uitwedstrijd tegen Het Wit te Paard aan een bezoek aan zijn ouders. „Ik heb nog even met Adri Paauwe van Terneuzen en Adri den Hamer (HWP) gesproken. Vroeger ging ik vaak met Den Ha mer naar toernooien in België. Hij zat nog steeds net als toen met een Trappist achter het bord. Ver der miste ik Helmut Cardon en Mare de Waal. Die Ringoir kan wel wat. Hij speelde onbevangen. Het zag er zelfs even penibel uit voor Reinderman. Als je op deze leeftijd al dit soort partijen speelt, kun je een goeie worden. Als je hard blijft werken en veertig uur per week schaakt, kun je zo maar honderd elo-punten hoger spe len." Door de puntendeling bracht Mar tin Martens zijn totaal uit zeven partijen op vier punten. „Ik pres teer nog wel ongeveer op mijn ra ting van 2400 punten, aan het ze vende of achtste bord. Vaak tegen mensen met een punt of vijftig minder. De verschillen in deze meesterklasse zijn niet groot. Vo rig jaar eindigden wij met hetzelf de team op de zesde plaats. Nu staan we tweede. Het hangt ervan af of je wedstrijden met 5,5-4,5 wint, in plaats van gelijkspeelt." „Schaken is vooral een leuke hob by. Vroeger zat ik uitgerust aan het bord, maar nu werk ik vijftig tot zestig uur per week. Dan zit je minder fris. Ik speel ook veel wis selvalliger. Met wit kan ik een par tij over het algemeen nog wel goed aansturen." Ik moet ervoor zorgen dat ik geen hoofdvarianten speel, want dan kom ik kennis tekort. Ik speel graag openingssurprises. Vanuit een systeem dat wel gezond is, maar afwijkend van de hoofdba- nen. Een beetje provocerend. Mijn tegenstander uit zijn ritme halen. Zo van: laten we een stelling spe len die we allebei nog nooit ge speeld hebben. Dan komt het op inzicht aan." Met Bonno Pel is Martens de enige speler van zijn team die uit Rotter dam komt. „Maar het is bij ons nog niet zo erg als toen ik in Breda speelde. Daar werden de groot meesters voor een wedstrijd uit het Oostblok ingevlogen. LSG en Utrecht zijn in deze klasse echte vriendenteams. Ik vond het leuk dat ik tegen Homburg Apeldoorn van Georgios Souleidis een punt pakte, waardoor we met 5,5-4,5 wonnen. Dat geeft extra genoeg doening. Maar tegen HSG verloor ik, waarna we met 6-4 verloren. Als ik mijn partij had gewonnen, hadden we misschien wel meege daan om de titel. Je ziet vaak dat meesters op wat oudere leeftijd on der hun rating duiken. Dat wil ik zien te voorkomen. Ik wil op mijn rating blijven spelen." W* Voormalig Zeeuws-Vlaming Mar- tin Martens speelt nog steeds in de ereklasse. Hij houdt zich op de been met obscure varianten omdat hij weinig kan trainen. Martin Martens speelt een potje schaak tegen zijn kinderen Kim en Vin cent. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69