Politie gaat bureaus sluiten Borsselse basisschool in top rijkste scholen Kauwen bouwen nest op Middelburgse vliering Enquête over risico watersnood AANBIEDING Rijontzegging voor man uit Hoek Ook onderzoek sluis en stuw Sluiting is volgens korpschef nodig om bezuinigingen te halen. Familie Beerens heeft bijzonder bezoek op zolder. Onderwijsbond vindt dat scholen het geld te veel oppotten. JASSEN, JACKS, VESTEN, PUILOVERS, BLAZERS Hoe kijken Zeeuwen aan tegen de risico's van een overstroming. PZC Donderdag 3 april 2008 I 31 door Emile Calon MIDDELBURG - De Zeeuwse politie gaat een aantal kleinere bureaus sluiten. Wanneer en waar dat ge beurt is volgens korpschef Fup Goudswaard nog niet bekend. Wel gaf hij gisteren tijdens het overleg met de burgemeesters aan dat de politie in de toekomst meer gaat werken vanuit mobiele kantoren. Ook onderzoekt de korpsleiding of het mogelijk is om in sommige dorpen een spreekuur te houden in bijvoorbeeld een bejaardente huis, wijkgebouw of school. De politie moet in opdracht van de regering de komende jaren bijna i,8 miljoen euro bezuinigen. Goudswaard beloofde de burge meesters vorig jaar reeds dat die opgelegde bezuinigingen niet ten koste gaan van het uitvoerend per soneel. Om een deel van dat be drag toch bij elkaar te halen is het volgens hem nodig om te bezuini gen 'op de stenen' oftewel de wijk- ondersteuningsposten. Dat zijn po litiebureaus die te vinden zijn in de dorpen en die meestal maar voor een beperkt aantal uren in de week bemand zijn. Sommige zelfs maar enkele uren per maand, al dus de korpschef. Het openhou den van al die bureaus is volgens Goudswaard nu niet langer verant woord. „Want anders moeten we echt gaan snijden in het perso neelsbestand." Een deel van de Zeeuwse burge meesters toonde zich bezorgd toen ze die mededeling hoorden. Ze spraken de vrees uit dat sluiting mogelijk ten koste gaat van de aan wezigheid in die dorpen die, zo zei bijvoorbeeld Willem Nuis (Tholen), wel zeer op prijs wordt gesteld door de inwoners. Rob van der Zwaag (Veere) vindt het plan van de politie echter in pjl Volgens burgemeester Veere is de tijd voorbij dat de politie pas sief kan afwachten wat er gaande is maar moeten agenten actief zijn, 'vraaggericht werken'. het geheel niet vreemd. Volgens hem is de tijd voorbij dat de poli tie in een kantoortje passief af wacht wat er gaande is maar moe ten agenten actief zijn, 'vraagge richt werken'. Ook Jan-Frans Mul der (Hulst) liet weten dat sluiting van een post niet desastreus hoeft uit te pakken. Als voorbeeld wees hij naar Kloosterzande, waar na sluiting er volgens hem meer poli tie op straat is te vinden dan toen die post nog open was. Goudswaard verzekerde de burge meesters ook dat de lokale politie zorg niet zal lijden onder sluiting van de posten. Ook beloofde hij dat de politie eerst zal overleggen met het gemeentebestuur voordat een post dichtgaat. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Een paar Middel burgse kauwen met nesteldrang hadden een mooie geboorteplek gevonden voor hun kuikens: de vliering van de familie Beerens in de Dwarsstraat. Gisterochtend ont dekte Heidi van den Heuvel, de huishoudelijke hulp van de fami lie, hun nest op zolder. Buren had den de familie getipt over druk aan- en afvliegende kauwen. De vogels waren binnengekomen door een luchtgat waarvan het rooster was verdwenen. Vlak on der het gat hadden ze een groot nest gebouwd van takjes en mos, maar ook van stukjes plastic en de verpakking van een ijsje. Ze had den nog geen eieren gelegd. Van den Heuvel gaat het nest binnen kort weghalen, voordat er wél eie ren liggen. „Anders is het zielig." Volgens Jaco Walhout van de Vo gelwerkgroep Walcheren is het 'vrij bijzonder' dat de kauwen een nest in een huis hebben gebouwd. „Ze doen dat wel in schoorstenen en holtes van gebouwen, maar vrij wel nooit binnen. Over een paar weken gaan de kauwen eieren leg gen. Ze zijn nu overal hun territo ria aan het afbakenen." Hij advi seert de familie Beerens om het gat dicht te maken. „Anders blij ven ze werken aan hun nest." En dat is zonde van de moeite. De kauwen laten zich niet zien als er een foto wordt gemaakt van het bouwsel. Vanuit de hoge bomen iets verderop kijken ze neer op ie dereen die nieuwsgierig is naar hun nest. www.hz.nl MIDDELBURG - Een rijontzegging van negen maanden waarvan drie voorwaardelijk. Dat heeft de recht bank opgelegd aan een 20-jarige in woner van Hoek. In de late uren van 24 december 2006 was de jon geman met vrienden op stap in IJ- zendijke. Er ontstond een caféru zie en de jongeman ging zijn auto halen. Op de terugweg raakte hij met zijn auto een van de vechters bazen. Dat de man had gepro beerd het slachtoffer zwaar licha melijk letsel toe te brengen achtte de rechtbank niet bewezen. Wel oordeelde de rechtbank dat hij 'ge vaarlijk' had gereden en legde hem daarom de rijontzegging op. door René Schrier GOES - De ds G.H. Kerstenschool uit Borssele hoort bij de tien rijk ste basisscholen van Nederland. De school had in 2006 549.266 eu ro op de bank. Dat blijkt uit een onderzoek van de Algemene On derwijsbond Aob. De totale in komsten van de school bedroegen in 2006 792.672 euro, de winst be liep 166.021 euro. De eerste tien scholen uit de top 10 van rijkste basisscholen zijn alle van (protestants) christelijke of re formatorische signatuur. Ook de openbare basisscholen zitten er warmpjes bij. Scholen kennen sinds 2006 een nieuw financie ringssysteem. Voor die tijd kon den ze terugvallen op de overheid, nu moeten ze zelf risico's incalcule ren. Volgens de Aob is daardoor bij veel scholen de neiging ont staan om te sparen. Of, zoals de bond het weergeeft: „Tien miljoen op de bank, maar geen geld om de wc'tjes schoon te maken. Scholen praten elkaar aan dat er niks te be steden is." De 1272 besturen van basisscholen en scholen voor speciaal onder wijs hebben een vermogen van 2,1 miljard euro. Het overgrote deel staat op de bank of is belegd. W. Bos, manager onderwijsbeleid bij de koepelorganisatie voor chris telijke scholen: „Wij merken dat onze leden flinke reserves aanhou den. Maar met dat geld kun je drie maanden salaris betalen en dan is het op. Je moet niet overdrijven." GIMBRERE MODE MIDDELBURG BOBBE MODE VLISSINGEN www.gimbreremode.com door Ab van der Sluis GOES - Vijfduizend inwoners van Walcheren en Noord- en Zuid-Be veland krijgen deze week een brief waarin ze wordt gevraagd mee te werken aan een onderzoek via in ternet naar overstromingen. De Faculteit Gedragswetenschap pen van de Universiteit Twente wil weten hoe Zeeuwen aankijken tegen overstromingsrisico's in hun eigen gebied. Ook willen de onder zoekers van de Zeeuwen weten welke maatregelen zij zelf denken te kunnen nemen en wat zij ver wachten van de overheid. Hoe en wanneer willen zij geïnformeerd worden? „Er is jaren gewerkt aan stevige en veilige dijken. Maar, er kan altijd iets misgaan. Daarop kunnen bur gers zich voorbereiden. Maar doen ze dat ook? Daar weten we nog heel weinig van", vertelt gedrags wetenschapper Jan Gutteling. Het onderzoek in Zeeland maakt deel uit van een groot, landelijk onder zoeksproject. Ook inwoners van het Eiland van Dordrecht en het Land van Heus- den wordt naar hun mening ge vraagd. door Marcel Modde DEN HAAG - Rijkswaterstaat gaat ook de sluizen en stuwen in het hoofdvaarwegennet onderzoeken op mogelijk versnelde slijtage. Volgens woorvoerders is er geen concrete aanleiding, maar wil mi nister Camiel Eurlings 'gewoon goed in kaart brengen' hoe de zo geheten natte kunstwerken van Rijkswaterstaat er aan toe zijn. Naar verwachting is dat beeld eind dit jaar compleet. Eurlings informeerde de Tweede Kamer gisteren over de stand van zaken in het technisch onderzoek naar bruggen, tunnels en viaduc ten. In oktober werd bekend dat de levensduur van een aantal ob jecten minder lang is dan gedacht, door intensiever en zwaarder ver keer. De Kreekrakbrug is één van de tien bruggen die binnen vijf jaar moeten worden verstevigd. De staalconstructie onder het as falt vertoont scheurtjes. De repara tie staat in 2011 op de rol. Inmid dels is duidelijk dat ook 20 tot 40 betonnen bruggen en viaducten snel moeten worden aangepakt. Daaronder zitten geen Zeeuwse kunstwerken, aldus de zegsman. Heidi van den Heuvel bij het kauwennest op de vliering van de familie Beerens in Middelburg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33