eeiaiN Trafohuis De 'Witte van Hardrijders op Lageweg blijven Sirjanslanders doorn in het oog aan renovatie Boek leert met andere ogen kijken Dorpsraad zoekt samen met gemeente naar oplossing. Vereniging van 125 jaar oud staat midden in de samenleving. Vmbo-leerlingen ontvangen auteur Dirk Bracke in Leescafé. 26 I Donderdag 3 april 2008 PZC Het voormalig transformatorhuisje aan de Hoge Maireweg bij Oosterland. foto Marijke Folkertsma OOSTERLAND - De Stichting der Heerlijkheden Oosterland, Sirjans- land en Oostersteijn zint op plan nen om het hoogtorenstation - een transformatorhuisje - aan de Hoge Maireweg bij Oosterland op te knappen. Het buiten gebruik geraakte trans formatorhuisje hoort tot de nala tenschap van wijlen Baron Schim- melpenninck van der Oije, die be heerd wordt door genoemde stich ting. Woordvoerder H. Kok: „Het transformatorhuisje is weliswaar geen monument, maar is het in onze ogen wel waard om behou den te blijven. Liefst willen we het gebouwtje ook een maatschappelij ke bestemming geven, maar wat dat dan precies moet worden, daar zijn we nog niet helemaal uit." Ook is de stichting nog op zoek naar sponsors die een bijdrage kunnen en willen leveren aan het behoud van het hoogtorenstation. Hoeveel geld gemoeid is met res tauratie van het transformatorhuis je, is nog niet bekend. door Piet Kleemans SIRJANSLAND - De verkeerssituatie op de Lageweg in Sirjansland blijft de gemoederen bezighouden in het dorp. Er wordt al jaren ge klaagd over onnodig en te hard rij dend verkeer, maar een goede op lossing vinden blijft lastig. De dorpsraad Sirjansland geeft de moed echter niet op. „We blijven de zaak aan de orde stellen. Net zo lang tot er een oplossing voor wordt gevonden", zegt dorpsraads lid André de Jong. De Lageweg wordt, stelt De Jong, als sluiproute gebruikt. „Geogra fisch gezien lijkt het een kortere weg, zo dwars door het dorp. Daar om krijgen we veel verkeer dat niets in Sirjansland te zoeken heeft. En bovendien wordt door die automobilisten vaak te hard ge reden." Een gevaarlijke situatie vol gens De Jong. „De weg is vrij smal en het is ook nog eens een route naar de basisschool. En ter hoogte van het dorpshuis is het ook nog eens heel smal." Verkeersambtenaar Peter de Win ter kent het probleem van Sirjans land. „In mijn visie is er feitelijk maar één oplossing en dat is het maken van een knip in de Lage weg, zodat het fysiek onmogelijk wordt die weg als doorgaande sluiproute te gebruiken. Alleen is Sirjansland zelf verdeeld over die maatregel en daarom is dat er nog niet van gekomen." De Jong sluit De Lageweg in Sirjansland wordt door doorgaand verkeer gebruikt als sluiproute. Dit tot groot onge noegen van de inwoners van het dorp. zich daarbij aan. „Wij willen het dorp liever niet op slot gooien, maar er zal toch echt iets moeten gebeuren. Drempels? Dat is vol strekt achterhaald. Als je ze te vlak maakt, remt het niet genoeg af en maak je ze te steil dan veroorzaakt het weer te veel trillingen. We blij ven proberen onnodig verkeer uit Sirjansland te houden. Er is ge woon een goed alternatief in de vorm van de Bredeweg en Dillings- weg. En wie toch van de Lageweg gebruik blijft maken, moet zich aan de regels houden." Op het ge deelte van de Lageweg binnen de bebouwde kom geldt een snel heidslimiet van dertig kilometer per uur, maar die wordt door de sluiprijders en bloc overschreden. De kwestie komt dinsdag 8 april aan de orde tijdens de vergadering van de dorpsraad Sirjansland. Die wordt om 20.00 uur gehouden in het dorpshuis. door Esme Soesman BURCH-HAAMSTEDE - Op vele fron ten is er ooit strijd gestreden tus sen de inwoners van de dorpen Haamstede en Burgh. Maar, op merkelijk genoeg, niet op muzi kaal vlak. De Koninklijke Muziek vereniging Witte van Haemstede is van beide dorpen. En is dat ge durende haar 125-jarig bestaan ook altijd geweest. Tot op de dag van vandaag staat de jarige dame midden in de samenle ving van beide dorpen, blijkt uit de verhalen van voorzitter Johan Vredenbregt en Piet Kuzee (onder meer betrokken bij het werven van sponsors). Er vindt geen in tocht of anderszins feestachtig dorpsgebeuren plaats zonder dat de muzikanten van de Witte van Haemstede van zich laten horen. Jaaruitvoeringen worden steevast goed bezocht. Ondernemers to nen zich immer bereid iets bij te dragen. Of neem de inzameling van oud papier. Financieel 'een dik ke ondersteuning' van de club, zo als Vredenbregt zegt. Tot 1996 haal den de clubleden het papier (282 ton per jaar) eigenhandig op. Toen er daarna met containers gewerkt ging worden, was er (met een op brengst van 263 ton) even sprake van een dipje. Dat is inmiddels her steld, zodat er op jaarbasis 365 ton papier uit de containers kan wor den gehaald. Kuzee: „Daaraan zie je wel dat we door de bevolking ge steund worden." De muziekvereniging is voortgeko men uit een mannenkoor. Met de aanschaf van wat instrumenten (voor een schappelijk prijsje over genomen van de marine) zag in 1883 de harmonie Witte van Haemstede het levenslicht. In de loop der jaren kende de club pie ken en dalen. De harmonie werd in 1971 fanfare, om in 2003 weer te worden omgevormd tot harmo nie. Er kwam na de Tweede We reldoorlog een drumband bij, die in 1988 werd omgedoopt tot slag werkgroep. Het ledenaantal steeg en daalde, tot aan de huidige lijst van 22 harmonieleden, 20 slagwer kers, 15 leerlingen en 11 blokflui- ters. De roep om meer leden is van alle tijden, maar de wereld is wel degelijk veranderd, nemen Vre denbregt en Kuzee de ontwikkelin gen onder de loep. De wereld is groter geworden dan Burgh-Haam- stede of Schouwen-Duiveland al leen. Het aanbod van activiteiten groter. Natuurlijk gaat de Witte van Haemstede voor minstens nog eens 125 jaar. „Je moet dingen al tijd van de zonnige kant blijven zien", zegt Vredenbregt. Kuzee: „Als je pessimistisch bent, blijf je niet bestaan. Maar misschien moe- 'Misschien moeten we ons wel, meer dan vroeger, steeds weer positioneren' ten we ons wel, meer dan vroeger, steeds weer positioneren", stelt Ku zee. Oftewel: waar sta je als vereni ging, wie wil je aanspreken en op welke manier? Tekenend is de sa menwerking dit jaar, tijdens de jaarlijkse uitvoering op 1 novem ber, met popkoor Popwave. De muzikanten van de Witte van Haemstede laten daarmee zien meer in hun mars te hebben dan de traditionele optredens. Zo zijn de activiteiten die dit jubileumjaar op agenda staan ook bedoeld, geeft het tweetal aan. „We willen aan zoveel mogelijk mensen laten zien wat de muziekvereniging alle maal kan en doet." Gisteravond in dorpshuis De Schutse werden belangstellenden getrakteerd op optredens van leer lingen van De Kirreweie en Onder de Wieken. De afgelopen maan den konden de scholieren kennis maken met tal van instrumenten. Strandconcert én speciaal muziekstuk Behalve het muziekproject staan er nog meer 'verjaardagsfeestjes' op het programma. Zoals een Strandconcert op 21 juni, de jaarlijkse uitvoering met Popwave en een optreden van de Koninklijke Militaire Kapel Johan Willem Friso op 15 november. Speciaal vanwege het jubileum heeft Ivo Kouwenhoven, tijdens een studie weekend, het muziekstuk De Westhoek gecomponeerd. Meer informatie is te vinden op de website www.wittevanhaemstede.nl door Aii Pankow ZIERIKZEE - „Ik verkondig geen boodschap. Ik voel me zeker niet de Messias. Ik hoop alleen met mijn boeken te bereiken dat de le zers eens met andere ogen kijken naar situaties waar jongeren soms in verkeren." De Vlaamse schrijver Dirk Bracke (54) zei dat gisteren tij dens een vraaggesprek in het lees café dat vmbo-scholieren van Pon tes Pieter Zeeman gisteren hielden bij Poppodium Brogum in Zierik- zee. Bracke is een van de populairste auteurs van jeugdboeken in Vlaan deren. Hij debuteerde in 1993 met Steen over overleven in de prehisto rie. Hij heeft inmiddels ruim twin tig boeken op zijn naam staan, waaronder Het Engelenhuis, dat dit jaar wordt verfilmd. Hij beschrijft daarin de situatie van geïnterneer de meisjes in de gesloten instelling De Zande in Beernem. De meeste van zijn boeken handelen over on derwerpen aan de zelfkant van de maatschappij: kinderprostitutie, drugsverslaving, incest, afpersing, oorlog, vandalisme en sociale wan toestanden. Bracke vertelde op boeiende wijze hoe het boek Straks doet het geen Vlaamse jeugdauteur Dirk Bracke te gast in Leescafé van vm bo-leerlingen Pontes Pieter Zee man. Leerlingen interviewen schrijver over zijn werk. pijn meer tot stand is gekomen. Hij schetste hoe de jonge hoofdperso- ne op slinkse wijze stap voor stap tot incest werd gedwongen. Ook kwam de auteur met een hu moristisch betoog over zijn ont moeting met de Belgische kroon prins Philippe tijdens een boeken beurs. Bracke heeft weinig vertrou wen dat prins Philippe het boek dat hij hem cadeau deed - Het jaar nul - ook werkelijk leest. „Mis schien komt zijn dochtertje, prin ses Elisabeth, het later nog eens te gen in de kelder van het paleis. Al bestaat er grote kans dat die steng katholieke oud-koningin Fabiola de pittige stukjes er dan al heeft uitgescheurd"aldus Bracke. Een groepje middelbare scholieren schaarde zich daarna rond de au teur voor een geanimeerd vraagge- De Vlaamse schrijver Dirk Bracke beantwoordt een vraag van vmbo-leerlin- ge Kimberly Koster in het Leescafé bij Brogum. foto Marijke Folkertsma sprek. Hierin kwam onder meer goed spellen." Dat hij ongeveer uit dat Bracke zelf maar 80 a 90 honderd lezingen per jaar verzorgt cent per boek verdient. Dat hij en dat hij Kruistocht in spijkerbroek heeft leren omgaan met kritiek, van Thea Beekman een van de al- „Ik ben al blij als ze mijn naam lerbeste jeugdboeken vindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54