Binnenland Lucia is vrij, maar nog niet Einde aan bonus bij koop pillen Geert Wilders liegt nooit, zeggen Kamerleden Partij voor de Vrijheid 4 Donderdag 3 april 2008 PZC Apothekers steken kortingen fabrikanten nu nog in eigen zak. Kabinet: Wilders zag na druk af van verscheuren Koran. DEN HAAG - Apothekers mogen vanaf 2010 geen kortingen en bo nussen meer ontvangen van medi cijnfabrikanten. Bij de zorgverzeke raars moeten ze dan de nettoprij- zen van de medicijnen die zij bij de fabrikanten inkopen in reke ning brengen. Dat zei minister Ab Klink (Volks gezondheid) gisteren in overleg met de Tweede Kamer. Wel mo gen de apothekers nog geld verdie nen door scherp in te kopen. De minister sprak van 'vrij revolutio naire' stappen die een einde moe ten maken aan het gesteggel rond de bonussen. De apothekers vangen honderden miljoenen aan bonussen van de farmaceuten. Dat geld steken ze in eigen zak. Ze zeggen het nodig te hebben om hun praktijkkosten te betalen. De laatste jaren zijn er wel afspraken gemaakt over het te ruggeven van een deel van deze kortingen om de kosten van ge neesmiddelen in de hand te hou den. Het is de bedoeling dat met deze afspraken dit jaar 1,3 miljard wordt bespaard op de medicijnkosten. De Tweede Kamer wil al een tijdje dat minister Klink nog meer geld binnenhaalt, maar die zei gisteren dat er naar zijn inschatting de ko mende twee jaar niet veel meer uit te halen is. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) gaat de cijfers nog eens op een rijtje zetten. Maar tot ongenoe gen van de Tweede Kamer is dat onderzoek pas eind dit jaar afge rond. Het belangrijkste bewijsstuk tegen Lucia de B. is weggevallen. Ze zit een levenslange gevangenisstraf uit voor zeven moorden, maar is gisteren voorlopig vrijgelaten. door Carine Neefjes De voorlopige vrijla ting van Lucia de B. is zeer bijzonder. Jus titie heeft kennelijk zulke indringende twijfels over haar schuld, dat het niet eerlijk is om de verpleegkundi ge nog langer vast te houden. Dat zegt Ybo Buruma, hoogleraar straf recht aan de Radboud Universiteit Nijmegen. „Dit gebeurt zelden. De Hoge Raad moet immers nog besluiten of de rechtszaak moet worden her zien. Als dat zo is, komt de hele zaak opnieuw voor." Buruma is voorzitter van de Com missie Evaluatie afgesloten Strafza ken (CEAS), die rechtszaken on derzoekt waarbij grote twijfels zijn over de bewijsvoering. De commis sie nam vorig jaar de zaak van Lu cia de B. onder de loep en conclu deerde dat bij haar veroordeling te weinig rekening was gehouden met de uiteenlopende adviezen van deskundigen. In totaal hebben niet minder dan zeventig experts hun licht laten schijnen over deze geruchtmaken de zaak. Er waren al grote twijfels over het belangrijkste bewijsstuk, de 'moord' op de zeven maanden oude baby Amber. Het meisje zou zijn vergiftigd door Lucia de B. met het medicijn digoxine. De ver pleegster zou ook nog zes andere patiënten hebben gedood. In het gisteren bekendgemaakte rapport van de advocaat-generaal bij de Hoge Raad constateert hoogleraar klinische toxicologie J. Meulenbelt, vergiftigingsexpert van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), dat Amber waar schijnlijk een natuurlijke dood is gestorven. „Het medicijn digoxine, dat wordt gebruikt om het hartritme te ver tragen, is wel in het lichaam aange troffen, maar het was geen hoge concentratie. Je kunt absoluut niet spreken van vergiftiging", licht Meulenbelt toe. Eerder had een toxicoloog uit Ca nada al aangetoond dat de hoeveel heid digoxine geen vergiftiging kon zijn, maar het gerechtshof vond dat onderzoek niet grondig genoeg. Meulenbelt is het met zijn Canade se collega eens: „Ik heb het com plete dossier ingezien: alle getui genverklaringen, alle rechtbank stukken, het medische dossier en alle rapporten van de experts. En ik kom tot dezelfde conclusie." In de zaak Lucia de B., die zeven jaar vast heeft gezeten, was er ook veel kritiek op het zogeheten 'scha- kelbewijs' dat rechters hebben ge bruikt. Toen de moord op baby Amber bewezen werd geacht, kon den daarmee ook zes andere soort gelijke en opmerkelijke overlijdens- gevallen aan Lucia worden toege schreven. Buruma: „Onder juristen is hier veel discussie over, maar toch wordt het schakelbewijs wel vaker gebruikt. Ik herinner mij een hele rare verkrachtingszaak in Groningen. Er was één getuige die verklaarde dat de verkrachting was gebeurd met een reep kitkat. Even later werd er een andere vrouw verkracht met een reep kitkat, maar nu was er geen getuigenver klaring. Toch ging de rechter ervan uit dat het om dezelfde dader ging" Het schakelbewijs in de zaak Lucia is nu op losse schroeven komen te staan, vertelt Buruma. Nu uit het H£T ETEN l-S DEN HAAG - PW-Kamerlid Dion Graus is geschokt. „Geert liegt nooit. Er is geen enkele reden om hem niet te geloven." Ook de andere leden van de frac tie van de Partij voor de Vrijheid staan achter hun leider. „We gaan dit tot de bodem uitzoeken", kon digt voormalig politie-inspecteur Hero Brinkman aan. Op 7 november 2007 had Wilders een gesprek met de ministers Ernst Hirsch Ballin (Justitie) en Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) en met Lidewijde Onge ring, plaatsvervangend Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding (NCTb). In de vertrouwelijke weer slag ervan staat letterlijk dat de mi nister van Justitie zich 'met name zorgen maakt over de slotpassage van de film waarin de heer Wil ders voornemens is een aantal soe ra's uit de Koran te scheuren en in de open haard te verbranden'. Volgens Wilders heeft hij in dat onderhoud over de inhoud van Fit- na niks gezegd: „Ik heb alleen ge zegd dat ik een film over de Koran maakte en verder niets. Ik word be lazerd." De aantekeningen van het gesprek zijn van de hand van Ongering. Volgens een NCTb-woordvoerder is de weerslag van de bijeenkomst onmiddellijk na het gesprek op pa pier gezet. Dat de passage waarin wordt verwezen naar Wilders' plannen niet accuraat zou zijn, wijst de woordvoerder van de hand. „Wij zijn een serieuze orga nisatie, geen kleuterschool." De NCTb wijst bovendien op een 'Wij zijn een serieuze organisatie, geen kleuterschool' eerdere nota, van 31 oktober 2007. Die werd opgemaakt nadat Wil ders zelf contact had gezocht en een gesprek had gevoerd met de Nationaal Coördinator Terrorisme bestrijding. In die nota kondigt Wilders onderdelen uit de film aan, waaronder beelden van steni gingen en onthoofdingen, naast beelden van aanslagen en van om streden optredens van moslimlei ders in Nederland. Die onderdelen zijn in de nota verdeeld in de pun ten a tot en met e. In de uiteindelij ke film is alleen het punt e ('De be oogde film sluit af met de Hr. Wil ders die (delen van) de Koran ver scheurt') niet terug te vinden. „De NCTb zou al helderziend moeten zijn als we al die punten hadden kunnen voorspellen, zonder dat Wilders ons er over had geïnfor meerd", aldus de woordvoerder. Dat punt e verviel bewijst, volgens het kabinet, dat Wilders zijn film onder druk heeft aangepast. Volgens Roger Vleugels, kritisch volger van de AIVD (Algemene In lichtingen en Veiligheidsdienst), valt niet uit te sluiten dat de NCTb zich in haar gespreksverslagen ba seert op informatie uit afgeluister de telefoongesprekken die Wilders voerde. „Het is zeker dat Wilders door de AIVD wordt afgeluisterd. Misschien heeft hij telefonisch ge sproken over het eventueel ver scheuren van pagina's uit de Ko ran en is die informatie in die ver slagen terechtgekomen." Bij de PW wijst men erop dat over het verscheuren of verbran den van de Koran intern 'helemaal nooit is gesproken'. De zaak Lucia de B. 4sep. 2001: Ernstig gehandicapte baby overlijdt in Haags juliana Kinderziekenhuis tijdens dienst van 44-jarige verpleegster Lucia de B. 2001 r 17-23 sep. 2002: OM eist levenslang tegen Lucia voor 13 moordenen 5 moordpogingen. -18 juni 2004: Hof veroordeelt Lucia tot levens - lang plus tbs wegens 7 moorden en 3 moordpogingen. infographic: ANP 19okt. 2006: Speciale commissie onderzoekt zaak Lucia de B. 10 sep. 2001: Lucia op non- actief gesteld. Later blijkt ze dienst te hebben gehad tijdens dood van vijf kinderen en aantal oudere patiënten. Justitie pakt Lucia op in huis van haar grootouders. Evaluatiecommissie bepleit heropening zaak Lucia de B. 2nov.2007: Wetenschappers vinden bewijs tegen Lucia niet overtuigend en bepleiten heropening strafzaak. - 2apr.2008: Lucia de B. tijdelijk op vrije voeten na advies top OM. Rechtbank veroordeelt Lucia tot levenslang wegens 4 moorden en 3 moord - pogingen. Hoge Raad verwijst zaak terug naar hof omdat opgelegde strafcombinatie niet kan. Hofveroordeelt Lucia tot levens lang wegens 7 moorden en 3 moordpogingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4